Юний долинянин виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії

 

15-річний Іван Ільницький з прикарпатського міста Долина виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії та став найкращим під час виконання теоретичних завдань – повідомляє сайт www.briz.if.ua.

 

У природничо-математичному ліцеї, де навчається підліток, немає ані кабінету астрономії, ані телескопа чи звичайнісінького біноклю чи лінз для лабораторних робіт і добрих  підручників. Перемогу хлопчик виборов лише завдяки величезній працьовитості, щоденній наполегливій самоосвіті й  науковій інтуїції. Наукові змагання відбувалися у далекому Казахстані, в місті Алма-Ати. Туди з’їхалися понад 90 юних любителів науки про небесні світила із 19 країн світу. 

 

Але українці, збірна команда яких, до речі, вперше брала участь в міжнародній олімпіаді з астрономії, вибороли одну золоту, одну срібну та дві бронзові медалі (!). Усього від України поїхало п’ятеро учасників. Такого від наших учнів ніхто не очікував. Золотим призером міжнародної олімпіади став Дмитро Федоряк із Дніпропетровського ліцею інформаційних технологій. І хоча Івасик Ільницький став лише другим, його загальний результат вражає: підлітку не було рівних в астрономічній теорії серед молодшої та старшої групи.  Ми зустрічали юного призера разом з батьками, вчителями та однокласниками.

 

...На подвір’ї ліцею справжня урочистість – святково прибраний клас, усміхнені діти. Не може втриматися від хвилювань мати наукового олімпійця – Світлана Йосипівна, яка викладає тут математику. І ось до класу під шалені оплески та вигуки «Ві-та-є-мо!» заходить високий чорнявий хлопець. Широко усміхається і страшенно радіє, що повернувся додому, до друзів, вчителів, рідного класу.

 

«Мені не вистачило до золота лише двох балів, – знічено усміхається Іванко, – але наступного року, обіцяю, буде золото для України та Долини. Закони природи та закони небесної механіки – схожі, а оскільки я добре знаю фізику, то й астрономічна теорія далася мені легко».

 

Олімпіада відбувалася протягом трьох днів у одній із «бабеків» (так називають в Казахстані школи – авт.). Навчальним закладом, де відбувалися змагання юних астрономів світу, опікується Президент країни Нурсултан Назарбаєв. Самі змагання відбувалися в дуже доброзичливій атмосфері. Журі було прихильне і добре до юних ерудитів, які подолали тисячі кілометрів, аби прибути до азійської країни та показати свої знання про небо. Таємницею  свого успіху хлопчик вважає те,  що на кожне питання він давав відповіді. Навіть, якщо вони й не були зовсім точними.

 

«Адже мої колеги, коли щось не знали, могли й нічого не писати, – розповідає юний ерудит. – А я старався написати хоча би ту чи іншу формулу. Так отримував бали. Останні були на вагу золота».

 

Проте значно важчими була практична частина та тур спостереження за світилами.

 

«Нам потрібно було усього за 20 хвилин навести телескоп на ту чи іншу зірку, вирахувати її координати чи відстань до землі, – розповідає хлопець. – Можливо я трохи розхвилювався, адже  уперше телескоп побачив та почав ним користуватися лише влітку в Криму. Якби щось таке було в нашій школі, то, зрозуміло, що я був би першим, адже скажімо, в Китаї, Кореї, Казахстані ази астрономії починають вивчати...у дитсадках. А в Долині, як це не прикро, проте немає телескопів, а книжки з астрономії я брав старі, ще з радянських часів, у свого вчителя, шукав по різних бібіліотеках підручники, дещо замовляв по Інтернету аж з Росії».

 

За словами матері Світлани, зацікавлення небесними світилами  у сина почалося від математики.

 

«Я помітила, що моїй донечці подобається вивчати іноземні мови, і зараз вона є студенткою відповідного факультету в Львівському національному університеті імені Івана Франка, а синові – вирішувати складні задачі, – каже радісна мама. – Коли у нього все виходило, то радів неймовірно. А потім було зацікавлення фізикою».Упродовж трьох років хлопчик є призером всеукраїнських олімпіад з фізики. Кілька місяців тому Іван почав дуже серйозно цікавитися астрономією. Взяв участь у всеукраїнській олімпіаді у Львові, навіть не вивчаючи астрономії у школі.

 

«Після перемоги на всеукраїнському етапі хлопця запросили на тренувально-відбіркові збори, а згодом у збірну команду України, – мовить вчитель фізики долинського ліцею Мирослав Гаразд. – Кілька тижнів він провів у літній астрономічній школі при Кримському відділенні Академії наук України, займався із тренером – аспірантом Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрієм Сімоном».

 

Власне і перебування в Криму та заняття з паном Сімоном й дало найбільше знань кмітливому долинському підлітку.

 

Окрім зацікавлення точними науками, Іванко любить грати в шахи, займається плаванням, грає на гітарі та мріє про участь у наступній міжнародній олімпіаді з астрономії, що буде відбуватися у Південній Кореї. А ще щодня розповідає своїх друзям, що треба добре вчитися, бо за наукою та ерудованими молодими людьми, незважаючи на різні життєві перипетії, таки майбутнє.


03.10.2011 2625 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1119
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2820
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

985
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1054 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3124 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

911

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

784

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2351
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1152
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7388
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116