Водоспад врятували, а гроші знайшли у стрісі

 

Яремче та Станиславів (тепер Івано-Франківськ) у другій половині червня 110 років тому – очима газети Kurjer Stanisławowski.

 

Наприкінці червня 1907 року у Яремче, біля славнозвісного водоспаду на ріці Прут, який досі є однією з головних туристичних приваб цієї курортної місцини, було зроблено спробу почати видобуток будівельного каменю.

 

Про намір надвірнянського адвоката Михайла Луцького влаштувати каменоломню в руслі ріки написав тижневик Kurjer Stanisławowski з посиланням на Dzennik polski, називаючи його «замахом на Яремче».

 

 

Як повідомляв станиславівський тижневик, пан адвокат звернувся з відповідним клопотанням до урядової установи у Львові – Дирекції лісів і державного майна. І тодішній керівник дирекції, щоби поповнити державну скарбницю, готовий був погодити видобуток каменю, хоч, як зазначала газета, «у той спосіб знищилася би найгарніша частина Яремча і тим самим унеможливився би розвиток цієї прегарної місцевості». 

 

 

«На щастя яремчан, змінилося керівництво Дирекції, і новий начальник, державний радник Гірш запевнив, що вбереже Яремче від цього замаху, а водоспад – від руйнування, і якщо адвокату Луцькому так конче торгувати каменем, то він може отримати ділянку в районі урочища Жонка чи біля діючих каменоломень у Ямній, тобто, за межами туристичних маршрутів», – повідомляв у числі за 23 червня 1907 року Kurjer Stanisławowski.

 

Урочище Ямна біля Яремча

 

 

Газетярі також сподівалися, що на цю справу зверне увагу цісарський намісник Галичини граф Анджей Потоцький (до речі, прямий нащадок засновника Станиславова – Б.С.) і не допустить, щоб у краї нищилося те найгарніше, заради чого сюди приїздять відпочивальники навіть з-за кордону.

 

 

У тому ж числі Kurjer Stanisławowski описував жвавий побут у курортному Яремчі, де того року відпочинковий сезон був вже в розпалі. «Помешкання для літників уже переважно здані в оренду, нечисленні вільні обійстя теж не матимуть клопотів з цього приводу, бо наплив гостей, судячи з теперішніх даних, має бути більшим, ніж торік», – повідомляла газета. 

 

 

Для приваблення туристів у Яремчі відкривали нові заклади, серед яких була водолікарня, яка запрацювала 20 червня того року. Ресторани Скшинського та Гануса уже були переповнені відвідувачами, а ресторан Ланкоша, розташований над самим водоспадом, гарячково завершував приготування до літнього сезону, докінчуючи корисні покращення для своїх гостей. «Загалом велике пожвавлення, на кожному кроці відчувається спішне приготування», – наголошував Kurjer Stanisławowski, відзначаючи заслуги в розвиткові курорту так званого «Яремчанського клубу», очолюваного на той час таким собі паном Зоневендтом.

 

 

Велике пожвавлення викликав приїзд до Яремча зі Львова аж 40 офіцерів, які подорожували краєм для пізнання галицьких околиць.

 

Ще однією світською подією було вінчання в тутешній каплиці директора Коломийської польської гімназії пана Скупневича (до речі, він був також затятим туристом й очолював коломийське відділення «Татранського товариства». – Б.С.).

 

Єдине, що псувало довколишні краєвиди – поїджені гусінню дерева в садах. Того року була справжня напасть цих шкідників, через яких садки біля обійсть виглядали ніби глибокої осені – зі самим чорним гіллям.

 

 

Мабуть, розвиток туризму у гуцульських горах був би ще інтенсивнішим, якби вдалося реалізувати проект будівництва залізничної гілки з Коломиї до Косова. Як повідомляв у червні 1907 року Kurjer Stanisławowski, саме тоді від Міністерства залізниць надійшло замовлення докторові Натанові Зайнфельдові, відставному заступникові директора тутешньої Дирекції залізниць, на проектування робіт із будови такої колії. Але щось не склалося, і залізничного сполучення між Коломиєю та Косовом нема й досі.

 

Ліворуч – колії біля двірця у Станиславові, праворуч – потяг переїздить Прут у Коломиї

 

 

Зате у той час щоденно ходили зі Станиславова так звані «купальні» потяги до приміського села Хриплина, якими мешканці та гості міста могли дістатися до пляжів на Бистриці Надвірнянській. Упродовж літнього сезону (від 15 червня і аж до 15 вересня) було два щоденних рейси, обидва вирушали по обіді й поверталися до міста ввечері. Нині функції тих поїздів виконують міські тролейбуси.

 

 

Поки вже згадані вище львівські офіцери розважалися на курорті в Яремче, у Станиславові драгуни 14-го полку брали участь у кінських перегонах, що відбувалися на оболоні біля міського парку. Для двох військових ця імпреза закінчилися падіннями різної важкості.

 

 

«В одному випадку упав з коня один із офіцерів, але вцілів. У другому, під час перестрибування через перешкоду, перекинувся кінь разом із драгуном, притиснувши його вагою всього свого тіла. Важко потовченого драгуна забрано до військового шпиталю», - повідомляв Kurjer Stanisławowski.

 

Австрійські драгуни машерують до церкви (Станиславів)

 

 

За свідченням газети, причиною нещасливої пригоди було невдале долання бар’єру – кінь заплутався у живоплоті. 

 

Поки одні станиславці спостерігали змагання у верховій їзді на оболоні біля парку, інші розважались у гастрольному пересувному цирку, що розкинув своє шатро на вулиці Сапєжинській (нині вулиця Незалежності), де змагалися атлети. Нечуваний фурор викликала перемога у борцівському двобої абітурієнта місцевої вчительської семінарії Збишка Максимовича.

 

 

«У четвер переміг Максимович свого супротивника Філіповського за три хвилини, що викликало такий ентузіазм серед шкільної молоді, аж Максимовича підхопили на руки і обнесли навколо арени», - азартно переповідав підсумок поєдинку Kurjer Stanisławowski, повідомляючи, між іншим, що цієї неділі циркачі ще двічі виходитимуть з виступами перед місцеву публіку.

 

Якщо на початку червня мешканцям передгір’я дошкуляли зливи та град, які наробили великої біди у гірських районах, то наприкінці місяця великі збитки селянам завдав вогонь.

 

У селі Хом’яківка згорів дерев’яний паровий млин пані Городиської. А у Горішньому Угринові біля Калуша у вівторок, 18 червня, вибухнула велика пожежа, внаслідок якої постраждало аж 8 подвір’їв.

 

«Першою зайнялася хата Степана Гупалюка, від якої в короткому часі вогонь перекинувся на сусідні сім обійсть. Усі згорілі будинки були застраховані у Краківському страховому товаристві. Збитки завдані вогнем були оцінені у 6 тисяч корон», – повідомляв Kurjer Stanisławowski.

 

І що характерно, «ймовірною причиною пожежі був підпал».

 

Тим часом несподіваний поворот отримала резонансна справа крадіжки з поштового фургона: поліції вдалося знайти більшу частину з 56 тисяч корон, викрадених поштовим візником Павликовським торік у грудні. Ще раніше поліція виявила у затриманого фірмана частину грошей, які він був закопав у слоїках на власному городі у приміському селі Княгинині (нині це мікрорайон Івано-Франківська). Тепер же з’ясувалося, що левову частку грошей Павликовський віддав на зберігання своєму родичеві Гриню Хархатові (Гаргатові?) в село Іваниківці.

 

 

«У суботу, 15 червня знайдено у родича заарештованого поштового візника Павликовського в Іваниківцях біля Станиславова, захованих 30 370 корон», – повідомляв Kurjer Stanisławowski, зауваживши, що поштар невипадково віддав гроші Хархату, сподіваючись, що у заможного ґазди, яким той був, поліція крадених грошей не шукатиме. До речі, обшук на обійсті Хархата спершу не дав жодних наслідків. Тільки після того, як його взяли під арешт, затриманий зізнався, де облаштував сховок. Трохи більше двох тисяч ринських сховав у хаті під стріхою, а решту, складену у два пакети, заховав у снопі соломи у стайні.

 

 

«Без допомоги Хархата так сховані гроші ніколи не були би знайдені, а у разі пожежі, вони могли безслідно щезнути», – понарікали на необачного господаря газетярі, зазначивши, що до повної суми викрадених грошей бракує ще 16 тисяч корон. Ймовірно, до переховування причетний ще один, невідомий досі співучасник, припустив Kurjer Stanisławowski.

 

Богдан Скаврон, ЗБРУЧ


01.07.2017 Богдан Скаврон 1607 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2411
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1121
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1069
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2249
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3678
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2659 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

929

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

797

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

745

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

714
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10423
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1274
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5409
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1122
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2917
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1268
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

510
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

366 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

806
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

695
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

745