В Івано-Франківську відзначили 90-ліття від дня народження Ольги Стрілець


15 січня у Літературному музеї Прикарпаття відбулося відкриття виставки „Обпалена троянда”, присвяченої 90-літтю від дня народження Ольги Стрілець.

 

Те, що Літературний музей розпочав виставкову діяльність 2013 року саме виставкою Ольги Стрілець невипадково. Адже творчість унікальної письменниці, педагога, громадської діячки, учасниці Другої світової війни саме зараз потребує свого осмислення сучасниками.

 

Ольга Стрілець пройшла усю війну від початку і до самого кінця. Вона жила і творила у нашому місті. І, як згадують знані сьогодні письменники Прикарпаття Степан Пушик, Ольга Бабій, Роман Юсип, Галина Турелик та інші, ця людина, будучи уже дуже відомою письменницею, завжди підтримувала молодих авторів, допомагала їм видавати книги, охоче зустрічалася із творчою молоддю.

 

„На нашій виставці представлена уся поетична творчість Ольги Стрілець: унікальні документи, які свідчать про її перебування чи у нашому місті, чи на Харківщині, де вона народилася; документи воєнних часів; меморіальні речі; представлено унікальний фотографічний матеріал. Ці документи є у фондах Літературного музею завдяки доньці письменниці – Ларисі Заставі. Свого часу, коли створювався наш музей, вона радо передала нам усі ці папери. Ми маємо що показати і ми маємо що сказати про Ольгу Стрілець”, – каже завідувач Літературного музею Прикарпаття Володимир Смирнов.

 

Спогади людей, які пам’ятають Ольгу Стрілець, дуже різні. Більшість прикарпатських письменників пригадують, як до них, ще малих школярів, приходила на літературні зустрічі неймовірно вродлива жінка, яка розмовляла чистою, правильною, досконалою українською мовою. Але ця тендітна жінка постійно пам’ятала про війну, яку пройшла, про тих людей, які із війни не повернулися. І ці воєнні спогади виливалися у багатьох віршах поетеси, чи, як вона сама себе називала – жінки-поета.

 

„Кожен автор, який живе сьогодні, відкриває для себе тих авторів, які були у минулому. Ольгу Стрілець я для себе відкрив зовсім недавно і мене вразило те, що вона – одна з небагатьох українських поетес, які пройшли війну. Вона постійно поверталася до цієї теми і, можливо, вона одна з тих поетес, які про цю війну сказали слово правди. Я не знав її, як людину, але багато про неї чув. І ці відгуки говорять про те, що це була людина справжня, чесна, безкомпромісна, а в поетичному вияві вона залишилася взірцем отого болю, який не можна забути, болю війни, втрат війни. І ця тема є наскрізною в її творчості.

 

Мені дуже шкода, що остання книга Ольги Стрілець вийшла в 1990 році, тобто уже 23 роки тому. Підготовив цю книгу вибраного Степан Пушик і мені здається, що настав час повертатися до творчості письменниці знову. Цей досвід, це поетичне слово, ця поетична правда і цей біль людини заслуговує того, щоб його не забували, щоб його пам’ятали і щоб до нього поверталися”, – розповідає голова обласного осередку Національної спілки письменників України Євген Баран.

 

Виставку „Обпалена троянда” можна побачити, відвідавши Літературний музей Прикарпаття. А творчість Ольги Стрілець ще потребує свого переосмислення і нового відкриття. Адже її поезія є дуже актуальною для сьогодення.


16.01.2013 2033 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1445
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2991
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1043
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1093
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1110 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3294 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

85

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1008

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

843

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

382
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

219
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2405
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1186
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

494
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15116
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7419
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

853
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

417
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

326
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

414
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

700
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1157