"Викликає конфлікт, коли батьки спершу дозволяють, а потім забороняють": психологиня про вплив гаджетів на дітей

Поширена помилка батьків — дарувати гаджет, як іграшку, а не як засіб для зв’язку чи навчання.

Про вплив гаджетів на психіку та основні ознаки залежності від них, розповіла журналістці Фіртки психологиня Ірина Волощук.

"Дитина сприймає телефон, як подарунок, а не як річ з обмеженим користуванням. Батьки спочатку дозволяють дитині "насолодитися" гаджетом, а потім намагаються встановити межі, що й викликає конфлікт".

За її словами, купуючи гаджет, важливо пояснити дитині його призначення. Наприклад, телефон потрібен для зв’язку, а планшет — для навчання або перегляду мультфільмів.

"Перед тим, як передати пристрій дитині, домовтеся про правила користування, встановіть програми для безпеки та контролю часу".

Одна з причин залежності — зручність для батьків. Часто гаджети використовують, як спосіб заспокоїти дитину в транспорті, кафе чи під час істерик. Психологиня підкреслює:

"Телефон дають дитині, щоб забезпечити спокій, але це формує залежність. Замість того, щоб навчити дитину самостійно заспокоюватися, батьки переключають її увагу на екран".

Зі слів фахівчині, важливо вчити дитину долати труднощі: чекати, займатися самостійною грою, опановувати нові навички. Це сприяє розвитку мозку та нервової системи.

Перегляд коротких відео чи динамічних ігор стимулює рецептори мозку, які відповідають за задоволення. 

"Як наслідок: яскравий контент викликає апатію до реального світу. Діти часто кажуть, що їм нудно малювати, читати чи займатися фізичною активністю, адже це не дає миттєвого задоволення".

Крім того, використання гаджетів виснажує нервову систему. Ірина Волощук зазначає:

"Ми помічаємо це, коли просимо дитину відкласти телефон: вона стає знервованою та агресивною".

Ознаки надмірного використання гаджетів:

  1. Дитина постійно шукає телефон або думає про нього.
  2. Не реагує, коли до неї звертаються.
  3. Агресивно реагує на прохання відкласти гаджет.
  4. Їй нудно, вона не вміє себе зайняти.
  5. Уникає живого спілкування та має страх соціальної взаємодії.
  6. Її нічого не цікавить, вона мало сміється.
  7. Порушення сну.
  8. Використовує гаджет понад чотири години на день (без врахування навчання).
  9. Постійно говорить про ігрових персонажів, ідентифікуючи себе з ними.

"Найкращі межі — це зайнятість дитини", — радить Ірина Волощук.

Спеціалістка рекомендує:

  • Записати дитину на гуртки, які включають інтелектуальні та фізичні активності.
  • Живе спілкування з друзями та родиною.
  • Залучення до хатніх обов’язків.

Щодо часу використання гаджетів, варто орієнтуватися на вікові особливості дитини та її нервову систему, уточнює Ірина Волощук.

"Зазвичай це не більше двох годин на день. Також не варто дозволяти гаджети одразу після сну чи перед сном [за 1,5 години до відпочинку]".

З підлітками важливо вибудовувати довірливі стосунки. Гаджети часто стають для них способом спілкування через брак неформальної взаємодії.

"Не забирайте телефон без причин, а натомість залучайте до спільних активностей. У підлітковий період важливо мати не конфронтацію, а взаєморозуміння", — підсумовує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

397
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1754
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3265
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1179
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1208
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1266 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

303

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1153

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

995

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

365
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2523
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1265
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1359
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

581
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15217
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7515
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

371
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

832 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

505
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

413
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

501