В Івано-Франківську на круглому столі Інституту розвитку міста міркували про те, як зробити місто енергоенезалежним (фото)

 

 

В Івано-Франківську фахівців, науковців, підприємців та громадських активістів зібрали за круглим столом, щоб виробити стратегію енергоенезалежності міста.

 

Ініціатором заходу виступив Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", який був заснований в минулому році народним депутатом України Олександром Шевченком, пише Фіртка.

 

Мова про програму, яка дозволить завдяки новітнім технологіям альтернативного енергозабезпечення та ефективного використання енергії значно зменшити залежність міста та, зокрема, його комунальної сфери, від дорогого російського природнього газу.

 

"Ми вирішили змоделювати ситуацію на сім років. Ми започатковуємо програму Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", яка називатиметься "Івано-Франківськ - енергетично незалежне місто". Сама назва дуже амбітна і вона до певної міри екстремальна. Хочемо виробити відносно парвильну і збалансовану модель. Що ми маємо на увазі? Мова йде про те, що ми маємо модель, за якої у місті є громада, бюджетна сфера, підприємства і домогосподарства - усі вони так чи інакше споживають енергію. Частина грошей, які заробляють усі ці підприємства йде за газ - тобто одна труба заходить у місто із газом, який ми тут спалюємо, а інша - із грошима йде у Газпром. Для того, щоб змінити ситуацію і хоча б частину цих грошей залишити в Івано-Франківську, мусимо думати про енергонезалежність. Якщо частину енергії ми будемо продукувати в місті, або в регіоні, то гроші за неї у вигляді плати за тепло, електроенергію, плати за обладнання і сировину нашим місцевим підприємствам, у вигляді зарплат нашим людям, в тому числі працевлаштованих на новостворені робочі місця, податків та платежів в соціальні фонди залишатимуться в місті і області і працюватимуть на регіон. І це є не менш важливим питанням, аніж економія коштів за рахунок здешевлення енергії", - розповідає директор Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" Олег Головенський. 

 

Поступовий перехід на альтернативні джерела енергії і модернізація теплової системи, як зауважують учасники дискусії,  дасть можливість не тільки заощаджувати, але й розвивати виробництво у місті і області загалом.

 

"Опалення фактично залежить від одного напрямку  і це - російський газ. Гроші оплачені за газ, безповоротно виходять з нашого регіону. З 1 квітня й індивідуальне опалення стане значно дорожчим. Ми пропонуємо ідеологію та технології, які допоможуть здешевити опалення житлових будинків. Якщо для вироблення однієї гігокалорії тепла нам потрібно спалити газу на 300 гривень, дров - на 261 гривню, то твердопаливних гранул потрібно для цього купити за 168 гривень. Альтернатива, можливо, і не набагато дешевша, але таким чином ми відродимо агропромисловий комплекс Прикарпаття, виробництво", - упевнений помічник генерального директора ПАТ "Індуктор" Юрій Якубовський. 

 

До речі, ПАТ "Індуктор" має багаторічний досвід вироблення теплової енергії за сучасними, прийнятими у Європі, методами - виробництво твердопаливних гранул, переробка відходів агропромислового комплексу, переробка відходів лісокористування, переробка сировини з полігону твердих побутових відходів, використання інфрачервоного випромінювання для нагріву приміщень. Саме їх фахівці пропонують втілювати в Івано-Франківську, поступово перетворюючи місто в енергонезалежне.

 

"Ми маємо створити платформу співпраці, від якої виграє усе місто. Тому і хочемо створити кооперацію, яка об'єднає представників компаній, що працюють у напрямках розвитку агропромислового, науково-виробничого секторів та альтернативних джерел енергії", - говорить директор ПАТ "Індуктор" Ігор Волошинюк.

 

Підприємець Тарас Виноградник у свою чергу, наводячи приклад заарубіжних країн, закликав проводити розяснювальну роботу серед населення, а також розробити на рівні міста програму по встановленню приладів обліку якості газу. На його думку, монтаж такого обладнання дасть змогу у 5 разів зменшити кількість використаного газу і позбутися корупції та розкрадання у сфері газопостачання.

 

"Ми провели просте дослідження - взяли ту саму кастулю з водою і довели її до кипіння в Івано-Франківську і в Угорщині та Німеччині. Чомусь в нас вона закипає за в півтора рази довшиий час... Монополіст не дозволяє встановлювати обладнання обліку якості газу, просто не видає на таке обладнання технічні умови. Давайте ми хоча б спробуємо почати контролювати якість газу на об'єктах соціальної сфери, давайте доб'ємося того, щоб Івано-Франківськ показав в цьому приклад. Нам потрібно вести чіткий облік теплової енергії і добитися дозволу встановлювати прилади для оцінювання якості природного газу, як це впроваджено закордоном. В першу чергу їх потрібно поставити на котельні, дитячі садки, лікарні. Тобто, ми маємо зробити чіткий аудит", - запевнив присутніх Виноградник.

 

До речі, такі прилади вже розроблено науковцями ІФНТУНГ. Однак і вони скаржаться, що влада не зацікавлена у тому, щоб економити енергоносії.

 

"Ще у 2011 році ми запатентували такий пристрій, але зустріли жостку протидію з боку інших структур", - розповідає науковець Віталій Цих.

 

Відтак, учасники дискусії зійшлися на тому, що місту сьогодні дійсно потрібна програма енергоощадності із створенням теплової карти міста і поетапним частковим переходом на альтернатвині джерела енергії: "Нам потрібно виявити енергетичний патріотизм. Ми не тільки обговорюємо проблему, але й пропонуємо власні технології, за допомогою яких можна вирішити питання".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Прикарпатті створять Консорціум, щоб розвивати альтернативні джерела енергії і ефективно використовувати сировину (фото)


12.03.2015 986 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1647
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3101
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1100
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1131
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1163 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3412 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

188

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1074

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

889

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

289
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2454
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1212
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1273
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

524
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15156
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7456
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

291
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

279
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

354
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

444