З Калуша продовжують вивозити гексахлорбензол

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».

 

На це виділено 120 млн.грн. Держава сьогодні однозначно налаштована повністю звільнити наше місто від небезпечних отрутохімікатів. Інакше, за тими висновками, які дали представники ООН, якщо б ситуація з гексахлорбензолом продовжилася протягом 3-5 років, то довелося б виселяти всіх без винятку мешканців Калуша.



За словами міського голови, на наступний рік також закладено 52 млн.грн. на розв’язання проблем на Домбровському кар’єрі. Крім того, у Кабміні зараз займаються питанням про виділення 299 млн.грн. на відселення людей із територій, які знаходяться над шахтними виробітками калійного виробництва.



Нагадаємо, що протягом 2010 року з полігону було вивезено 8,5 тис.тонн гексахлорбензолу. У травні 2011 року розпорядженням голови Івано-Франківської ОДА була створена спеціальна комісія, до складу якої увійшли науковці, геодезисти, працівники Міністерства надзвичайних ситуацій, обласної держадміністрації, відділів і управлінь Калуської міськради, метою якої було визначити, скільки ще необхідно вивезти отрутохімікатів. Методом металошукача були знайдені контури території, де знаходилися бочки з гексахлорбензолом, визначилися площі карт, об’єми. Бочки на полігоні складувалися у два шари, на 1 м2 припадало майже дві тонни відходів. Порахували і вийшло, що залишилося вивезти ще близько 22,4 тис.тонн. У тому ж році з полігону було вивезено 9,5 тис.тонн гексахлорбензолу. Тож до початку цьогорічних робіт залишалося вивезти ще близько 13 тис. тонн цієї речовини. Хоча ця цифра може змінюватися у бік збільшення, оскільки по ходу робіт виявляються зміни у місцях захоронення отрутохімікатів.



Як повідомив редакції «Дзвони Підгір'я» заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Іван Дембич, на самому початку кількість захороненого гексахлорбензолу сягала 11 тисяч 87 тонн. Це згідно з статистичною звітністю підприємства, яку вдалося роздобути. Але ця цифра не включала тару і певні умови захоронення хімікатів, адже у бочки з гексахлорбензолом також трамбувалася глина. Крім того, коли почалися роботи з утилізації, то побачили, що у чеках глибиною до трьох метрів бочки не стоять у два яруси, вони прогнили і потрібно вивозити грунтосуміш, яка з цими бочками контактувала. На полігоні колишнього КХМК були захоронені й інші відходи, на які знайдено дуже мало документації.



Підготовчі роботи з цьогорічного вивезення гексахлорбензолу (огородили територію полігону, зробили пропускний режим, щоб сюди не заходили грибники) почалися на початку жовтня, а безпосереднє виконання робіт з видалення гексахлорбензолу — з 9 жовтня. Станом на середину дня 11 жовтня, за словами І.Дембича, з чеків полігону вже було видобуто 1600 тонн грунтосуміші. Роботи на площадці веде фірма, що працювала в минулому році — ТзОВ «C.I.Груп Консорт ЛТД». Замовником робіт є управління регіонального розвитку та будівництва обласної держадміністрації, яке уклало з цією фірмою відповідну угоду. Розпорядженням голови ОДА також утворена комісія для контролю за дотриманням вимог природоохоронних заходів і підтвердження обсягів видалення гексахлорбензолу. На полігоні працює 89 працівників та17 одиниць техніки (бульдозери, екскаватори, самоскиди, крани). На виділені цьогоріч 120 млн.грн. орієнтовно буде видалено та вивезено близько 3,4 тис.тонн гексахлорбензолу із 13 тис.тонн, що орієнтовно залишається на полігоні. Тобто, ще на полігоні залишиться близько 10 тис.тонн гексахлорбензолу, який вивозитиметься по мірі поступлення коштів на цю програму або ще в цьому році, або вже в наступному.



До виконання робіт залучені науковці ДУ «Геохімії навколишнього середовища НАН України» та фірма НВП «Антрацит плюс ЛТД». Вони мають намір дослідити все, що робилося за останні два роки на полігоні шляхом буріння свердловин, відбору проб на картах, де проводилися і ще будуть проводитися роботи. Також буде встановлено кількість залишків отрутохімікатів, яка на цій території екологічна ситуація та вирішено питання, що робити далі. Планується укласти угоду зі спеціалізованою фірмою, яка б визначила, що робити з полігоном з точки зору його подальшої рекультивації. Передбачається, що теперішній полігон буде заліснений найбільш підходящими для цієї території сортами дерев. На ньому також будуть залишені контрольні свердловини, адже найближчих кілька десятків років полігон все-таки буде зберігати якусь небезпеку для калушан.



Роботи з освоєння 120 млн. грн. на полігоні планується завершити десь до 23-24 жовтня. А всього на видалення і вивезення гексахлорбензолу, враховуючи цю суму, вже виділено 750 млн.грн.

 

Отрутохімікати цього разу вивозитимуть залізницею до Миколаєва, а потім морським транспортом до Великобританії.

З Калуша продовжують вивозити гексахлорбензол


24.10.2012 2310 1
Коментарі (1)

Санстанція 2012.11.14, 09:30
Полігон засадять чагарниками, а що будуть робити з Домбровським кар'єром, хвостосховищем №2, коли у воді р. Сівка нижче кар'ру вміст хлоридів перевищує більше як в 100раз, вміст солей більше як в 150 раз.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

531
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

796
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

561
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1057

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5682
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902