Збірку статей і спогадів про українського живописця та дисидента Опанаса Заливаху «Дзвонар» презентували у виставковій залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України.
За ініціативи близького друга Опанаса Заливахи – Івана Русина – Василь Овсієнко зібрав і впорядкував спогади друзів, дослідження та роздуми мистецтвознавців про творчість видатного художника. До книги також увійшли інтерв’ю, кілька листів і окремі твори митця.
Ідею видання підтримала Харківська правозахисна група в особах Євгена Захарова та Олега Мірошниченка. Свої спогади лишили: Богдан і Михайло Горині, Микола Горбаль, Тарас Марусик, Василь Овсієнко, Борис Мисюга, Євген Сверстюк, Левко Лук’яненко, Валерій Шевчук та інші.
Нагдаємо, нещодавно в Івано-Франківську встановили пам'ятник знаному художнику Опанасу Заливасі.
Відео: TV Karpaty
Довідка Фіртки:
Опанас Іванович Заливаха народився в 1925 році на Харківщині, пережив Голодомор. Його родину врятував переїзд на Далекий Схід до родичів. Навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді, де свого часу був і Тарас Шевченко. Закінчивши навчання, Опанас переїхав до Франківська.
Там він зробив свою першу виставку, яка викликала фурор і через декілька тижнів була закрита за український символізм. У київському університеті до річниці Шевченка він працював над вітражем, на якому зображував Кобзаря-борця. Напередодні відкриття вітраж був розбитий.
Художник створював й ілюстації до самвидаву, які розповсюджував у Франківську. На нього донесли за антирадянську пропаганду та агітацію і в 1965 році прийшли з обшуком.
На п'ять років художника відправили у мордовські табори, заборонивши малювати. Після звільнення деякий час був під адміністративним наглядом, а художній фонд відмовлявся йому давати роботу. Тому Опанас Заливаха працював креслярем на побуткомбінаті.
У 1987 році був одним із ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтеліґенції. Працював у галузі станкового живопису та графіки.
Помер у 2007 році в Івано-Франківську. Був похований в урочищі Дем'янів Лаз.