Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: "Вчительська Оселя" у Ворохті

 

 

 

Майже сто років тому українські вчителі Галичини скооперувалися й збудували у Карпатах чудовий пансіонат – "Вчительську Оселю". Тут відпочивали педагоги не тільки з Речі Посполитої, а й з Наддніпрянської України.

Ворохта стала рекреаційним центром ще на початку ХХ століття. Сто років тому у містечку активно будувалися вілли і пансіонати, що  належали українцям, полякам, євреям та вірменам. Як відзначив Станіслав Ліщинський в своїй праці "Курорти польські", в 1925 році в Ворохті відпочивало 1804 особи, в 1928 році – 2000, в 1936 році – 5296 (максимальна кількість в міжвоєнному періоді), в 1938 році – 3963. Часто сюди приїжджали на оздоровлення й українські педагоги: у Ворохті вони мали свою домівку – будинок "Вчительської Оселі".

У 1924 році товариство "Взаємна Поміч Українського Вчительства" через свої представників співредакторів журналу "Учитель" Андрія Зеленого і Михайла Таранька придбали у пароха громади Дори отця Михайла Ганушевського земельну ділянку у Ворохті для будівництва "Вчительської Оселі" загальною площею 7998 кв. м за 11 990 злотих. Будинок зводився в 1925-27 роках. Загальне керівництво здійснював представник коломийського Окружного відділу "Взаємної Помочі Українського Вчительства" Микола Івантишин.

Будинок «Вчительської Оселі» був дерев’яний, двоповерховий, з відкритою довгою верандою з півдня  так званою "галєрією". Як згадувала Ірина Стельмах, дочка тернопільських вчителів, яка відпочивала з батьками в Ворохті, "галєрія" була досить широка і там на лежаках сиділи або лежали, особливо під час дощів, вакаційники – вчителі та члени їх родин.

Будинок був розрахований, як зазначено в путівнику по Східних Бескидах Генріха Гасіоровського, на 50 ліжок. Хоча Михайло Галущинський, комендант Легіону УСС, в 1928-30 роках представник від УНДО в польському сенаті, а згодом посол, який відвідав "Вчительську Оселю" в липні 1931 року, писав, що там може приміститися 100 осіб, і ще додатково подорожуюча молодь могла переночувати на стриху на сінниках. В одній кімнаті мешкали 3-4 особи.

Читайте також: Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: відпочинок під покровом Богоматері

В будинку була велика їдальня, кухня, помешкання для керівників та обслуговуючого персоналу. З північного боку "Вчительської Оселі" розміщувались господарські споруди. Подвір’я прикрашав невеликий квітник, у якому переважали червоні троянди. Доповненням до раціону відпочиваючих була городина, яку вирощували на грядках зі східного боку. Стежки на подвір’ї "Вчительської Оселі" виклали каменем. Новенькі лавки виблискували теракотовою барвою. Всюди панував взірцевий порядок.

Простора їдальня, де вчителі та їхні родини отримували чотириразове харчування, служила водночас і актовим залом. Тут же знаходилось піаніно, на якому свого часу грала талановита піаністка Марина Левицька. Вона акомпанувала і знаменитому тенору, "українському Карузо" Михайлу Голинському. Збереглась світлина, на якій бачимо в центрі вчительського товариства цього оперного співака.

Часто молоді вчителі влаштовували вечорниці, танцювальні вечори, на які запрошували місцевих гуцульських музикантів. Іноді троїсті музики грали до ранку. Педагоги в свою чергу допомагали місцевим просвітянам у проведенні гуцульських фестин, виручені кошти від яких віддавали на будівництво Народного дому в Ворохті. Частими гостями "Вчительської Оселі", як бачимо на світлинах, були місцеві діячі "Просвіти" Федір та Микола Гаврилюки, Юрій Жупник. На веранді "Оселі" відбувалися репетиції вчительського хору, тут виготовляли афіші на різні тематичні вечори й імпрези, "фантові" лотереї. Освітяни, які відпочивали в Ворохті, виступали із рефератами і доповідями на суспільно-політичну, громадсько-культурну тематику серед місцевого населення.

Читайте також: Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: вірменське "Усамітнення" у Ворохті

У "Вчительській Оселі" на відпочинку бували педагоги не тільки з Галичини, а й з Наддніпрянської України, Волині, Закарпаття, Буковини. Михайло Галущинський в газеті "Діло" повідомляв, що в 1931 році тут відпочивали і вчителі-чешки. У Ворохті педагоги не тільки активно оздоровлювались, а й передавали свій досвід, дискутували, планували заходи для покращення умов розвитку рідної школи.

Педагоги радо зустрічали в своїй "Оселі" в Ворохті в 1938 році Зиновія Пеленського, громадсько-політичного і кооперативного діяча в Галичині, редактора "Господарсько-Кооперативного Часопису", референта пропаганди при Ревізійному Союзі Українських Кооператив, члена ЦК УНДО, посла до польського сойму і делегата члена Президії Ради Національних Меншостей у Женеві. Був тут і Василь Сімович – визначний український мовознавець, дійсний член НТШ, редактор часопису "Життя і Знання".

За дванадцять років існування "Вчительська Оселя" залишила свій добрий слід у пам’яті українських педагогів і жителів Гуцульщини. З 1939 року вона служила приміщенням місцевої школи.

Читайте також: Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: купелевий курорт доктора Матушевського в Яремчі

З настанням німецької окупації до 1942 року приміщення "Вчительської Оселі" використовувалось як шкільні класи. Однак губернатор дистрикту Галичина, відомий діяч НСДАП, групенфюрер СС Отто Густав фон Вехтер наказав переробити інтер’єр приміщення під мисливський будинок.

Як згадував на еміграції колишній директор Ворохтянської школи Степан Салик, для реконструкції "Оселі" залучили майстрів-різьбярів з Річки і Жаб’є. Одного разу, коли ці роботи добігали до кінця, шкільний сторож, який мав пильнувати і доглядати будинок, запросив Салика оглянути "кляси": "…Не хотілось і очам вірити. Те, що я тоді побачив, це щось наче у казці… Просторі спальні, а їх стіни, сволоки світились інкрустаціями. Простора колишня їдальня, перемінена на ловецьку кімнату, обвішана рогами кріслатих оленів. Стіни обвішані шкурами та головами ведмедів, диків, рисів, оленів і інших карпатських звірів. Побудовано теж і ватрани… Спальня губернатора була нагорі. Ліжка, нічні столики, стояки на лямпи, свічники, крісла, б’юрко і стіни – все інкрустоване…"

Читайте також: Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: "Крокус" у Татарові

Звичайно, під час важкої ситуації на фронті мисливським будинком ніхто не користав, а з кінцем війни це приміщення знову стало школою. При реконструкції будинку інкрустації та різьби робітники заховали за подвійною стіною, щоб зберегти ці чудові витвори гуцульських майстрів. Однак за якийсь десяток років "Оселя" була зруйнована, а на її місці побудоване нове приміщення. Так пропав будинок, зведений довголітніми зусиллями українських вчителів. Залишилися тільки спогади і кілька фото…

 

Світлана Флис, краєзнавець

КУРС


15.03.2015 Світлана Флис 2350 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1662
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

831
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

935
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2019
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3522
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2420 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

760

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

663

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

636

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

653
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10298
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1148
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5216
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

960
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2757
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1144
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

352
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

671
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

578
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

625
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

981 2