Загублений рай

 

/data/blog/52233/67746ddc3bde680918efa3e7f089651c.jpeg

 

Людство давно вже знає, що не є «царем природи», хоча, можливо, десь у підсвідомості це твердження відображено, як аксіома.

Чим же прихильники теорії переваги людини над природою аргументують свою позицію? Великий комплекс явищ, які об'єднані під поняття «природи», в більшій своїй частині, фактично не підвладні волі людини. Реально мислячі люди давно вже з іронією і сарказмом ставляться до твердження, що «людина цар природи». Згадаймо, який жах і безсилля відчувають люди перед неконтрольованими природними лихами - цунамі, землетрусами, загорянням лісів, розливом річок, мутацією і вимиранням цілих видів тваринного світу і т.д. і т.д. В даний час ситуація з природними катаклізмами настільки погіршилася, що людство змушене осмислювати свої взаємини з природою і шукати вихід із, практично безнадійної, ситуації.

Людство пройшло досить довгу дорогу у своїх взаєминах з природою. У радянський час головним гаслом було не чекати милостей від природи, а брати їх, не думаючи про наслідки. У просвітницькій Європі розум був найбільшою цінністю, а все інше, в тому числі і природа, були вторинними - не важливим. Навіть у Середньовіччі природа належала до матеріального світу, а, отже, протиставлялася найголовнішому - духовному життю.

Біблія також стверджувала верховенство людини над землею. Перше, що почув перший чоловік від Господа: «Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птахами небесними, і над кожним плазуючим живим на землі» (Бут. 1: 28). Але ця перша людина почула це, проживаючи щасливо і безтурботно в раю, де природа була прекрасним садом. Гріхопадіння людини і вигнання її з раю, призвело до зміни природних умов, в яких йому довелося далі жити. Але пам'ять про рай живе в кожному поколінні людей і викликає величезне бажання або знайти ці райські кущі, або відтворити втрачений світ. У переказах багатьох народів існують оповіді про «золоту добу» - той час, коли не було ніяких хвороб і голоду, люди були безсмертні, час розквіту життя: без підлостей і підступності. Потім серед людей сталася сварка або вони піддалися спокусі, але щасливий світ звалився.

У часи Середньовіччя люди багато міркували про рай і його природу. Але діяльна і пристрасна людина не могла зупинятися тільки на міркуваннях про чарівний світ. Багато хто був упевнений, що рай існує на землі, тільки захований від людських очей. Багато поколінь мореплавців і мандрівників намагалися знайти втрачений рай і повернути його людству. Не маючи чітких орієнтирів, вони шукали згідно зі своїми власними уявленнями, бажаннями і нахилами. Основними критеріями пошуку було позбавлення від голоду, холоду, страждань, хвороб і виснаження, бажання отримати багатство, владу, комфорт і, звичайно, безсмертя.

Треба визнати, що сучасна людина змогла значно полегшити Боже покарання за своє гріхопадіння: жінки не змушені терпіти муки при пологах, отримали рівні права з чоловіками, все менше людей змушені добувати їжу «в поті чола», розвиток сільського господарства і промисловості позбавили людство від «харчування однієї травою». Це, звичайно, великі досягнення, але до цих пір ми залишаємося «прахом і в прах повертаємося» не залежно від високого рівня всіх наших досягнень. Людина активно намагається відтворити втрачений рай, руйнуючи його земне відображення. Чи не означає це хибність обраного напрямку?

Звернімося знову до Книги Буття. Господь створив людину і тварин в один день творіння. Людині Господь дав можливість удосконалюватися, спілкуватися з Богом, і вести за собою все живе. Ця місія була дана людині для того, щоб він не стільки «панував» над природою, скільки допомагав природі, яка, слідуючи за людиною, може досягти досконалості і стати знову для нього раєм.

За словами Біблії, гріх людини накликав кару і на всю природу, підпорядковану йому. Подальша доля людини безпосередньо пов'язана з розвитком природи. Можна з упевненістю сказати, що людство повністю відповідально і винувато перед живою природою за все, що з нею відбувалося і відбувається.

Слова Біблії підтверджують наявність нерозривного зв'язку між людиною і природою. Одним з прикладів цього є біблійна історія про Ноя. Праведний чоловік врятував не лише свою родину, а й більшу частину живої природи, яка могла загинути разом з розбещеним і грішним людством. Завдяки Божій волі і праведному Ною, людина знову отримала шанс виконати перед живою природою свій обов'язок, допомагаючи її розвитку. Людство так до кінця і не усвідомило, що рай для нього втрачений і йому неодноразово давалася можливість зрозуміти, навчитися і знайти дорогу, «що веде до життя».

Зробити правильні висновки з усієї попередньої історії взаємин між людиною і природою, враховуючи величезну взаємозалежність, змогли тільки одиниці. Їх у народі називають святими. Адже саме вони могли співіснувати поруч з хижими і небезпечними звірами, без праці виживати в непридатних умовах, вважати раєм гори, пустелі і хащі. Кожен святий чоловік бачив в навколишньому світі відображення раю, і рай був в їх душі. За словами Максима Сповідника, задумом Бога було насадити в душу кожної людини рай, що призведе до того, що людина буде здатна «перетворити на рай всю землю».

 

Тайни


15.05.2014 1621 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

963
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

778
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1896
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3240
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2551
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2541

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

235

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

733

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

686

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1599
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

356
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

695
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

615
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

333
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

381
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27036
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

841
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19674
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

424
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

398
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

731
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1325 3