Випускний без випускників, або Яким запам’ятався навчальний рік

Завтра, 27 травня, в усіх школах України пройде свято останнього дзвінка, що символізує успішне завершення навчального року. Особливість шкільних буднів 2010/2011 н. р. — тенденція до зменшення числа учнів по всій Україні. Скажімо, кількість випускників порівняно з минулими роками скоротилася майже вдвоє, а в деяких школах області та Івано-Франківська зокрема не буде випускного балу, адже немає для кого його проводити.

 

За даними головного управління освіти і науки ОДА, цього року шкільні пороги обласних навчальних закладів покинуть 8 568 одинадцятикласників, а міських — 603. Це найменша кількість випускників за останні кілька років.

 

Дев’ятий клас, який традиційно також вважають випускним, цього року в школах області закінчать понад 17 тисяч  учнів, у містах — 2 305. А випускниками початкової школи, четвертого класу, в області стануть 13 444, у містах — 1 821 школяр. Демографічна ситуація в обласному центрі є однією з найкращих. Найгірше з наповненістю шкіл у Рогатинському, Тлумацькому та Галицькому районах. Але демографічний спад загалом позначився на всій області. Освітяни мають надію, що скоро ситуація вирівняється, адже вже наступного року школи області планують прийняти понад 14 700, в Івано-Франківську — 2 532 «першачків».

 

Ще одна не вельми приємна особливість навчального року — школи без випускників, яких в Івано-Франківську десять:  №7, 11, 12, 15, 17, 19, 21, а також Угорницька, Вовчинецька і Хриплинська. На той час, тобто 11 років тому, початкова школа мала лише три класи, діти «перескакували» четвертий клас і йшли одразу до п’ятого. До школи приймали дітлахів різного віку — шестирічок та семирічок.

 

У тих навчальних закладах, де діти починали навчатися з шести років, випускні класи збереглися. У тих, що з семирічного, — «повипадали». Наразі ці навчальні заклади мають час до наступного року перепочити та з новими силами після невеличкої перерви продовжити традицію випускних вечорів. 


Саме на цей рік випали і кадрові зміни у профільному міністерстві, яке очолив одіозний Дмитро Табачник. Він з перших днів на посаді заходився реформувати освіту, точніше виправляти «помилки» своїх попередників. Тут і повернення до 11-річної системи освіти, і намагання нівелювати зовнішнє незалежне оцінювання, і переписування підручників з історії, і надання більшого пріоритету, аніж було раніше, російській мові та багато іншого.


Парадоксально, але 2011-й в Україні оголошено роком освіти й інформаційного суспільства. Так його можна назвати хоча б за те, що освітня тема практично не сходила зі шпальт газет і телерадіоновин: страйки студентів та вчителів, чергові зміни у звичному навчальному процесі й численні спроби «вдосконалити» його. Проте ніхто так і не задумався, що всі ці випробовування лягли на і так «завантажені» голови школярів.


Чи наступний навчальний рік теж стане суцільним хаосом змін, як і нинішній? Мабуть «реформаторам» варто більше прислухатися до безпосередніх учасників навчального процесу — учнів та вчителів.


А зараз дізнаємося з перших уст, яким запам’ятали цей рік учні та педагоги шкіл області.


Володимир КРИМІНСЬКИЙ, учень десятого класу Бурштинської ЗШ №3:

— По-перше, було легше з навчанням, аніж у дев’ятому класі. Цей рік став особливим для мене особисто тим, що я зумів стати головою районної ради учнівського самоврядування. І наша школа стала однією з найпрогресивніших шкіл району й області загалом, яка змогла представити дуже багато своїх проектів, ідей, які б вона хотіла реалізувати в масштабах району й області. Треба зазначити, що наша школа є козацько-лицарського виховання, тобто не є звичайною школою.

Марія РИБЧУК, вчитель математики Бурштинської ЗШ №3:

— Порівняно з попереднім роком стало набагато менше класів та учнів. У нас іде поступове зменшення наповнюваності класів. Цей рік особливий тим, що якщо досі постійно мали два десяті і два одинадцяті класи, то тепер десятий клас маємо лише один.


Також не відчували з боку Міністерства освіти і науки підтримки, хоча були такі моменти, які якоюсь мірою впливали на шкільний навчальний процес. От закінчуємо писати підсумкові контрольні, які, на мою думку, ефекту не дали жодного. МОН випустило рекомендовані посібники, тут же до них були і збірники з відповідями. Нині стояла «жандармом», бо діти поголовно списують, тому й підсумкові оцінки не завжди відповідають рівневі знань учнів. Також дуже пізно дали підручники, зокрема для десятого класу.

Я ставлю собі питання: а як буде наступного року? От відкинули дванадцятирічну освіту, хоч ми готувалися до неї. А якщо залишать той самий обсяг навчального матеріалу, який вивчали попередніми роками, то не знаю як одинадцятикласники встигнуть нормально засвоїти той обсяг матеріалу, який мали б вивчити упродовж двох років.

Софія ТУГАЙ, учениця п’ятого класу Івано-Франківської СШ №5:

— Цього року я перейшла з молодшої школи в старшу. Ми познайомилися з нашими новими вчителями, вони виявилися дуже розумними і добрими, та водночас вимогливими і справедливими. Торік до нас було не так багато вимог, як тепер, у п’ятому класі.


Наш клас дуже переживав за нововведені контрольні роботи, бо, як нам сказали, це буде окрема тематична атестація. Та після написання всіх робіт класний керівник повідомила, що це лише звичайна контрольна робота, а не екзамен. Я готувалася до них ретельно, тому написала добре.


Наші вчителі часто повторюють, що у теперішніх учнів дуже важка програма, а те, що ми вчимо у п’ятому класі, вони вчили у сьомому. Від себе скажу, що у нас і справді важка програма, за урок не встигаємо всього пройти, тому додому задають дуже багато вправ. Рада, що вже канікули і можна відпочити від школи і від домашніх завдань.


Петро МАЛАНЮК, директор Надвірнянської ЗШ №1:

— Дуже важкий був рік. Власне, ми на ходу перейшли з дванадцятирічної на одинадцятирічну систему освіти, не змінивши навчальні плани, виникли проблеми з підручниками. Проблем із підручниками з деяких дисциплін і донині не вирішено. Наприклад, фізику у другому півріччі вчили «з коліс», з інтернету, і то там були не всі теми. Загалом рік нормальний, навчальні програми виконано, готуємося до літнього оздоровлення.

Андрій КЛІМКОВСЬКИЙ, учень  11-го класу Івано-Франківського природничо-математичного ліцею:


— 2010/2011 навчальний рік став для мене особливим, адже це мій випускний клас. Минулих років, як і всі учні, я з нетерпінням чекав літніх канікул. Цей навчальний рік не був легким для одинадцятикласників, адже треба успішно закінчити навчальний заклад, щоби здобути ррунтовні знання, які пригодяться в майбутньому під час написання ЗНО. А ще потрібно визначитись у виборі професії...


Отож сподіватимемося, що шкільні будні наступного навчального року принесуть менше сюрпризів, а навчальна програма буде більш обдуманою...

 

газета "Галичина"


26.05.2011 Ольга Мончук 5585 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1140
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2831
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

990
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1048
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1060 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3135 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

918

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

787

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

162
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2358
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1157
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

458
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15078
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7390
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

824
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

387
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

669
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1118