Василь Сташук: На Прикарпатті буде система управління водними ресурсами

 

Про це у своєму інтерв`ю РБК-Україна розповів голова Державного агентства водних ресурсів України Василь Сташук.

 

РБК-Україна: Як обстоять справи з гірлом Дунаю, яке вже десять років намагаються вичистити?

Василь Сташук: Ми звертали увагу більше не на те, щоб його чистити, а щоб укріпляти лівий берег - там 295 км нашого берега, закріпленого ще 50 років тому. Є порушення цього берегу. Ми звернулися до уряду минулого року, нам виділили кошти, ми розробили проектно-кошторисну документацію на виконання реконструкції берегоукріплення від Рені до Вілково. Цю роботу ми вже виконали на порядка 70 млн грн. У цілому ж проект коштує близько 250 млн грн.

За ці 70 млн ми відремонтували всі гідротехнічні споруди, які є спорудами для регулювання рівня води у придунайських озерах. Коли високий рівень у Дунаї, ми воду подаємо в наші озера і прикриваємо, коли в Дунаї рівень низький - маємо ресурс придунайських озер. Цього року нам вдалося гарно цю роботу провести, і ми маємо 100% наповненість придунайських водосховищ - якраз завдяки тому, що ми відремонтували випускні і водовпускні гідротехнічні споруди з Дунаю.

Разом з тим, ми реконструювали порядка 20 км укріплюваних дамб, які були найбільш пошкоджені за 50 років експлуатації. Вже зберегли від підтоплення порядка 18 населених пунктів у зоні впливу Дунаї. В цьому році знову відповідні кошти виділено з бюджетного фінансування, і ми продовжуємо виконувати ці роботи.

РБК-Україна: Які ще роботи будуть виконуватися на Дунаї?

Василь Сташук: Ми хочемо завершити дві споруди - будемо ремонтувати їх і продовжимо закріплювати береги, реконструювати гідротехнічні споруди, розміщені на Дунаї.

Знову-таки в нас велике таке бажання зробити автоматизовану систему управління придунайськими озерами, тому що за Радянського Союзу туди не дійшли водоводи та інші крупні водогосподарські системи. Прийде найближча перспектива і ми будемо цю роботу виконувати в цьому регіоні.

РБК-Україна: Скільки може коштувати автоматизація цього процесу?

Василь Сташук: В нас є техніко-економічне обґрунтування. Це невеликі кошти, порядка 30-35 млн грн.

РБК-Україна: Плануєте проводити цю роботу тільки власними силами?

Василь Сташук: В нас є науково-дослідні інститути, проектно-вишукувальні інститути, які спроможні робити ці роботи. Ми також проводимо надзвичайну роботу щодо технічних проектів з іншими державами. Зокрема, в Закарпатті ми встановили надсучаснішу автоматизовану систему управління паводковими стоками, якої немає в країнах СНД. Встановлено 53 автоматизовані гідрометричні станції, які в автоматичному режимі, в інтервалі п'ять хвилин передають всю гідрологічну ситуацію на річках Закарпаття. А їх більше 12 тис. річок, потічків, малих та великих.

РБК-Україна: Цей проект робили спільно з Угорщиною?

Василь Сташук: За їх технічної допомоги. На території Угорщини 50 таких автоматизованих станцій, вони працюють в модульному зв'язку. Ми знаємо, яка ситуація в Угорщині, Угорщина знає, яка ситуація у нас на річках.

Чому ми це зробили? Тому що свою воду з України ми подаємо на територію Угорщини, Угорщина добавляє свою воду і подає на територію України. Тоді Україна добавляє свою воду і ми подаємо на територію Словаччини. Так географічно розміщена Україна.
Цей проект було здійснено в рамках Тисальського проекту. І ми дуже вдячні угорській стороні за таку роботу. Вважаю, що є велика перспектива для побудови такої системи на території Словаччини. Після паводку 2008 р. ми її переносимо на територію Прикарпаття - Львівську, Івано-Франківську та Чернівецьку області.

До речі, в Чернівецькій області разом з румунською стороною, ми вже встановили три такі гідрометричні станції. Потрібно встановити 16 таких станцій, щоб мати більш точнішу інформацію. Ця інформація буде слугувати як нам, так і Румунії, бо ми знаходимося вище по Пруту і Черемошу.

РБК-Україна: Яке потрібне фінансування на 16 станцій?

Василь Сташук: Близько 20 млн грн. Недешево, але ніде в країнах СНД такої системи немає.

Мені довелося виступати в Ташкенті на міжнародній конференції - і це була новинка для Середньої Азії. Там також є проблеми з регулюванням. На мій погляд, якщо б вони перенесли нашу систему управління водними ресурсами, то позбулися б багатьох проблем.


03.09.2011 2368 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13603 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1543
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

849
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6099
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

622

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1261

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

507
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

587
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

864
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5908
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13522
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

222
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

469
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2