Збігнев Бжезінський: Після Америки

 

 

 

 

Нещодавно китайський чиновник високого рангу, очевидно зробивши висновк, що американське падіння, як і китайське зростання одинаково неминучі, написав у пориві одкровення такому ж американському чиновнику «Але, будь ласка, не дайте Америці впасти занадто швидко». Хоча неминучість очікувань китайських лідерів далека від остаточності, він має право бути обережним, коли дивиться на майбутню смерть Америки.



Якщо Америка спіткнеться, над світом навряд чи буде домінувати єдиний такий же сильний наступник, скажімо Китай. Результатом може бути міжнародна нестабільність, зростання напруги між глобальними конкурентами і навіть повний хаос.



Якщо раптова масивна криза американської системи (наприклад, нова фінансова криза) справить ланцюгову реакцію, яка швидко розвиватиметься і буде вести до глобального політичного та економічного безладдя, стійкий дрейф Америки до розпаду і нескінченне розширення війни з ісламом навряд чи визначать, навіть до далекого 2025 року, нового глобального гегемона. Жодна країна не буде готова виконати на планеті ту роль, яку США виконують з моменту розпаду СРСР в 1991 році: лідера нового, глобально кооперованого світового порядку.



Скоріше буде затяжна фаза досить непереконливої реорганізації глобальних і регіональних сил, без значних переможців і з набагато більшим числом тих, хто програв, в умовах міжнародної нестабільності і потенційно фатальних ризиків для глобального добробуту. Швидше, ніж світ мрії про демократичне процвітання, виникне гоббсівський світ посилення національної безпеки, побудованої на різних сплавах авторитаризму, націоналізму і релігії.



Лідери світових сил другого порядку (серед них Індія, Японія, Росія та деякі європейські країни) вже оцінюють потенційний результат падіння США на їх національні інтереси. Японці, побоюючись домінування Китаю над Азіатським континентом, шукають нові зв'язки з Європою. Лідери Індії та Японії можливо розглядають більш тісне політичне і навіть військове співробітництво в разі опускання Америки і зростання Китаю. Росія, можливо повна очікувань (і навіть зловтіхи) щодо американських перспектив, поглядає на незалежні країни колишнього Радянського Союзу.

 

Європа, до цих пір не згуртована, буде розтягуватися в декількох напрямках: Німеччина та Італія в бік Росії через комерційні інтереси, Франція і незахищена Центральна Європа в пошуках більш політично згуртованого ЄС, і Британія, що балансуватиме між ЄС і збереженням своїх особливих відносин з падаючими США.

 

Інші можуть поспішити позначити свої регіональні сфери впливу: Туреччина в межах старої Оттоманської Імперії, Бразилія в Південній півкулі, і так далі. Жодна з цих країн, тим часом, не володіє необхідною комбінацією економічної, фінансової, технологічної та військової сили, щоб претендувати на успадкування американської ведучої ролі.



Китай, який часто називають американським спадкоємцем, має вражаючу імперську історію і стратегічну традицію ретельно виміряного терпіння, що дозволило йому успішно існувати протягом декількох тисяч років. Пекін обачно приймає існуючу міжнародну систему, навіть якщо не бачить поточну ієрархію в якості перманентної. Він визнає, що успіх залежить не від драматичного колапсу системи, але залежить від поступового перерозподілу сили. Більше того, Китай ще не готовий присвоїти собі роль Америки у світі.



Пекінські лідери самі часто підкреслюють це при кожному важливому вимірі розвитку, багатства і сили, що Китай ще буде модернізуватися і розвиватися кілька десятиліть, до цих пір значно відстаючи не тільки від США, але і від Європи і Японії за основними показниками «сучасності» і національної сили. Згідно цього, китайські лідери відмовляються від будь-яких претензій на глобальне лідерство.



На деякому етапі, однак, може виникнути китайський націоналізм, який зашкодить китайським міжнародним інтересам. Чванливий націоналістичний Пекін миттєво створить регіональну коаліцію проти себе. Ніхто з ключових сусідів Китаю (Індія, Японія та Росія) не готовий визнати китайські претензії на американський глобальний тотемний стовп. Вони навіть можуть шукати підтримки у падаючої Америки, щоб протистояти дуже наполегливому Китаю. У результаті регіональні відносини можуть стати дуже напруженими, особливо враховуючи схожі націоналістичні тенденції у сусідів Китаю. В результаті може виникнути фаза гострої міжнародної напруги в Азії. Азія 21-го століття може почати повторювати Європу 20-го - насильницьку і кровожерну.



У той же час безпека ряду слабких держав, географічно розташованих поряд з сильними, також залежить від міжнародного статус-кво, забезпеченого глобальним домінуванням США, і буде все більш слабшати одночасно з падінням США. Країни з подібною позицією (включаючи Грузію, Тайвань, Південну Корею, Білорусь, Україну, Афганістан, Пакистан, Ізраїль і країни Близького Сходу) сьогодні геополітично еквівалентні зникаючим видам дикої природи. Їхні долі тісно пов'язані з природою міжнародного оточення, що залишається позаду зникаючої Америки, порядною і стриманою, або, що скоріше, - егоїстичною і експансіоністською.



Втрачаючі силу США можуть також виявитися під загрозою ослаблення стратегічного партнерства з Мексикою. Американська економічна еластичність і політична стабільність поки пом'якшували багато викликів, закладених в таких чутливих сусідських відносинах, як економічна залежність, імміграція і торгівля наркотиками. Падіння американської сили, тим часом, швидше за все, поставить під сумнів хорошу думку про американську економічну і політичну системи. Падаючі США, швидше за все, будуть більш націоналістичними, більше захищатимть свою національну ідентичність, будуть більш параноїдальними щодо внутрішньої безпеки, і менш охочими витрачати ресурси на потреби розвитку інших країн. Погіршення відносин між падаючою Америкою і стурбованою внутрішніми справами Мексикою може викликати появу особливо зловісного явища: виникнення в якості важливої ​​проблеми мексиканського націоналізму в політиці - територіальних вимог, що виправдовуються історично і підігріваються прикордонними інцидентами.



Іншим наслідком американського падіння буде корозія кооперативного менеджменту глобального надбання - такі розділені інтереси, як морські лінії, космос, кіберпростір і оточення, чия охорона імперативна для довгострокового зростання глобальної економіки та продовження базової геополітичної стабільності. У майже будь-якому розкладі потенційна відсутність конструктивної та впливової ролі США фатально позначиться на глобальному надбанні, оскільки перевага і всюдисущість американської сили створює порядок там, де мав би бути конфлікт.



Не обов'язково, що всі описані вище загрози можуть стати реальністю. Як і заклопотаність, що американське падіння створить глобальну небезпеку, піддасть загрозі вразливі країни і створить більш складне північноамериканське оточення, не може бути аргументом для глобальної переваги США. За фактом, стратегічні складності у світі 21-го століття роблять таку перевагу недосяжною. Але ті, хто сьогодні мріють про американський колапс, можливо, пошкодують про це. І оскільки світ після Америки буде більш складним і хаотичним, дуже важливо, щоб Сполучені Штати створили нове, стратегічне бачення своєї зовнішньої політики - або почали готуватися до небезпечного скочування в глобальні потрясіння.

 

 

Джерело: Foreign Policy

 

 


05.01.2012 1152 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1444
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2990
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1043
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1093
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1110 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3293 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

84

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1008

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

843

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

381
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

219
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2405
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1185
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

494
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15116
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7419
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

853
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

417
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

326
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

414
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

700
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1157