Володимир Онищук має секрет, як перемагати Хоу Іфань

 

 

Володя народився і живе у місті, яке рідко асоціюється з шахами. Тим не менше, його кар'єру важко назвати периферійною. Цей рік як стартував, так і завершується перемогами: 1-2 місце на Каппель-ля-Ґранд у березні (перфоманс 2840) та безкомпромісне 1 місце на Corsican Circuit у жовтні (по дорозі "вибив" з турніру Іфань, Кравціва, Фрессіне). Івано-франківський ґросмейстер Володимир Онищук розповідає про усе детальніше...



Ш.У.: Останній рік - 2015 - був для вас вдалим. Починаючи з Каппель-ля-Гранд у Франції...

Якщо саме судити по виграшних результатах - то так. Було, звісно, досить багато хороших турнірів. Була серія і досить поганих. За рік рейтинг виріс чуть-чуть. 

Ш.У.: Після стількох турнірів закордоном, яку традицію ви б привезли в Україну?

От недавно я грав на Корсиці, і окрім головного турніру паралельно ще проводився дитячий. У ньому брали участь 3000 дітей, при тому, що населення острова трохи більше, ніж 300 тисяч, майже як в Івано-Франківську. Коли ми грали фінальну партію з Ігорем, у залі сиділи діти (500 глядачів - ред.) і для них працювали два коментатори.

Восени Володимир виграв 18-й традиційний турнір Corsican Circuit, обігравши у рапід Хоу Іфань (зліва), Мартина Кравціва, Лорена Фрессіне та Ігоря Коваленка в фіналі відео >>

Ш.У.: Тоді ж ви обіграли 2:0 Хоу Іфань. Шаховий світ з нетерпінням очікує поєдинку Іфань проти нашої Музичук. Як ви розцінюєте шанси Марічки? Можливо, під час гри ви відчули слабкі сторони Іфань?

Дуже детально творчість Хоу Іфань я не вивчав, а навряд чи можливо судити про слабкі сторони на основі двох рапід-партій. А матч, думаю, буде дуже цікавим, у них різні стилі гри і багато буде залежати від того, кому вдасться використати свої переваги, отримати свої типи позицій.

Рапід-турнір на Корсиці


Ш.У.: З усіма турнірами і перельотами як ви часто буваєте вдома? 

Думаю, що половину часу я вдома буваю. Я стараюся забагато не грати... Думаю, якщо грати безперервно, то можна лише підтримувати рівень, але тяжко прогресувати.

Ш.У.: Розкажіть, будь ласка, про себе. Як ви почали грати? Зазвичай, це цікава історія.

Я не скажу, що в мене це дуже цікава історія. З дитинства грав, мій тато грав, дідусь грав. Вони так мене з дитинства, досить маленького, років з 4-5 навчили - і ми вдома грали. У 7 років мене відвели в шахову школу до Ігора Мирославовича Кобилянського, і відтоді я почав більш-менш займатися постійно.

Ш.У.: Ваш перший успіх був на чемпіонаті..?

На чемпіонаті Європи до 10 років, це було в Греції.

Ш.У.: Тоді ви практично зрозуміли, що шахи стануть справою вашого життя?

Мені тяжко сказати, що у 10 років можна зробити такий висновок. Але я займався, мені подобалося, були успіхи, був якийсь прогрес. Тяжко сказати, що була ставка на шахи. Багато хто робить ставку на шахи, навіть приносить в жертву школу, скажімо, навчання. Я в принципі, старався вчитися і займатися.


Ш.У.: Яку роль у вашому житті відіграв тренер? Наприклад, Ігор Коваленко розповідав, що тренер навчив його працювати самостійно і він займається сам. А у вас як це склалося? 

Я б сказав, що роль тренера відіграв Ігор Мирославович Кобилянський. Це фактично, перший тренер і навіть єдиний. Я знаю Ігора Коваленка добре, але в мене все-таки тренер грав більшу роль, ніж в нього. Досить велику, я думаю.

Ш.У.: Вищу освіту ви також в Івано-Франківську здобули?

Ні, я навчався у Харкові в "Юридичній академії". 

Ш.У.: То ви добре знайомі з харківськими ґросмейстерами? 

Ми перетиналися, звісно. Всі найкращі харківські шахісти, фактично, в одному шаховому клубі. За винятком Антона Коробова, можливо. Це Моїсеєнко, Ельянов і ще багато ґросмейстерів - Бродський, Ковчан, Авескулов. Я більше все-таки приділяв увагу навчанню. А шахами тоді займався менше.

Ш.У.: З власного довіду можете скласти рецепт "як стати ґросмейтером"?

Я б не сказав, що я прихильник конкретних рецептів. Насправді, треба займатися, старатися, прогресувати, рости. Займатися! Звісно, достатньо часу і ефективно.

Переможна партія з швидких шахів проти Левона Ароняна. На чемпіонаті світу з рапіду 2015 у Берліні Володя зайняв 7 сходинку, випередивши Іванчука та Ананда


Ш.У.: Ким з ґросмейстерів ви захоплювалися? Яку шахову літературу читаєте?

Мені тяжко так сказати, кумирів не було. Я старався вивчати і вивчаю різних шахістів. Було, що багато хто подобався. У різні періоди розвитку по-різному. В даний момент намагаюся читати щось сучасне. А так в загальному - читаю те, що корисно. По авторах - Гарі Каспаров, наприклад. Знаю, що автор хороше пише (сміється - ред.). Звісно, по закінченнях літературу, по дебютах... Якби було більше часу, то і класичні старався би.

Ш.У.: Ви часто буваєте тут, у шаховому клубі (ми зустрілися у шаховому клубі ІФ - ред.). Серед молоді когось претензійного можна виділити?

Я знаю декого, але навряд чи прізвища багато про що скажуть. Є кілька ще дуже маленьких:
7-8 років, до 12 кілька, які беруть призові місця на Україні. Я думаю, це можна знайти - хто цікавиться - у табличці дитячих чемпіонатів. Звісно, перші кроки - це добре, але ще багато роботи попереду.


Ш.У.: Так, ми зараз стикаємося з такою проблемою, що молода плеяда, яка виховується, не така сильна, як була, скажімо, років 20 тому. 

Це в цілому, по Україні. Це, звісно, проблема. Я думаю, що одна з причин - це відсутність хороших турнірів в Україні. А закордон їхати все-таки не у всіх є можливість. Тому виходить от на рівні 10-12 років багато хороших шахістів беруть медалі, а десь з часом вони губляться. Багато перспективних, головне все зробити, щоб вони далі не загубились. 

Ш.У.: Які у вас інші захоплення? Один з чемпіонів сказав: "Шахи - це моє життя. Але не все моє життя - це шахи". 

Я люблю інші спортивні ігри: футбол, теніс. Не так часто вдається пограти. Особливо вдається на турнірах... - у всіх однаковий графік і якщо може хтось, то фактично можуть усі. Тоді збираються і грають. А вдома - рідко вдається, тому що в кожного свої проблеми, своє життя. 

Ш.У.: Ви вважаєте шахи за свою професію?

Шахи дозволяють мені заробляти на життя, але все-таки я стараюся грати цікаво.

 

шахи.укр


21.12.2015 1229 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

310
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1704
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3157
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1142
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1163
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1203 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

243

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1116

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

942

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

326
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2488
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1239
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1315
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

548
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15178
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7478
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

334
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

642 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

466
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

383
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

472