Зінаїда Болюк: Найболючіша проблема в освіті: здоров’я дітей — фізичне, психічне, моральне

 

До початку нового навчального року залишилися лічені дні. і хоча неможливо передбачити, яким він буде, учнів, їх батьків та вчителів усе ж цікавить, яких сюрпризів та нововведень чекати від шкільних буднів. Про ймовірні особливості, структуру й пріоритети 2011-2012 навчального року розмовляємо з начальником головного управління освіти і науки Івано-Франківської ОДА Зінаїдою БОЛЮК.

 

— Зінаїдо Андріївно, яких сюрпризів чекати від 2011—2012 навчального року?

 

— Сюрпризи вони тому і називаються сюрпризами, що спрогнозувати їх важко. Однак новизна буде в структурі навчального року. Ходили різні чутки про те, що у зв’язку з «Євро-2012» розклад навчального року зміниться. Прийнято компромісне рішення — навчальний рік розпочнеться таки 1 вересня, навчання у перших—восьмих, десятих класах завершиться 25 травня, у дев’ятих — 14 травня, в одинадцятих — 3 травня.

Державну підсумкову атестацію у четвертих класах проведемо з 11 по 18 травня, у дев’ятих — з 15 по 30 травня, в одинадцятих класах — з 4 по 11 травня. Вручення атестатів в одинадцятикласників відбудеться 12—13 травня. Зовнішнє незалежне оцінювання з дев’яти предметів — з 14 травня по 7 червня.

Навчальний рік буде мати два семестри: перший триватиме з 1 вересня по 30 грудня, другий — з 16 січня по 25 травня 2012 року. Тривалість канікул є незмінною — не менше 30 днів, їхні терміни ще уточнимо з начальниками відділів освіти на місцях.

 

— Чи повториться торішній форс-мажор з підручниками для одинадцятикласників?

 

— Сподіваюсь, що не повториться. 29 липня ми отримали листа з Міністерства освіти, науки, молоді та спорту «Про забезпечення підручниками учнів одинадцятих класів загальноосвітніх навчальних закладів» за підписом заступника міністра Б. Жебровського. В листі вказано, що 20 серпня цього року підручники треба розвезти до обласних книжкових баз. А 1 вересня всі підручники мають бути у портфелях школярів. Сподіваємося, що так воно і буде.

 

— На які пріоритети скеруєте діяльність освітян у цьому навчальному році?

 

— Назву п’ять найбільш серйозних. Треба створити в усіх навчальних закладах області середовище, котре б берегло здоров’я наших дітей. А це цілий комплекс — реконструкція, ремонт, будівництво спортивних залів; відновлення, спорудження плавальних басейнів; забезпечення оптимального підходу до високоякісного збалансованого харчування учнів; підвезення учасників навчально-виховного процесу до навчальних закладів; спільна робота школи, сім’ї, громади щодо формування здорового способу життя.

Ми повинні реалізовувати права дітей з особливими потребами на здобуття освіти та соціальну адаптацію у спеціальних школах шляхом інтеграції, інклюзії та індивідуального навчання. Створення системи моніторингу надання високоякісних послуг та визначення шляхів подолання викликів. Потрібно розширити спектр вивчення іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: на рівні школи — не менше двох; на рівні району — не менше п’яти. Важливо забезпечити ефективне використання інформаційно-комп’ютерних технологій в освітніх закладах та на 100% ввести у шкільне життя області інформаційні системи.

Вважаю, що маємо жити під гаслом: «Не питай, що держава зробила для тебе. Спитай себе, що ти зробив для держави».

 

— Яке питання для вас найболючіше, тобто потребує негайного вирішення?

 

— Найбільше мене хвилює стан здоров’я наших дітей. По-перше, здоров’я фізичне. На жаль, у нас ще не створено належних умов для збереження здоров’я дітей у школі. Лише 342 школи із 757 мають спортивні зали, де можна займатися спортом упродовж року. Потребують заміни близько 80% шкільних парт, адже не відповідають зростові учнів, що може розвинути в них порушення постави, сколіоз. Більше половини класних дощок перефарбовано стільки разів, що писати на них просто неможливо. Харчоблоки потребують капітальних ремонтів. Внутрішні вбиральні в селах є лише у 40% шкіл. На це потрібні кошти і воля влади.

По-друге, здоров’я психічне. Здоров’я душі залежить, насамперед від сім’ї, родини. Якщо тепер майже третина дітей області живе в неповних сім’ях, то відповідно їхній психічний стан є нестабільним, у поведінці проявляється конфліктність та неадекватність. Тому громада, Церква, школа, держава повинні разом працювати на зміцнення і збереження давніх традицій української родини.

По-третє, здоров’я моральне. В ньому відображені всі наші суспільні виклики. Доки практика подвійних стандартів, аморальності буде здійснюватися через ЗМі, масову культуру, поведінку дорослих, доти буде важко утвердити український ідеал виховання майбутніх поколінь — Бог і Україна. Але для чого тоді ми — державні люди, вчителі, батьки, громада? Це справа честі кожного — виховати гідну зміну. Мусимо на це працювати щохвилини, щогодини. Постійно. Наполегливо. і результат буде неодмінно.

 

— Що ви хотіли б побажати учасникам навчально-виховного процесу напередодні 1 вересня?

— Учням — здоров’я, прагнення змінити світ і себе на краще, а ще — здорового кар’єризму: Хочу! Можу! Буду!

Батькам — віри у своїх дітей, мудрої любові, створення сімейного затишку в родинах. Пам’ятати Шевченкові слова: «Раз добром зігріте серце вік не прохолоне!».

Педагогам — наповнити серця й уми дітей мудрістю, мужністю і шляхетністю для блага свого і для блага нашої Батьківщини, ім’я якій — Україна.

 

галичина


30.08.2011 2868 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

312
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13652 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1552
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

856
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6116
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1710

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

629

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1456

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1267

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1159
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

514
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1566
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

593
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

869
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5914
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13547
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

233
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

534
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

476
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

782 2