В Івано-Франківську презентували «рукав’янок» першої половини XX століття

У День української вишиванки музей презентує онлайн-виставку жіночих сорочок – «рукав’янок» першої половини XX століття.

Про це повідомили на сторінці Івано-Франківської краєзнавчого музею, передає Фіртка.

До огляду представлені вироби з етнографічного регіону Покуття, а саме: Снятинського р-ну ( с.Белелуя, с. Кулачин), Городенківського р-ну (с. Торговиця, с. Корнів), Тлумацького р-ну (с. Палагичі).

На виставці представлено сорочки з домотканого полотна, орнаментовані геометричними і рослинними мотивами, виконані техніками гладь, низинка, хрестик, півхрестик, мережка, поверхниця, позаглінна, вишивка бісером.

Покутські сорочки виділяються багатством вишивальних технік, мотивів, орнаментів. Одна сорочка презентує до 3-ох і більше технік вишивки.

Особливу увагу хочеться звернути на автентичну сорочку з с. Корнів Городенківського р-ну, оздоблену товстими вовняними нитками «коциком» на домотканому полотні.

Предсталена жіноча сорочка з с. Кулачин Снятинського р-ну вишита бісером, мода на який прийшла із Західної Європи, виконана геометричним і рослинним орнаментом.

Рукав’янка, рукав’єнка, рукавівка – сорочка, назва якої походить від пишного, широкого рукава, рясно вишитого від плеча до манжета. Рукав’янки мали кілька назв, безліч орнаментів. Вишиті повністю червоними кольорами - «червонєнки» (для дівчат), або ж чорними – «чорнєнки» (для заміжніх жінок і жінок похилого віку), тиркаті (рукави сорочок чорно-червоні, рідше чорні і жовті). Проте навіть у «чорнєнках» морщінка (оздоблення біля шиї і на манжетах) завжди була червоною.

Варіанти червоного кольору в різних селах Покуття мали свої відмінності, до прикладу на Снятинщині червоний колір мав різні відтінки, від оранжево-червоного до бордового, бурачкового та вишневого. Городенківська червона вишивка дуже давня, саме червоний колір займав у вишивці Покуття провідне місце. На другому місці – чорний колір. В кін. XIX –поч. XX ст. зявляється жовтий, синій, зелений, фіолетовий кольори.

У вишиванні була вироблена чітка тридільна система розміщення вишивки на рукавах : уставки, морщінки (смуги висотою до 20 см, розміщені під уставками), вся площина рукава до манжетів, що різниться між собою розмірами, орнаментом, технікою виконання. Найбагатша і найскладніша вишивка розміщувалась на уставці.

Виставка дає можливість подивитись на розмаїття покупокутських вишитих сорочок поч. XX ст., намилуватись багатством українського народного мистецтва вишивання.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Команда франківської “Асортиментної кімнати” приймає запити на евакуацію мистецьких робіт з різних міст України

В Криворівні офіційно відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт


18.05.2023 Іван Муканик 1034
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1161
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2873
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1011
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3176 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

932

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

803

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1105
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

176
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2370
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

468
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15088
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

831
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

396
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

306
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

677
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1126