Військова підготовка, відстрочки та соціальні виплати: прикарпатцям розповіли, що зміниться з травня

З першого травня 2025 року в Україні набуває чинності низка важливих змін, що охоплюють соціальну сферу, енергетику, освіту, оборону та інфраструктуру. 

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні в останній місяць весни.


Скасування пільгового тарифу на електроенергію для електроопалення


Завершується дія пільгового тарифу 2,64 гривні за кіловат-годину. для домогосподарств з електроопаленням. Відтепер застосовуватиметься загальний тариф 4,32 гривні за кіловат-годину.


Введення біоетанолу в бензин


Всі АЗС зобов’язані додавати до бензину щонайменше 5% біоетанолу. Це сприятиме зниженню шкідливих викидів та наближенню до європейських екологічних стандартів.


Продовження виплат для ВПО


Виплати для внутрішньо переміщених осіб автоматично продовжили ще на шість місяців. Подавати нові заяви не потрібно, якщо не відбулося змін у майновому стані чи складі родини.


Пенсійні надбавки за віком


Пенсіонери отримають щомісячні надбавки: 300 гривень для осіб від 70 років, 456 гривень — від 75 до 80 років, 570 гривень — понад 80 років. Надбавки нараховуються, якщо загальний розмір пенсії не перевищує 10 340,35 гривні. 


Підвищення стипендій курсантам


Стипендії для курсантів військових та правоохоронних вишів зростають у 1,5 раза. Загалом на це передбачено понад 1,5 мільярда гривень у 2025 році.


Старт основної сесії НМТ


З 14 травня розпочнеться основна сесія національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня.

Після 4 травня для зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. З міркувань безпеки цю інформацію не оприлюднюють публічно.


Оновлення стандартів світлофорів


Змінюється колір зеленого сигналу на смарагдовий, впроваджуються шевронні стрілки, таймери зворотного відліку, кнопки виклику сигналу та звукові сповіщення для покращення безпеки дорожнього руху.


Скорочення терміну базової військової підготовки для «обмежено придатних»


З 1 травня 2025 року в Україні оновлено програму базової загальної військової підготовки (БЗВП) для осіб, які раніше були визнані обмежено придатними до військової служби.

Основні зміни:​

  • Скорочення терміну підготовки: замість 45 днів, підготовка триватиме 30 діб.

  • Зниження фізичних навантажень: програма передбачає меншу інтенсивність фізичних вправ, враховуючи стан здоров’я цієї категорії військовослужбовців.

  • Формування окремих навчальних підрозділів: для ефективнішого навчання створюються окремі роти або взводи, що дозволяє адаптувати процес підготовки до потреб цієї групи.

Ці зміни стосуються як новопризваних осіб, так і тих, хто раніше проходив навчання на кафедрах військової підготовки або проходить його повторно.

Метою є забезпечення ефективної підготовки військовослужбовців, які будуть залучені до служби в тилових підрозділах, таких як частини забезпечення, охорони, логістики, зв’язку та медичні підрозділи. 


Розширення функціоналу застосунку «Резерв+»


До 8 травня у застосунку «Резерв+» мають з’явитися два нових типи відстрочок для військовозобов’язаних.

Перший тип відстрочок — для осіб з тимчасовою непридатністю до служби терміном від 6 до 12 місяців. Другий тип — для громадян, у яких чоловік або дружина перебуває на службі, а також є дитина віком до 18 років.


Перевірка декларацій НАЗК


Національне агентство з питань запобігання корупції розпочинає перевірку електронних декларацій за 2024 рік. Декларанти мають 30 днів після подання для виправлення помилок.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1664
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

831
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

935
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2019
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3522
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2420 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

760

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

663

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

636

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

653
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10298
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1148
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5216
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

960
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2757
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1144
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

352
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

671
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

578
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

625
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

981 2