З ВІЛ-інфекцією живуть понад тисячу прикарпатців

1 грудня у світі відзначають день боротьби з ВІЛ / СНІД. Цього дня традиційно розповідають про хворобу і те, як з нею боротися.


Як нині з ВІЛ живуть франківці, дізнавався «Репортер».

Хронічна хвороба

У коридорі Центру СНІДУ на Сагайдачного, 66 говоримо із соцпрацівником – про зустріч домовилися наперед. Представляється Сергієм (без прізвища). Він якраз очікує на пацієнта, який нині дізнався про свій статус. Каже, зараз важливо не пропустити людину і допомогти їй у цей непростий момент.

«Він лише дізнався про свій статус. Це – первинний пацієнт», – говорить Сергій. Він уже 15 років живе з ВІЛ, тож на контакт з пацієнтами центру виходить легко. Крім того, пройшов спеціальні тренінги та онлайн-навчання від всеукраїнської мережевої організації «100 % життя» для людей, які живуть з вірусом.

Перша консультація триває до години. Потім буде ще чотири чи п’ять консультацій. Окрім психологічної підтримки, соцпрацівники також можуть підвезти лікування, якщо пацієнт захворів і сам не може по нього приїхати. У франківському представництві, крім Сергія, працює ще дівчина – психолог за фахом.

«Ми вчимо їх жити з ВІЛ і розкривати свій статус статевому партнеру, розповідаємо, який ризик передачі, що таке рівень вірусного навантаження, формуємо прихильність, – говорить Сергій. – Проект називається «Формування прихильності людей, які живуть з ВІЛ», прихильність – це дотримання схеми лікування і дієти. Це дуже корисна річ. Якби мені таке трапилося, коли я лише дізнався про свій діагноз, то було б прекрасно».

Втім додає, що люди не одразу сприймають такий супровід: «Вони бояться, не знають, що таке ВІЛ. Людина і так в шоці від почутого, а тут ще хтось до неї підходить… Та коли я починаю з ними говорити і кажу, що теж живу з цією проблемою, то реакція зовсім інша, людина розкривається, йде на контакт».

Останні 15 років Сергій працював у господарському відділі наркодиспансеру. Тепер уже рік як він приходить до центру СНІДу щодня – нині це його основна робота. Показує перелік пацієнтів, з якими працює, на чотирьох сторінках – майже сотня людей. Усі – закодовані шифрами і жодного імені чи прізвища. Каже, тут є різні напрямки роботи – серед них і ті, хто приймає наркотики. Людина підходить, каже свій код і отримує консультацію.

«Я живу з ВІЛ-інфекцією давно. Діз­нався випадково, – Сергій. – Жив із жінкою, яка мені нічого про свій статус не розповіла. Я ніколи не читав чужих листів. Та якось побачив у її сумці конверт. Мені стало цікаво, я його відкрив – а там була виписка з інфекційної лікарні. Так я дізнався, що вона ВІЛ-інфікована».

Сергій зробив тест і дізнався, що інфікований сам. «Тоді був такий час, що ми не знали – буде терапія чи не буде, платне лікування чи безкоштовне. І коли почалася терапія, я отримував три баночки ліків і казав: «Господи, дякую тобі, що я ще три місяці проживу».

Каже, на початку 2000-х інформації не було жодної. Крім того, всі боялися про це говорити, бо ВІЛ був – як чума. Хоча визнає, сьогодні люди все одно ще не готові, аби відверто говорити про свій статус. Каже, його діти й внуки знають, але вони ходять у садок і до школи. Тому наражати їх на суспільний осуд не хоче.

«Моя родина – це моя підтримка, – говорить Сергій. – Сьогодні ВІЛ – це як хронічна хвороба. Головне – прий­мати ліки, не пропускати і все буде добре. А за два-три місяці після початку прийому терапії падає рівень вірусного навантаження, людина вже не може передати вірус іншій людині. Навіть інфіковані жінки народжують здорових дітей. Потрібно не боятися статусу, і якщо є сумнів, краще пройти тестування. Якщо ти знаєш про свій статус, можна почати лікування, яке є безкоштовним і доступним. Головне, аби було бажання і буде все чудово. Будете жити, скільки дав Бог».

Коли нічого не болить

Завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення обласного центру СНІД Марія Федорів розповідає, що нині усі обстеження та лікування у центрі є безкоштовними. Каже, хоч сьогодні система допомоги налагоджена, серед ВІЛ-позитивних людей все одно є страх, особливо в районах. Є й такі, які, навіть знаючи про свій статус, лікування не отримують.

«Дехто просто не хоче. А дехто каже, що нормально почувається, і їм не треба лікуватися, – говорить Федорів. – Приходять уже коли настає погіршення. ВІЛ – хвороба, при якій нічого не болить. Стадія безсимптомного носійства може тривати 7-10 років, залежно від давності інфікування. І поки людина вважає, що здорова, вірус свою роботу робить. Тим часом супутні інфекції можуть призвести до четвертої стадії СНІДу. І що раніше звернутися, то більша ймовірність, що все проходитиме не лише безсимптомно, а й контрольовано».

Каже, раніше були певні покази до призначення лікування, а останні 3-4 роки антиретровірусну терапію призначають усім – тоді вона дає швидший ефект: пригнічується розмноження вірусу, і якщо приймати препарати без пропусків, то будуть і результати лікування – без загострення старих хронічних хвороб і проявів нових.

«Для лікування ВІЛ пацієнти отримують терапію безкоштовно. Якщо є покази, їх також лікують стаціонарно при центрі, – розповідає Марія Федорів. – Є стаціонар на 20 ліжок, а при поліклініці – денний стаціонар на 15 місць. Якщо разом із ВІЛ виявляють туберкульоз, то пацієнтів направляють до обласного тубдиспансеру».

У центрі СНІДу ліки отримують пацієнти не лише з Франківська, а й з районів. З 2016 року лікування й терапію можна отримувати також у Коломиї, Калуші, Долині, Рожнятові, Над­вірній і Городенці. Первинні пацієнти отримують ліки раз на місяць – аби контролювати прийом і дивитися на показники, формування прихильності пацієнта, є пропуски чи немає. Потім, коли стан стабілізується, дають одразу на три місяці.

За даними центру СНІДу, на 1 жовт­ня в області є 1114 ВІЛ-інфікованих, серед них 437 – вже зі СНІД. 24 дитини мають підтверджений діагноз ВІЛ, з них СНІД – у дев’ятьох. У центрі кажуть, нині ВІЛ виявляють не лише серед груп ризику – ін’єкційних наркоманів, секс-працівниць чи чоловіків-гомосексуалів, а й в інших мешканців.

У 78 % випадків інфікування відбувається статевим шляхом, у 22 % – ін’єкційно. До 70 % випадків ВІЛ виявляють у мешканців віком 25-49 років. У 15-24 роки – до 11 %.

Сумніви розвіє тест

У міській лікарні на вулиці Матейка є кабінет дотестового консультування та тестування, в якому можна безкоштовно перевіритись на ВІЛ. А також – дізнатися, що робити й куди звертатись, якщо результат буде позитивним. Аби зробити тест, треба звернутися до приймального покою лікарні.

Лікарка кабінету Аліса Гуцуляк розповідає, що такий аналіз цілком анонімно може пройти кожен охочий. Відтак і результати отримує лише особисто за наявності документів, що посвідчують особу. Дані тесту не повідом­ляють навіть родичам.

«Усі аналізи відправляємо у центр СНІДу під номерами. Результати приходять теж анонімно. Ми консультуємо пацієнтів перед тестом про можливі наслідки і також – після отримання результату, якщо він є позитивним. Якщо результат позитивний, то з людиною проводять бесіду», – говорить Аліса Гуцуляк.


01.12.2019 1190
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

616
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1465 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2193
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2120 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7473
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15194 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

239

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

977

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1051

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1834
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

235
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

611
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

856
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3091
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

863
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1909
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

951
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35097 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

181
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

439
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

580
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

908