Виплата добових витрат військовослужбовцям за час перебування у відрядженні: що варто знати прикарпатцям

Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» пояснила усі нюанси виплат добових витрат за час перебування військовослужбовця у відрядженні.

Військовослужбовці, які відповідно до наказу командира по стройовій частині були направлені з місця проходження військової служби у відрядження до іншої військової частини для виконання бойових завдань за наявності підстав мають право на виплату добових в розмірі, визначеному чинним законодавством на час відрядження, за кожну добу відрядження, передає Фіртка.

У разі не нарахуванні та не виплаті військовослужбовцю добових витрат за час перебування у відрядженні після повернення з такого відрядження або при звільненні з військової служби, він може звернутися із заявою безпосередньо до військової частини про здійснення нарахування та виплати добових витрат за час перебування у відрядженні.

А у разі відмови у виплаті добових, звернутися з позовною заявою до суду в порядку адміністративного судочинства.

Найбільш частою причиною відмови у здійсненні виплати добових є посилання на Наказ Міністерства Оборони України №105 від 20 лютого 2017 року. Як аргумент зазначається, що під час відрядження військовослужбовець перебував на харчуванні військової частини. 

Також, у листі про відмову у виплаті вказують, що таке відшкодування здійснюється лише за наявності:

  • документів, що підтверджують факт та період відрядження;
  • оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат.

Правове обґрунтування права на виплату добових.


Частиною 6 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з відрядженням в інші населені пункти, військовослужбовцям відшкодовуються витрати на відрядження в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 13 Постанови КМУ від 02.02.2011р. №98 визначено, що особливості направлення у відрядження військовослужбовців визначаються за погодженням з Міністерством фінансів, Міністерством оборони, тощо.

Наказом Міністерства оборони України від 20.02.2017 №105 затверджено Інструкцію про відрядження військовослужбовців Збройних Сил України, яка визначає особливості направлення військовослужбовців Збройних Сил України у відрядження в межах України та механізм відшкодування витрат на відрядження.

Виплата добових врегульована, зокрема, пунктами 10 – 11 Інструкції. Де визначено, що окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати.

Тобто, така підстава відмови у здійсненні нарахування та виплати добових, як відсутність оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат, – є безпідставною.

Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту.

За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), виплачуються добові в межах сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 98.

Відповідно до додатка 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. №98 сума добових витрат на відрядження в межах України затверджена у редакції постанови КМУ від 23.12.2021 р. №1355 в розмірі 300 гривень.

В Інструкції детально описано, який  саме день вважається днем вибуття у відрядження, який день вважається днем прибуття з відрядження, та який час зараховується у строк відрядження.


Документи, що підтверджують факт та час відрядження.


Обставини щодо вибуття військовослужбовця у відрядження та прибуття підтверджуються відповідними наказами, виданими як за місцем служби, так і за місцем відрядження, зокрема:

  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем проходження служби у відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про прибуття до військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ про прибуття військовослужбовця з відрядження до військової частини за місцем проходження служби (витяг з наказу по стройовій частині).

Важливо знати, що сума добових визначається з урахуванням наказу про відрядження та відповідних первинних документів. За відсутності наказу про відрядження добові витрати не виплачуються.

Факт прибуття військовослужбовця в пункт (пункти) відрядження, та вибуття з нього, і період часу перебування у відрядженні підтверджується також посвідченням про відрядження з відповідними відмітками на зворотній стороні. 

Посвідчення повинно бути зареєстрованим, мати номер, на відмітках про прибуття і вибуття мають бути проставлені дати, печатки та підписи відповідальних осіб. Без належних відміток виплата добових не здійснюється.

Окрім того, відповідно до п. 19 Інструкції забороняється здійснювати виплату добових за посвідченнями про відрядження, виданими з порушенням порядку їх оформлення.


Обмеження при виплаті добових.


Приписами п. 22 Інструкції зокрема передбачено, що виплата добових витрат здійснюється також військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які направляються у відрядження у складі підрозділів або військових частин в тому числі для участі військовослужбовців в антитерористичних операціях, в заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії.

Одночасно, пунктом 24 Інструкції визначені обмеження при виплаті добових. Зокрема, виплата добових витрат військовослужбовцям не здійснюється за дні, коли вони забезпечуються триразовим харчуванням коштом держави, а також за період, коли відрядженому здійснюються польові виплати (морське грошове забезпечення).

Тобто, за дні, коли військовослужбовець не був забезпечений триразовим харчуванням коштом держави, військова частина повинна виплатити добові витрати. 

Тож, в разі не забезпечення військовослужбовця триразовим харчуванням і не виплати добових витрат, останній має право звернутися до суду, зокрема з такими позовними вимогами:

  1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо невиплати добових за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «»;
  2. Зобов`язати військову частину нарахувати та виплатити добові витрати за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «».

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача.

Тобто, саме відповідач повинен буде довести належними та допустимими доказами, що військовослужбовця у період перебування у відрядженні було забезпечено триразовим харчуванням військовою частиною.

Загальний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи становить 6 місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАСУ).


Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. Так, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

441
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1835
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3323
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1194
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1218
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1278 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

324

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1171

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1010

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

429
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

384
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2540
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1275
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1377
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

588
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15233
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7526
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

379
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

902 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

516
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

422
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

509