Вірус під рентгеном

Зі шкільних років ми знаємо, що таке флюорографія. Щороку планове обстеження громадян в поліклінічних закладах Україні направлене для запобігання поширення захворювання на туберкульоз. Та чи може метод діагностики від якого давно відмовились більше половина медзакладів у світі, давати 100% ефективні результати, коли вірус постійно мутує.

Діагностика туберкульозу традиційно включає виявлення хворих, підтвердження діагнозу і, в деяких випадках, проведення додаткового обстеження. Як не втомлюються казати лікарі, результат лікування безпосередньо залежить від своєчасного встановлення діагнозу. Тому обов’язкову перевірку проходять працівники освіти, медичних установ, підприємств громадського харчування, працівники торгівлі та транспорту.

За останнє десятиліття значне збільшення захворюваності на туберкульоз в нашій країні спричинене саме пізнім встановленням діагнозу. Тепер медики в один голос заявляють, що туберкульоз став недугою не тільки соціально незахищених верств населення. Нині захворіти на туберкульоз може кожен. Також в Україні простежується ще одна невтішна тенденція – число вперше виявлених хворих на важкі форми туберкульозу збільшилося у кілька разів.

«Стаціонар» як джерело інфікування

Сьогодні не тільки прикарпатські медики занепокоєнні проблемою інфікування різними популяціями мікобактерій туберкульозу під час стаціонарного лікування. Уже фтизіатри усього світу б’ють на сполох – швидко зростає рівень туберкульозу з медикаментозною резистентністю, тобто вірус постійно мутує і не реагує на лікарські препарати. Відповідно вартість лікування хворого для держави зростає у десятки, якщо не в сотні разів. Часто для лікування не вистачає препаратів другого, третього рядів, а відтак порушуються безперервні схеми забезпечення препаратами. Придбати їх самостійно хворий не в змозі. Так і розвивається мутований вірус.

«Виявляється стаціонар є джерелом інфікування. Існує поняття внутрішнопалатного інфікування, тобто один пацієнт має одну популяцію мікобактерій, другий іншу. Десятки років медики вважали, що якщо ти хворий на туберкульоз, то інфікуватись ти вже не можеш – пояснює заступник головного лікаря з медичної частини Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Світлана Харченко. – Тепер ми один одному «даруємо» свої популяції. Тобто є ряд хворих у яких простежується позитивна динаміка, і раптом йому стає гірше. Такі випадки говорять про те, що пацієнт отримав ще якусь популяцію. Тоді ті препарати, які він отримував раніше, вже не впливають на стан його здоров’я».

На думку Світлани Харченко, у медзакладах повинні чітко контролювати потік хворих, а також дотримуватись розподілення пацієнтів у палати згідно резистентності мікобактерії та визначення чутливості. Медики обстеживши хворого, складають індивідуальну схему прийому ліків.
Ще однією із причин розвитку не чутливих до препаратів форм туберкульозу є те, що в аптеках продають протитуберкульозні препарати і хворі мають доступ до них. Людина апріорі не може займатись самолікуванням туберкульозу, адже видужування складний та довготривалий процес. Часом він тягнеться два-три роки.

У нас нові випадки туберкульозу у дорослих виявляють використовуючи флюорографію органів грудної клітини. Перш за все, флюорографія дозволяє виявити так-звані вогнища – уражені ділянки легень, ще до початку загальних симптомів: кашлю та поступового ослабленню імунітету. Часто трапляється, що рентгенофлюорографія проводиться вже у зв'язку з появою ознак хвороби на більш пізніх її стадіях. Відродженню масової профілактичної флюорографії в колишніх масштабах сьогодні перешкоджають економічні причини – недостатнє фінансування технічного переоснащення медичної галузі.

«Коли мова йде про туберкульоз і флюорографію, то це є унікальний симбіоз пострадянського простору, – переконаний позаштатний обласний рентгенолог Івано-Франківської ЦКЛ Володимир Кметюк. – У нас думають, що виявити туберкульоз можна тільки за допомогою флюорографа, такі апарати ні в Європі, ні в Америці уже не використовують. На жаль, це пройдений етап. Але разом з тим, в Україні він дає не погані результати і сьогодні».

В Івано-Франківській області у минулому році нараховувалось 62 флюорографи. Це апарати, які в першу чергу, використовують для профілактичного обстеження на туберкульоз. Натомість апарат не може «бачити», приміром, ракові утворення. Таких профілактичних досліджень на Прикарпатті проводиться більше 600 протягом року. При профілактичній флюорографії в області виявляють близько 50% випадків захворювання туберкульозом.

Чи шкідливий флюорограф?

Результати перевірок стану радіаційної безпеки в медичних закладах Івано-Франківської області показали, що переважна більшість рентгенодіагностичного обладнання фізично зношена. Перевірку здійснювала Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки Державного комітету ядерного регулювання України. Дана інспекція також працює у семи західних регіонах України. У висновках комісія зазначає, що проблемними питаннями є безконтрольне ввезення в Україну в якості гуманітарної допомоги старого обладнання. Часто апаратура надходить без супровідної технічної документації.

Згідно технічних стандартів рентген-апарат можна використовувати не більше 15 років. Натомість в Івано-Франківській області працює 37 апаратів, яким більше 30 років, також 15 мають більше 10 років. Яку дозу опромінення отримує людина під час звичайної флюорографії на старому обладнанні, ні медику, ні самому пацієнту не відомо. Також не можливо прослідкувати як потім таке обстеження може вплинути на здоров’я.

Раз у два-три роки у флюорографах змінюють так-звану рентген-трубку. Це дозволяє «продовжити життя» обладнанню. «Флюорографи сьогодні бувають різні, найсучасніші апарати мають високу роздільну здатність і по діагностичних можливостях прирівнюються до великого знімку грудної клітки – продовжує Кметюк. – Тобто кожен апарат найперше оцінуються роздільною здатністю. В порівняні із іншими рентгенапаратами у флюорографів вона досить низька».

Якщо порівнювати питому вагу флюорографів до загальної кількості рентген-апаратів, то в Івано-Франківській області вона складає 22,6 по Україні – 20.

«У нас показник забезпечення достатній, але перспектива не у флюорографах, – продовжує рентгенолог. – В Україні працює серйозна група науковців, яка вивчає проблему переоснащення охорони здоров’я, зокрема, флюорографічної служби. Потрібно купувати універсальні цифрові рентгенографічні апарати на яких можна робити не тільки знімки легень. Доза опромінення на такому апараті надзвичайно мала, а роздільна здатність висока». На Івано-Франківщині, до прикладу, працює єдиний такий апарат в Косівській центральній лікарні.

Фахівцям мало не щороку доводиться змінювати технічні характеристики у відповідних державних програмах щодо оснащення медичної галузі. Тенденція у діагностиці туберкульозу йде до зниження дози опромінення, а також до універсальності рентген-апарату. Ще один плюс такої апаратури, інформація зберігається у цифровому форматі. «У світі пацієнтам вже не дають великі знімки, а невеликі цифрові носії. Наші люди, які працювали закордоном, повертаючись привозять компакт-диск, на якому зберігається уся інформація про обстеження. Це надзвичайно вигідно, бо інформацію легше опрацьовувати, архівувати і при нагоді знайти. Можна також слідкувати за перебігом хвороби, якщо це туберкульоз», – додає Володимир Кметюк.

У минулому році області вдалось закупити 25 рентген-апаратів, серед них тільки один універсальний для Івано-Франківської дитячої міської поліклініки. Також на думку медиків, потрібно розвивати методи діагностики, які є зовсім не шкідливі – мікроскопія мокрот, що стосується дітей то це метод Манту.

«Раніше казали, що туберкульоз – соціальна хвороба. На жаль, вже сьогодні паличка Коха є стійкою до традиційних методів лікування, які використовувались у нас не одне десятиліття. Тепер хворіють і матеріально забезпеченні люди. Ось тут я розмовляю з вами, а мене викликають, бо в одного поважного пана, зробивши рентгенівський знімок, підозрюють туберкульоз, – розводить руками обласний рентгенолог. – Висновок один – не має правильного діагнозу, не має ефективного лікування. 2/3 діагнозів сьогодні виставляють рентгенологічним методом. Тільки з нормальним обладнанням ми можемо ставити вірні діагнози».


28.02.2011 Марія ПЕТРІВ 3780 0
Коментарі (0)

05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

560 1
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

1009
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3543 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3919
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4276
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5437

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

218

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

671

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1193

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1710
07.12.2023

Ці ласощі навіть тепер, у холодну пору року, покращують життєвий тонус і загальне самопочуття.

98
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

264
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

62082
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

11258
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

832
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

791
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5432
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13308
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

405
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

399
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1233