В обхід АМКУ: Насалик пропонує Кабміну віддати Ахметову 4 мільярди, встановивши пріоритет газового вугілля

Кабінет Міністрів планує зробити пріоритетним включення в роботу блоків теплових електростанцій, що працюють на видобутому в Україні вугіллі, без врахування цінової конкуренції на ринку.

Відповідний проект розпорядження Кабміну є в розпорядженні «Наших грошей».

Нині цей документ знаходиться на узгодженні членів уряду і передбачає також наказ ДП «Енергоринок» розробити заданий графік навантаження з урахування пріоритетності роботи блоків ТЕС на українському вугіллі.

Сам проект розпорядження Кабміна розроблено Міністерством палива та енергетики. В пояснювальній записці міністерство вказало, що через окупацію Донбасу утворився дефіцит енергетичного вугілля на рівні 5 млн тон на рік. Це змусило для стабільного проходження опалювального сезону закуповувати імпортне вугілля, яке більш дороге.

За даними Міненерго, до України було завезено (період не уточнений) 1,4 млн т вугілля марок А (антрацитне) та П (пісне) з Південно-Африканської республіки та США на загальну суму 3,7 млрд грн, що майже дорівнює рівню держпідтримки шахт в останні два роки – 2,9 млрд грн.

За розрахунками Міненерго, вибір на користь вітчизняних шахт допоможе Україні зекономити 900 млн грн. А також сприятиме зниженню залежності від Росії, на яку припадає 80% імпорту, та укріпленню національної валюти через зниження обсягів виводу валюти. Зміцнення гривні, порахували в Міненерго в кінцевому випадку підвищить купівельну спроможність населення через здешевлення як імпортних так і вітчизняних товарів.

Нагадаємо, після окупації Донбасу Україна втратила видобуток антрацитового вугілля і нині видобуває вугілля групи Г (газове).

У вересні 2017 року Рада ринку оптової електроенергії затвердила проект змін до Правил оптового ринку (Протокол №26 від 20.09.2017). Зміни встановили пріоритетне включення у роботу блоків ТЕС, що працюють на вугіллі газової марки перед блоками, що працюють на вугіллі антрацитової марки, безвідносно до цінової конкуренції.

У свою чергу, Асоціація споживачів енергетики та комунальних послуг заявила, що прийняті зміни сприятимуть додатковому виробітку товарної продукції без жодної цінової конкуренції у сумі понад 4 млрд грн на рік. Бенефіціарами такого рішення Асоціація називає «ДТЕК» Ріната Ахметова, яка контролює 85% видобутку вугілля марки Г в Україні. Також під контролем корпорації біля 75% вітчизняної теплогенерації, що працює на газовому вугіллі.

Але Антимонопольний комітет, проаналізувавши новації Ради ОРЕ, весною 2018 року заборонив їх вносити до правил гуртового ринку через існуючі ризики суттєвого обмеження конкуренції на ринку генерації електроенергії.

Нагадаємо, у 2016 році Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг під керівництвом екс-менеджера компаній «Рошен» та «ICU» Дмитра Вовка ввела нову формулу розрахунку вартості вугілля – «Роттердам+». Формула повинна була позбавити ТЕС залежності від вугілля з окупованих територій і зробити вигідним імпортом з зовнішніх ринків. В результаті дії формули різко зросли тарифи теплової генерації, 80% якої в Україні контролює «ДТЕК» Ахметова.

Також після введення в дію «роттердамської» формули єврооблігації  ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими їх скупкою займалась компанія «ICU» («Investment Capital Ukraine»), у якій працював керівник НКРЕКП Дмитро Вовк і тодішній міністр енергетики та вуглепрому Володимир Демчишин. І ця ж фірма обслуговує фінансові операції президента Петра Порошенка.

З боку Антимонопольного комітету впровадження формули «Роттердам+» погодив особисто голова АМКУ Юрій Терентьєв.


Читайте також:

"Прикарпатський міністр" Насалик підтвердив, що газ для населення подорожчає

"Прикарпатський міністр" пасе задніх у виконанні обіцянок (інфографіка)

Шахтарі побажали "прикарпатському міністру" Насалику гарної відпустки на Мальдівах

У центрі Києва "прикарпатський міністр" Насалик побився з депутатом (відео)

ЗМІ: "Прикарпатський міністр" Насалик каже, що лист про кооперацію в енергетиці з Росією - фейк

Доходи у членів Кабміну: "прикарпатський міністр" Насалик потрапив у ТОП-5 (інфографіка)

"Прикарпатський міністр" Насалик знову провалив обіцянку

"Прикарпатський міністр" Насалик запевняє, що розрахувався з шахтарями повністю

"Прикарпатський міністр" Насалик попросив грошей на модернізацію вугільної галузі

"Прикарпатський міністр" Ігор Насалик не виконав обіцяне

"Прикарпатський міністр" Насалик протягує реконструкцію рідної ТЕЦ за 1,4 мільярда перед її приватизацією

"Прикарпатський міністр" Насалик за бюджетні гроші зробить аварійну сигналізацію на рідній ТЕЦ, яку скоро приватизують


25.09.2018 3894 3
Коментарі (3)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11682 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1379
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

698
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5871
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1608
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1460

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

533

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1352

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1172

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1075
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

421
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

525
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1461
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

500
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

766
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5809
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

551
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

386
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

705 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1156
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

1009