Варикоцеле та чоловіче безпліддя

Варикоцеле, або варикоз вен сіменних канатиків, зустрічається у 10-15% чоловіків, причому переважно молодого віку - 15-30 років. Часто це захворювання протікає безсимптомно. Тим часом відомо, що варикоцеле відповідає за 40% усіх випадків чоловічої безплідності. Як воно впливає на сперматогенез, як вчасно розпізнати захворювання та уникнути негативного впливу на здатність до запліднення?

Як варикоцеле викликає безпліддя

Для нормального дозрівання сперматозоїдів необхідно, щоб температура в яєчках була дещо нижчою, ніж у решті тіла. При варикозі порушується робота клапанного апарату вен, через що виникає застій крові. Крові більше, ніж потрібно, її температура відповідає температурі тіла. Внаслідок цього температура яєчок підвищується до температури тіла, а сперматогенез погіршується.

Встановлено ще один патологічний механізм. Через застою крові порушується гемато-тестикулярний бар'єр та розвивається аутоімунний процес. Сперматозоїди маркуються антигенами, що робить їх уразливими для клітин імунної системи, яка починає розпізнавати сперматозоїди як чужорідні агенти та руйнувати їх. Обидва ці механізми погіршують якість сперми і знижують здатність запліднити яйцеклітину. Зміни не завжди призводять до стовідсоткової безплідності, частково фертильна функція може зберігатися.

Як розпізнати варикоцеле

Варикоцеле формується поступово, проходячи у розвитку три стадії. Самостійно можна розпізнати тільки запущену третю стадію, коли варикозно змінені вени покривають яєчко у вигляді вузлових тяжів. Але процес не обов'язково прогресує, нерідко він зупиняється на першій чи другій стадії – змін не видно, але порушення сперматогенезу є. Тому у всіх випадках чоловічої безплідності призначається консультація уролога, під час якої лікар оглядає зовнішні статеві органи. За потреби він призначає діагностичні дослідження: доплерографію судин яєчка, спермограму та ін.

Чи є шанс відновити фертильність

Варикоцеле діагностовано, чи є можливість усунути безпліддя? Така ймовірність є і досить висока, близько 93%. Варикоз вен насіннєвого канатика усувається хірургічним способом. Це операція невеликого обсягу, полягає вона у перев'язці патологічно зміненої вени із збереженням обхідних шляхів кровотоку. З відновленням нормального кровопостачання яєчка змінюються температурні умови та усувається фактор аутоімунної агресії. Внаслідок цього відновлюється сперматогенез.

Причини та профілактика варикоцеле

Найчастіше варикоцеле розвивається при генетичної схильності. Слабкість судинних стінок проявляється у сімейній історії випадками варикозного розширення вен, клапанною недостатністю серця, плоскостопістю та іншими захворюваннями, зумовленими патологією сполучної тканини.

Сприяючим фактором є регулярне підвищення внутрішньочеревного тиску, результат хронічних розладів випорожнень або підняття тяжкості. Іноді причина криється у травмі яєчка, наприклад, частої мікротравми під час їзди велосипедом. Профілактика полягає у уникненні травм паху та частого перенапруги черевних м'язів.

Партнерський матеріал


08.08.2022 558
Коментарі ()

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

281
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

934
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2324
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

855
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1068
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2082

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

820

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1357 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1596

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1717
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

237
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

444
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

761
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

478
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

420
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

630
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1143
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

117
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

212
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

354
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

755
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

693