З ВІЛ-інфекцією живуть понад тисячу прикарпатців

1 грудня у світі відзначають день боротьби з ВІЛ / СНІД. Цього дня традиційно розповідають про хворобу і те, як з нею боротися.


Як нині з ВІЛ живуть франківці, дізнавався «Репортер».

Хронічна хвороба

У коридорі Центру СНІДУ на Сагайдачного, 66 говоримо із соцпрацівником – про зустріч домовилися наперед. Представляється Сергієм (без прізвища). Він якраз очікує на пацієнта, який нині дізнався про свій статус. Каже, зараз важливо не пропустити людину і допомогти їй у цей непростий момент.

«Він лише дізнався про свій статус. Це – первинний пацієнт», – говорить Сергій. Він уже 15 років живе з ВІЛ, тож на контакт з пацієнтами центру виходить легко. Крім того, пройшов спеціальні тренінги та онлайн-навчання від всеукраїнської мережевої організації «100 % життя» для людей, які живуть з вірусом.

Перша консультація триває до години. Потім буде ще чотири чи п’ять консультацій. Окрім психологічної підтримки, соцпрацівники також можуть підвезти лікування, якщо пацієнт захворів і сам не може по нього приїхати. У франківському представництві, крім Сергія, працює ще дівчина – психолог за фахом.

«Ми вчимо їх жити з ВІЛ і розкривати свій статус статевому партнеру, розповідаємо, який ризик передачі, що таке рівень вірусного навантаження, формуємо прихильність, – говорить Сергій. – Проект називається «Формування прихильності людей, які живуть з ВІЛ», прихильність – це дотримання схеми лікування і дієти. Це дуже корисна річ. Якби мені таке трапилося, коли я лише дізнався про свій діагноз, то було б прекрасно».

Втім додає, що люди не одразу сприймають такий супровід: «Вони бояться, не знають, що таке ВІЛ. Людина і так в шоці від почутого, а тут ще хтось до неї підходить… Та коли я починаю з ними говорити і кажу, що теж живу з цією проблемою, то реакція зовсім інша, людина розкривається, йде на контакт».

Останні 15 років Сергій працював у господарському відділі наркодиспансеру. Тепер уже рік як він приходить до центру СНІДу щодня – нині це його основна робота. Показує перелік пацієнтів, з якими працює, на чотирьох сторінках – майже сотня людей. Усі – закодовані шифрами і жодного імені чи прізвища. Каже, тут є різні напрямки роботи – серед них і ті, хто приймає наркотики. Людина підходить, каже свій код і отримує консультацію.

«Я живу з ВІЛ-інфекцією давно. Діз­нався випадково, – Сергій. – Жив із жінкою, яка мені нічого про свій статус не розповіла. Я ніколи не читав чужих листів. Та якось побачив у її сумці конверт. Мені стало цікаво, я його відкрив – а там була виписка з інфекційної лікарні. Так я дізнався, що вона ВІЛ-інфікована».

Сергій зробив тест і дізнався, що інфікований сам. «Тоді був такий час, що ми не знали – буде терапія чи не буде, платне лікування чи безкоштовне. І коли почалася терапія, я отримував три баночки ліків і казав: «Господи, дякую тобі, що я ще три місяці проживу».

Каже, на початку 2000-х інформації не було жодної. Крім того, всі боялися про це говорити, бо ВІЛ був – як чума. Хоча визнає, сьогодні люди все одно ще не готові, аби відверто говорити про свій статус. Каже, його діти й внуки знають, але вони ходять у садок і до школи. Тому наражати їх на суспільний осуд не хоче.

«Моя родина – це моя підтримка, – говорить Сергій. – Сьогодні ВІЛ – це як хронічна хвороба. Головне – прий­мати ліки, не пропускати і все буде добре. А за два-три місяці після початку прийому терапії падає рівень вірусного навантаження, людина вже не може передати вірус іншій людині. Навіть інфіковані жінки народжують здорових дітей. Потрібно не боятися статусу, і якщо є сумнів, краще пройти тестування. Якщо ти знаєш про свій статус, можна почати лікування, яке є безкоштовним і доступним. Головне, аби було бажання і буде все чудово. Будете жити, скільки дав Бог».

Коли нічого не болить

Завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення обласного центру СНІД Марія Федорів розповідає, що нині усі обстеження та лікування у центрі є безкоштовними. Каже, хоч сьогодні система допомоги налагоджена, серед ВІЛ-позитивних людей все одно є страх, особливо в районах. Є й такі, які, навіть знаючи про свій статус, лікування не отримують.

«Дехто просто не хоче. А дехто каже, що нормально почувається, і їм не треба лікуватися, – говорить Федорів. – Приходять уже коли настає погіршення. ВІЛ – хвороба, при якій нічого не болить. Стадія безсимптомного носійства може тривати 7-10 років, залежно від давності інфікування. І поки людина вважає, що здорова, вірус свою роботу робить. Тим часом супутні інфекції можуть призвести до четвертої стадії СНІДу. І що раніше звернутися, то більша ймовірність, що все проходитиме не лише безсимптомно, а й контрольовано».

Каже, раніше були певні покази до призначення лікування, а останні 3-4 роки антиретровірусну терапію призначають усім – тоді вона дає швидший ефект: пригнічується розмноження вірусу, і якщо приймати препарати без пропусків, то будуть і результати лікування – без загострення старих хронічних хвороб і проявів нових.

«Для лікування ВІЛ пацієнти отримують терапію безкоштовно. Якщо є покази, їх також лікують стаціонарно при центрі, – розповідає Марія Федорів. – Є стаціонар на 20 ліжок, а при поліклініці – денний стаціонар на 15 місць. Якщо разом із ВІЛ виявляють туберкульоз, то пацієнтів направляють до обласного тубдиспансеру».

У центрі СНІДу ліки отримують пацієнти не лише з Франківська, а й з районів. З 2016 року лікування й терапію можна отримувати також у Коломиї, Калуші, Долині, Рожнятові, Над­вірній і Городенці. Первинні пацієнти отримують ліки раз на місяць – аби контролювати прийом і дивитися на показники, формування прихильності пацієнта, є пропуски чи немає. Потім, коли стан стабілізується, дають одразу на три місяці.

За даними центру СНІДу, на 1 жовт­ня в області є 1114 ВІЛ-інфікованих, серед них 437 – вже зі СНІД. 24 дитини мають підтверджений діагноз ВІЛ, з них СНІД – у дев’ятьох. У центрі кажуть, нині ВІЛ виявляють не лише серед груп ризику – ін’єкційних наркоманів, секс-працівниць чи чоловіків-гомосексуалів, а й в інших мешканців.

У 78 % випадків інфікування відбувається статевим шляхом, у 22 % – ін’єкційно. До 70 % випадків ВІЛ виявляють у мешканців віком 25-49 років. У 15-24 роки – до 11 %.

Сумніви розвіє тест

У міській лікарні на вулиці Матейка є кабінет дотестового консультування та тестування, в якому можна безкоштовно перевіритись на ВІЛ. А також – дізнатися, що робити й куди звертатись, якщо результат буде позитивним. Аби зробити тест, треба звернутися до приймального покою лікарні.

Лікарка кабінету Аліса Гуцуляк розповідає, що такий аналіз цілком анонімно може пройти кожен охочий. Відтак і результати отримує лише особисто за наявності документів, що посвідчують особу. Дані тесту не повідом­ляють навіть родичам.

«Усі аналізи відправляємо у центр СНІДу під номерами. Результати приходять теж анонімно. Ми консультуємо пацієнтів перед тестом про можливі наслідки і також – після отримання результату, якщо він є позитивним. Якщо результат позитивний, то з людиною проводять бесіду», – говорить Аліса Гуцуляк.


01.12.2019 1072
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

747
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11280 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1931
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1822
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2820
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4681

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

453

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1112

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1525

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1383
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1770
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1586
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8835
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

671
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

746
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1937
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

902
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

415
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

275 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

759 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

800