"Земляни" на Марсі не зможуть мати дітей

Лікарі припускають, що майбутні колонізатори Марсу не зможуть мати дітей. До Червоної планети вони можуть долетіти вже стерильними. І навіть якщо цього вдасться уникнути, діти-марсіани, швидше за все, будуть розумово відсталими.

Причиною тому стане жорстка космічна радіація, присутня як в космосі, так і на Червоній планеті.

Високоенергетичні частинки, які постійно атакуватимуть космічні кораблі і марсіанські станції, майже напевно стерилізують будь-які зародки дітей, зачатих в космосі або на Марсі. З урахуванням цього, кажуть фахівці, заселяти інші планети буде набагато важче.

"Нинішні можливості створення захисних обшивок космічних кораблів і станцій, швидше за все, стануть перешкодою на шляху зачаття дітей на Марсі або по дорозі до нього", - говорить біофізик Тор Страум з Науково-дослідного центру НАСА імені Еймса, повідомляє СyberSecurity.ru.

"Перш ніж, ми задумаємося над майбутніми колоніями на Марсі, нам потрібно переконатися, що чоловіки і жінки не стануть стерильними", - говорить Страум.

Відзначимо, що тема інтимних відносин в космосі, коли команди астронавтів перебувають по півроку в замкнутому просторі, знаходячись в тісному колективі, - це лоскітлива тема для всіх космічних агентств.

Проте зараз у всіх агентствах запевняють, що на орбіті сексу не було і ні, оскільки це порушує "професійні стандарти" поведінки, а вони в серйозних космічних умовах повинні дотримуватися неухильно.

Але без сексу у разі довгих міжпланетних перельотів і тим більше у разі створення позаземних колоній, не обійтися, і це важко буде заперечувати. А раз так, то вже зараз медики намагаються зрозуміти, які особливості будуть у космічного сексу і позаземної вагітності.

Тор Страум говорить, що у разі підкорення Марсу та інших планет, природне відтворення людей - це ще і найзручніший спосіб розширення колоній і розвитку позаземної інфраструктури.

Проте, дослідження показують, що молекула ДНК, що відповідає за розвиток заплідненого ембріона, дуже легко руйнується під дією радіації.

Дію радіації вже сьогодні відчувають на собі астронавти, що працюють на МКС. Очевидно, що ще більше його відчуватимуть на собі люди, які вирушатимуть в космос не на півроку, а, скажімо, років на 5-10.

Одна з загроз виходить від сонячних спалахів, які викидають високоенергетичні протони по всій Сонячній системі. Хоча терміни та інтенсивність таких спалахів передбачити важко, ці частинки досить легко заблокувати. Спеціальний щит шириною в пару сантиметрів здатний на це.

Складніша проблема - це космічні промені, що пронизують Сонячну систему ззовні.

Галактичні промені складаються з протонів надвисокої енергії, а також включають заряджені атомні ядра різних елементів, аж до заліза, які є досить важкими.

Такі заряджені частинки становлять серйозну небезпеку для біологічних молекул, зокрема ДНК. Найгірше, що це випромінювання легко проникає крізь обшивку.

Медики досить упевнено говорять про те, що космічна радіація може убити або завдати серйозної шкоди репродуктивним здібностям людей, оскільки вже на Землі такі досліди раніше були проведені.

Як "піддослідні" виступали жінки і чоловіки, що пройшли курс променевої терапії від раку.

Більш того, недавні дослідження, проведені на приматах, говорять про те, що навіть низькі дози іонізуючого випромінювання здатні знищити більшість незрілих яйцеклітин в організмі самки. Ці ж результати можна застосувати і до людей.

Ще одна небезпека для майбутніх дітей, в паспорті яких в графі "Місце народження" буде написано "Марс", полягає в тому, щоб космічна радіація не завдала шкоди головному мозку дитини і не призвела до важких захворювань опорно-рухового апарату.

Попередні теоретичні розрахунки показують, що доза радіації, яку могла б отримати дитина при перельоті на Марс в утробі матері, достатня до отримання розумової відсталості.

Є проблеми і для чоловічих статевих клітин. Учені говорять, що на сьогодні є підтвердження того, що радіаційне випромінювання згубно позначається на стовбурових клітках, які пізніше служать основою для сперматозоїдів.

Учені говорять, що щоб мінімізувати збиток від дії радіації, перші місії з колоністами можна було б відправляти не на Марс, а на його супутник Фобос, де природний ландшафт усіяний кратерами, що виконують роль природних екранів для радіації.

З іншого боку, жителі Фобоса зіткнуться з іншою проблемою - низькою гравітацією на супутнику Марса.

А ось британські учені попереджають, що "земляни" на Марсі можуть нашкодити Червоній планеті.

 


15


14.02.2011 1798 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1102
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2812
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

981
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1040
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1044 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3111 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

905

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

779

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1096
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

153
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2349
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1150
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

453
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15072
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7384
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

819
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

380
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

291
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

381
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

660
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1114