Від українських та європейських режисерів: Івано-Франківський драмтеатр відкриває новий сезон вистав

Івано-Франківський національний драмтеатр відкриває новий театральний сезон.

Про це розповіли Фіртці на пресконференції з нагоди відкриття 86 сезону, яка по традиції відбувається в День народження патрона міста та театру — Івана Франка.

Так, новий сезон складатиметься з кращих зразків робіт українських та європейських режисерів.

"Сьогодні ми робимо все, щоб Україну знали у світі як країну багатої культури.

Ми вже започаткували й провели перший Шекспірівський фестиваль, що став майданчиком для налагодження контактів. У новому сезоні ми також продовжимо співпрацювати з цікавими режисерами Європи.

Перша прем'єра уже скоро — 11 і 12 вересня. Це вистава "1975" від режисера Томі Янежича та постановчої групи зі Словенії. В Україні такої вистави ще не було", — розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський.

Наступною буде вистава — рок-мюзикл "Наталка-Полтавка" за І. Котляревським.

"Чому саме вона? Для мене дуже дивно було, чому певні постановки обмежені шароварщиною, що нам постійно прив'язували за СРСР. Хоча можна показати якісний сучасний продукт за основою українського матеріалу, щоб воно шуміло як "бродвейські" мюзикли.

Сподіваюся, у цьому сезоні нам вдасться показати це глядачам", — каже режисер-постановник Назарій Панів.

Режисер також анонсував намір показати тему українських дисидентів:

"Ми хочемо показати вистави про українських історичних постатей, що зробити багато для Незалежності країни.

Інколи ми чуємо твердження, що наша Незалежність далась нам досить легко та скромно. Але ті, хто так говорять, забувають про осіб, що століттями боролися за це, щоб ми здобули дату відновлення Незалежності України.

Будемо говорити про історичні постаті, які віддали багато сил, здоров'я, а іноді й життя, щоб ми були незалежними".

У середньому в новому сезоні планують близько десяти прем'єр.

Цього року є також домовленості про співпрацю для Івано-Франківського драмтеатру. Оксана Дмітрієва, головна режисерка Харківського театру ляльок, тепер обрала для роботи "Медею" за Евріпідом і ще низку творів інших авторів (Х. Мюллер, Жорж Ануй). Прем'єра відбудеться в січні-лютому. 

Ще одна домовленість стосується ізраїльського режисера Гаді Ролла. Він запропонував працювати над трагікомедією "Чекаючи на Ґодо" Семюеля Беккета.

А режисерка з Польщі Майя Клечевська, котра здійснила першу в історії професійного українського театру постановку "Дзяди" за А. Міцкевичем, цього разу поставить "Макбета" Шекспіра.

"Якщо ми говоримо про стратегічні плани, то це — вижити й перемогти. Це складна робота в нестабільних умовах. Ми ведемо перемовини з режисером про 2026 рік, але навіть не знаємо який може бути курс євро.

Міжнародні співпраці — здоровий етап для українського театру; ми стаємо частиною європейського культурного простору.

На превеликий жаль, ми поки не є конкурентами європейському театру. Ми були відірвані від їхніх процесів у цій сфері, багато не знаємо, не знали й тих передових режисерів, які є нашими сучасниками, що змінюють ввесь культурний простір.

Державна підтримка вже зменшилася — можете подивитися план бюджету, на скільки скорочується виділення коштів на три роки. Хоча у Верховній Раді "лежить" законопроєкт про меценатство, який трішки запізнився, адже під час війни вже є спад економіки, але можливо цей закон дозволить сфері культури виходити на державно-приватні партнерства.

Для театру — виклик працювати під час війни. Бо від нього очікують розваги, розради, чогось легкого, але театр за своєю природою є мистецтвом, яке говорить про проблеми та показує невидиме. У нас є усвідомлення того, що маємо говорити не тільки про українську класику, а й про українську тему загалом. До прикладу, немає української історичної п'єси, але запити у суспільства на знання своєї історії точно є", — розповідає заступниця генерального директора Ірина Чужинова.

Як вказують в Івано-Франківському драмтеатрі, у прем'єрах глядачі зможуть знайти виставу, яка для них буде найближча.

"По вибору це надзвичайно цікавий сезон, для мене він не схожий на інші. Вистави є різних жанрів та напрямків.

Сподіваюся, що для наших глядачів та театральної спільноти ми зможемо дати багато якісного продукту", — каже Назарій Панів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Попри війну мистецтво розвивається: в Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський Шекспірівський фестиваль

В Івано-Франківському драмтеатрі відбудеться чесько-український "Фестиваль взаємності" (ПРОГРАМА)


27.08.2024 1166
Коментарі ()

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1436
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

933
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1294
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4631 14
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3370
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7559 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

144

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

372

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

696

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

506
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

447
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

561
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17584
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1358
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8928 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8397 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

817
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

330
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

275
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

1053
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

754
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

751