Вирок Януковичу

 

Я запам'ятав вітрину югославського Генерального консульства, яке в далекі 80-і розмістило портрет президента СФРЮ Йосипа Броз Тіто зі звучним написом «Чемпион мира по миру».



Югославські дипломати могли заслужено пишатися своїм лідером - дарма що главою Союзу комуністів і довічним керівником країни. Тіто зміг сформувати непогані відносини з західними країнами, відновити взаєморозуміння з Радянським Союзом і країнами соціалістичного табору і стати одним з учителів «третього світу», заснувавши разом з індійським прем'єром Джавахарлалом Неру і президентом Єгипту Гамаль Абдель Насером Рух Неприєднання. Для часів холодної війни це був вищий пілотаж.



Українському президенту Віктору Януковичу вдалося зробити щось подібне - тільки навпаки. Після оголошення судового вироку Юлії Тимошенко Київ не засудив тільки ледачий.

 

Жорстка реакція Сполучених Штатів, обурення Європейського Союзу, репліка Путіна ... Для того, щоб отримати таку реакцію світу, необхідно було здорово «постаратися». При цьому не можна стверджувати, що українська влада розуміла, якими будуть наслідки вироку. Протягом декількох тижнів ми тільки й чули запевнення, що європейці нікуди не дінуться, що це Україна потрібна Європейському Союзу, а не навпаки, що якщо ЄС відступиться, то наша країна потрапить прямо в російські обійми і так далі. Всі ці дурниці повторювали не тільки представники влади, їх можна було почути і від опозиціонерів - що тільки підкреслювало в черговий раз дивовижну провінційність українських політиків та їх тотальне невір'я в те, що у когось можуть бути принципи, а не тільки тупий розрахунок і бажання прийти до влади.



Була також абсолютно неправильно оцінена ситуація на російському напрямку. Українська влада була чомусь впевнена, що в Москві злякаються і наслідків судового процесу над Тимошенко, і швидких темпів європейської інтеграції країни - і обов'язково підуть на енергетичній компроміс з Україною. Справа навіть не в тому, що в Києві не змогли скласти два і два і зрозуміти, що не буде ніякої європейської інтеграції при триваючому судовому процесі.

 

Справа в тому, що в Україні впевнені, що європейці суто прагматичні, а росіяни - великі романтики, яких можна «провести на полові», тільки пообіцявши їм вічну любов по-лукашенківський. А насправді все навпаки. Європейці просто змушені дотримуватися принципів, втім, як і американці - тому що вони мають справу з власним суспільством, з виборчим процесом, з вільною пресою. Західні політики - романтики мимоволі. А ось росіяни можуть дозволити собі прагматизм - їм ніхто не заважає не любити Януковича і ні про що з ним не домовлятися. У Медведєва або Путіна ніхто не запитає, чому вони вчора любили Януковича і допомагали йому стати президентом, а сьогодні розлюбили. Нікому питати.



Після вироку Тимошенко - мало не написав вироку Януковичу, але вчасно зупинився - ЗМІ рясніють від різноманітних паралелей. Хтось вважає, що Україні стала схожа на Росію, засадивши Ходорковського або на лукашенківську Білорусь. Аналогії кульгають. Росія Путіна залишалася важливим гравцем на світовій арені і мала власні ресурси виживання. Її могли засуджувати, проти її чиновників могли вводити санкції, але з Росією все одно змушені були рахуватися. Не можна зробити вигляд, що Росії немає. Зате можна зробити вигляд, що немає Білорусі. Але у Лукашенка завжди - навіть у найскладніших обставинах - була підтримка Росії. Так, вони його не люблять навіть сильніше, ніж Януковича, але він - їх сучий син.



Україна, посварившись з Москвою, Брюсселем і Вашингтоном одночасно, розлютивша Варшаву і Берлін - це унікальна держава на політичній карті Європи. Іншої такої немає. Країна президента, який абсолютно не розуміє реалій, непрофесійних політиків, дипломатів, які не вміють відстояти свою точку зору, суспільства, яке сподівається тільки на тиск ззовні - ну що це таке? Це ніяка не Росія і не Білорусь - це повна відсутність навіть не державного, а корпоративного мислення.



Саме тому коли я написав слова «вирок Януковичу» - це все ж була не обмовка. Звичайно, він зараз буде викручуватися, торгуватися - але знову неправильно все оцінить, десь помилиться, когось не помітить, а кого-то «зашибе». Він просто не може - правильно. Це не його робота. Його могла б врятувати кадрова інтуїція, підбір «правильних людей», які хоча б запобігали провалам - але такої інтуїції у нього теж немає. Що поробиш, це ж теж українське ноу-хау - розуміти недієздатність влади після того, як ця влада обкопується на висотах...

 

Віталій Портніков,

Лівий берег 


Коментарі (2)

Вітер 2011.10.14, 10:55
А чого можна чекати від зека, дисертації якого не можуть знайти ніде, бо писалися йому іншими людьми. Подивіться, як він говорить - хвилинами чекає, щоб щось прийшло в його голову. А вираз його обличчя, як у п'ятирічної дитини, якій мама дала цукерку.
NYK 2011.10.15, 17:23
НІЧО ДИВНОГО. РФ НАВІТЬ ПРИ ВВП БУДЕ ДАЛІ ВАСАЛОМ США. А ПО НОЧАХ ДАВАТИ РЕСУРСИ КНР. А ПОРТНИК ЇХ АҐЕНТ. ТОМУ ВІН І ЗАБУВ СКАЗАТИ, ПРО ЩО МОВЧИТ КИТАЙ І НАШІ ЗМІ. БО НЕ ЗНАЮТ ШО РОБИТИ ДАЛІ. КОМАНДИ НЕ БУЛО. А ФІРТКА ДАЄ ПОРТНИКУ МІСЦЕ. БО ВІН ЇХ НАСТАВНИК. І ЧЕШЕ ПЕРЕДРУКИ ПРО КІНЕЦ СЕГО ЗАГЛЮЧЕНОГО СВІТУ, НА ШО САНКЦІЇ ЇМ ПОРТНИКИ ВІДАВ НЕ ДАВАЛИ. А ТО ХОТІЛА ЮЛЯ ОПЕРТИСЯ НА КНР. АЛЕ ПРИЙШЛОСІ РОБИТИ ТО ЯНИКОВИ. І СЕ ДОБРИЙ ХІД У ХАОСІ, ШО ВЖЕ НА НОСІ.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1007
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1065
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1072 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3160 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

799

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123