Вступна кампанія в Івано-Франківську: які спеціальності найпопулярніші серед вступників та на скільки зросли ціни на навчання

Попри воєнний стан в Україні, в Івано-Франківську активно триває вступна кампанія.

Процес подачі та вступу до університетів складається з декількох етапів. На окремі спеціальності у деяких вишах, окрім загальних вступних іспитів, є ще додаткові випробування, зокрема творчий конкурс, співбесіди або розгляд мотиваційних листів.

В Івано-Франківську функціонують як державні, так і приватні заклади вищої освіти. 

У чому ж особливість цьогорічної вступної кампанії у вишах та чи спостерігають зменшення кількості абітурієнтів через повномасштабну війну, Фіртка дізнавалася в очільників приймальних комісій у провідних університетах Івано-Франківська.

«Особливість в тому, що правила вступу повертаються до старих часів: терміни вступної кампанії традиційні, подача заяв триває і навпаки можемо похизуватися, що за рейтингом поданих заяв Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника займає восьме місце за кількістю поданих заяв вступниками.

Тобто це свідчить про високу зацікавленість абітурієнтів з усієї України, власне, нашим університетом. Кількість заяв порівняно з минулим роком зросла. Це факт, який на цю мить, підтверджений.

І станом на сьогодні ми маємо більш як одинадцять тисяч заяв для вступників бакалаврату. Це дуже хороша цифра і вона більша, ніж того року», - розповідає Едуард Лабковський, представник приймальної комісії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Разом з тим, цього року в медичному університеті Івано-Франківська відкрили нові спеціальності.

«Екстрена медицина/парамедик - це нова спеціальність, вступ триває на освітній рівень бакалавра. Ця спеціальність матиме попит після реформування екстреної медичної допомоги.

Парамедики є надзвичайно затребуваними, особливо в час війни. Поки що ситуація з набором на нові спеціальності не є дуже привабливою, але ми надіємося, що це зумовлено першим роком, й що ця спеціальність набуде популярності.

Друга спеціальність – це «Прикладна лінгвістика. Медичний переклад (англійська мова)». Хочу наголосити, що це перша в Україні така спеціальність. Ну, звичайно, медичний переклад також буде надзвичайно затребуваним. Тому що дуже багато наших пацієнтів їдуть за кордон з медичними документами і їх треба перекладати на англійську мову.

Згодом люди приїжджатимуть з-за кордону в Україну і знову ж таки буде потреба перекладати медичні документи.

Ще один момент - медичне обладнання. Наприклад, отримуємо пристрій з інструкцією англійською мовою, знову ж потребуємо перекладу. Ще одна ніша - фармацевтичні препарати, бо й вони також потребують медичного перекладу», - пояснює Ігор Сарапукпредставник приймальної комісії Івано-Франківського національного медичного університету.

Також Фіртка поцікавилась, які найбільш популярні спеціальності серед абітурієнтів у 2023 році.

«Найбільша кількість поданих заяв на «Право» - це елітна професія і вона залишається кожного року в лідерах. Так само дуже велика кількість заяв подана на спеціальність «Інженерія програмного забезпечення» - це топвибір прикарпатських абітурієнтів, так би мовити.

«Філологія англійська мова (переклад), «Менеджмент», «Дизайн», «Готельно-ресторанна справа», «Архітектура та містобудування» - також у топі рейтингу цьогоріч.

Загалом ці спеціальності найпопулярніші за кількістю поданих заяв на бакалаврат», - зазначила Оксана Каленюк, представниця приймальної комісії Університету Короля Данила.

Цінова політика "для контрактників" в івано-франківських вишах дещо відрізняється. Але у всіх закладах ціни на навчання збільшилися, якщо порівнювати з минулим роком. Втім, національні університети мають державні місця, на які можуть претендувати абітурієнти з високими балами або квотами.

«Порівняно з минулим роком орієнтовно на 4 000 гривень зросла вартість на всіх спеціальностях.

Якщо порівнювати з іншими університетами, то ціни зросли зовсім не багато», - пояснює Олег Фафлей, представник приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Щодо цін на навчання в Університеті Короля Данила, Фіртці повідомили наступне:

«Ціни на навчання у нашому закладі помірні.  Не  можу сказати, що вони зросли так, як і в інших закладах. Ми розуміємо, що зараз дуже складна ситуація, в країні триває війна. 

Ось  ми беремо участь у конкурсі міждержавного поділу і відповідно ми отримали від держави максимальний обсяг державних місць на спеціальності, зокрема: «Філологія англійська мова (переклад), «Журналістика», «Менеджмент», «Готельно-ресторанна справа і «Підприємництво та  торгівля».

Тобто абітурієнти мають можливість отримати не тільки бюджетне місце, але й стипендію від держави.

Окрім того, у нас є унікальна програма, яка вже діє протягом восьми років поспіль і дає можливість обдарованим, креативним студентам, які мають високі бали ЗНО від 160 до 180 з кожного предмету, отримати 50% знижки на навчання, навіть не маючи бюджетного місця.

Ті, хто матимуть з кожного предмету НМТ-2023 року результат 180-200 балів – зможуть навчатися безкоштовно, тобто 100% знижка», - сказала Оксана Каленюк.

Окрім того, чимало іноземців обирають варіант здобувати вищу освіту в Україні, зокрема й в івано-франківських вишах. Це вкрай важливо, наголошують освітяни, адже вступ іноземних студентів до вишів - інвестиції в економіку держави.

Два івано-франківські університети мають ліцензію на підготовку іноземних студентів, зокрема ІФНМУ та ІФНТУНГ.

«Є кілька вступників з інших країн. Але їх зовсім невелика кількість у звʼязку із ситуацією в Україні», - каже Олег Фафлей, представник приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Також ситуацію щодо вступу іноземних студентів прокоментував представник Івано-Франківського національного медичного університету Ігор Сарапук.

«Про ситуацію щодо вспупу іноземних студентів можна говорити починаючи із 25-26 серпня. Тоді в нас починається набір іноземців, й триває він до 1 листопада. 

У період вступу громадян України, іноземці не вступають. Там є свої особливості, пов’язані з імміграційною службою.

Немає сенсу зараз переїжджати, вступати та чекати до 1 вересня. Для цієї категорії абітурієнтів створені особливі умови, що вступ починається 25-26 серпня та триває аж до 1 листопада. Тому на ці запитання наразі не можу відповісти».


Сто стипендій обдарованим студентам


З 1 вересня в Івано-Франківську розпочнуть додатково підтримувати студентську молодь. Зокрема, сто найкращих студентів отримуватимуть стипендії від міста.

«На сесії підтримали рішення про щомісячні стипендії для обдарованих студентів франківських вишів. Це заохочення для нашої молоді Адже найбільшим нашим досягненням буде те, коли молодь навчатиметься у вишах нашої громади, отримає якісні знання та залишиться працювати тут на розвиток України.

Тож маємо боротися за кожного учня і кожного студента. А тому вже сьогодні дбаємо про створення умов, щоб школярі нашої громади ставали студентами у наших закладах вищої освіти. Та, щоб Івано-Франківськ ставав привабливим для студентської молоді з інших регіонів», - зазначив очільник Івано-Франківської громади, Руслан Марцінків.

Як повідомила директорка департаменту освіти й науки Вікторія Дротянко, з ініціативи міського голови, департамент освіти готує проєкт рішення, за яким будуть оголошені стипендії учням ВНЗ.

"Сто осіб зможуть отримати стипендію міського голови, за ті чи інші успіхи під час навчання у ВНЗ.

Перелік надаватиме нам університет, який самостійно визначатиме студентів за їх високі досягнення в навчанні або соціальній роботі", - сказала директорка департаменту. 

Критерії отримання стипендії: успішність у навчанні, громадська діяльність за межами навчального закладу, популяризація спорту та здорового способу життя і наукова діяльність.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Освітній процес в Україні почнеться 1 вересня і триватиме до 28 червня 2024 року — Шмигаль

Не в три зміни: в Івано-Франківську повертаються до формату навчання, що був до повномасштабної війни

В Івано-Франківську встановили процедуру та умови призначення стипендії для обдарованих студентів ВНЗ


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4059
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1466 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3605 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2806
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7444 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19638 29

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

472

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1479

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1997

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1865
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14120
09.07.2024

Прикарпаття лідирує в Україні з урожайності озимого ячменю з показником 67,5 ц/га.  

252
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

2069
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

917 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5773
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4410 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

1052 3
15.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23082 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

141
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

575 1
09.07.2024

У селі Черніїв, що на Прикарпатті, демонтували пам'ятник радянському солдату.  

1074
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

1117 5