В Прикарпатському селі розгорається конфлікт через хрести

 

Рік тому в селі Космачі Косівського району розпочали реконструкцію даху церкви святих апостолів Петра і Павла.

 

Тоді ж з ініціативи парафіян замінили головний хрест на центральній бані церкви. Це викликало неоднозначну реакцію громади села та зокрема депутатів рад різних рівнів, оскільки церкву занесено до державного реєстру пам’яток історії та культури національного значення і відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» знімати чи замінювати хрести заборонено. Церковна ж громада хоче замінити разом з дахом і всі хрести.

 

Нині храм належить місцевій громаді Української православної автокефальної церкви. Парафіяни самотужки збирала кошти на реконструкцію даху й переконують, що замінили хрести з практичних міркувань, адже старі вже поржавіли і могли пошкодити нову покрівлю.

 

Отець Василь Гунчак розповів, що в церкві все робиться з ініціативи парафіян та за їхньої згоди.

 

«Та бляха, що вкриває церкву, не змінювалась від 70-их років, вона вже почала ржавіти зісподу, де –не- де почало протікати. Те, що наша церква -пам’ятка архітектури, заговорили лише тепер, а коли ми взялися перекривати дах, ніхто нічого про це не казав. Протягом двох років збирали кошти, просили спонсорів, щоб нам допомогли, і не підозрювали, що це може викликати конфліктну ситуацію. Хрести старі, поржавіли. І. наскільки я знаю, у 70-их роках їх уже знімали і перековували та доробляли, використовуючи зварювальний апарат», – пояснив причину заміни хрестів настоятель церкви.

 

Депутати Космацької селищної та Косівської районної рад вирішили поговорити з громадою і роз’яснити, що порушується законодавство України, та й церква, на їхню думку, втрачає автентику. Зокрема Роман Матейчук, депутат Косівської районної ради, наголосив, що «тільки з дозволу департаменту охорони культурної спадщини при Міністерстві культури можна було проводити будь-які реконструкційні роботи. У дозволі, який був наданий пізніше, було чітко вказано, що можна проводити реконструкцію даху без зміни конфігурації куполів і чітко чорним по білому написано: без зняття хрестів.

 

Наша позиція, депутатського корпусу, не втручатися в релігійні питання. Ми чітко стоїмо на тому, що є Закон України «Про охорону культурної спадщини», який забороняє без належних дозволів проводити такі роботи, які проведені біля даної церкви».

 

Питання заміни хрестів на храмі набуло неабиякого розголосу. Ще у грудні 2011 року начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак звернувся до Державної служби з питань національної культурної спадщини з проханням застосувати передбачені законодавством України санкції до порушників. Згідно з документом, основне порушення - це заміна хреста на завершенні центральної бані на православний Московського патріархату. Настоятель же храму запевняє, що хрест український.

 

«Хрест є Божий, він не може бути католицький чи православний, він одну символіку несе - хреста і нічого іншого, а вже художнє оздоблення може бути різне. Трираменний хрест – це хрест східного обряду українців, і тут нема нічого московського, немає того, в чому нас звинувачують. Сенс не в тому щоб поміняти хрест, а в тому, щоб зберегти церкву», – наголосив отець Василь Гунчак.

 

Сільський голова також проти встановлення нових хрестів. Він каже, що церква святих апостолів Петра і Павла є найстарішою спорудою в селі, це візитна картка Космача.

 

«Церква збудована більш як сто років тому, тоді була австрійська держава, вона не мала церкви, відокремленої від держави, церква належала до держави. Хрести ті три, які залишились на церкві, як і інші два, були ковані у Відні й привезені сюди. Це раритет, історична пам’ятка. Сама церква входить до історичних надбань українського народу, ця церква знаменита тим, що тут співав хор Михайла Мороза, тут хрестили В’ячеслава Чорновола і відбувалося чимало інших визначних подій. Сама назва церкви багато до чого зобов’язує. Під цими хрестами молилось не одне покоління космацького люду. Це надбання цілого села, адже на сьогоднішній день це єдине, що в нас залишилось у Космачі зі старовини. Я вважаю, що заміна хрестів – ганебне явище не тільки для нашого Космача, а й для цілої Гуцульщини. Як на мене, то на історичній пам’ятці мають бути історичні хрести, які сто років тому на неї поставлені», – поділився своїми думками сільський голова Дмитро Пожоджук.

 

Цього літа на церкві замінили один з чотирьох менших хрестів. Ті, що зняли з храму, зберігаються в господарських будовах, що належать церкві. Депутати переконані, що їх можливо відреставрувати, це обійдеться набагато дешевше, ніж купувати нові. Для журналістів винесли найбільший хрест на подвір’я. З першого погляду важко визначити справжній стан хреста, але депутат районної ради Петро Реведжук, оглядаючи хрест, розповів нам, що може бути.

 

«На хресті є позлітко, його колись зробили, звичайно, воно вже неактуальне і має непривабливий вигляд. Його просто паяльною лампою треба обпалити. Є різні засоби проти іржі, ними треба це покрити, почистити хрест, дати на гальваніку - і буде як новий. Під жовтий колір можна так само гальваніку зробити, як і ті хрести нові, що встановили. Такі реконструкційні роботи коштуватимуть десь 5-6 тисяч гривень, а люди кажуть, що за найбільший новий хрест дали 20 тисяч гривень», – поділився роздумами пан Петро. Церковна громада Української православної автокефальної церкви не проти поставити старі хрести назад, якщо ті хтось відреставрує, але й проблеми у встановленні нових не вбачає.

 

Довший час біля церкви тривала суперечка. Там же депутати Косівської районної ради збирали підписи під зверненням до Президента України та Генерального прокурора, в якому просять високопосадовців допомогти зберегти пам’ятку національного значення.


Оксана Островська


05.07.2012 2689 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

323
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13715 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1558
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

858
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6121
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1714

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

594
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5918
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13570
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

237
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2