Відповідальність за ухилення від мобілізації: прикарпатцям розповіли про судову практику

За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.

Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.

Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати


Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. 

Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.

Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення. 


Судова практика: іспитовий термін для ухилянта


У Тернопільській області судили чоловіка, якого визнали придатним до мобілізації, втім він не прибув до навчального центру, отримавши бойову повістку.

Військовозобов'язаного засудили до трьох років в'язниці, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового терміну. Про це йдеться у вироку Бучацького районного суду від 6 червня 2023 року.

В обвинувальному акті вказано, жителя Тернопільщини у червні 2022 року визнали придатним до проходження військової служби. 24 серпня йому видали бойову повістку для проходження служби в одному із навчальних центрів підготовки, відтак він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

На суді чоловік провину визнав. З його слів, після оголошення воєнного стану він добровільно прийшов до ТЦК та СП, де отримав повістку, після чого прибув до навчального центру у Житомирі. Втім, через стан здоров'я його повернули звідти. 

Як зазначено в матеріалах справи, по прибуттю з Житомира, чоловік повторно отримав бойову повістку, проте на визначену дату — 24 серпня 2022 року — не прибув, оскільки, перебуваючи в навчальному центрі в Житомирі, бачив, як відбувається підготовка військових та побоявся. Просив суворо його не карати.

Суд визнав чоловіка винним та засудив до трьох років позбавлення волі, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового. 


Другого травня 2023 року 32-річному мешканцю Львова присудили три роки позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки. 

Про це йдеться в опублікованому вироку на сайті Єдиного реєстру судових рішень.

Згідно з матеріалами справи, 26 вересня 2022 року львів'янин пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби. Відтак, 4 жовтня він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

У рішенні суду зазначили, що чоловік діяв "умисно з метою ухилення від призову з мобілізації".

Відомо, що чоловік під особистий підпис отримав повістку. Сам обвинувачений свою провину заперечує. Так, він зазначає, що насправді не ухилявся від призову, а в день вирушення на мобілізацію проспав і тому вчасно не прибув до місця призначення.

"Наступного дня і всі інші дні не прибув до РТЦК, оскільки не мав можливості з'явитися у зв'язку з тим, що в нього хворі батьки.

Наразі готовий до призову на військову службу", — йдеться у вироку Шевченківського районного суду Львова.

Заступник військового комісара повідомив суд, що обвинувачений, окрім того, що не з'явився за викликом, також не відповідав на телефонні дзвінки.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


24.07.2023 4784
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1110
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3482
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1127
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2