Україна льодовикового періоду: на Прикарпатті знайшли межі болота, де потонули доісторичні тварини (відео)

ТСН шукає мамонта та прадавню людину на Прикарпатті. Точні координати на початку 2000-х встановили разом українські та польські науковці. Але до розкопок тоді так і не дійшло. Ми поновили наукову розвідку. І, зокрема, вивідали у поляків, які скарби можуть бути заховані під українською Старунею.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Польща, Краків. У непоказній будівлі у центрі міста – портал в доісторичні світи. Здається, наче він учора вийшов з тундри. А насправді ходив по Землі 40 тисяч років тому. І тепер таких на планеті немає. У центральній вітрині Природознавчого музею сучасник мамонта - носоріг Льодовикового періоду. Родом – з України.

Липень 1929-го. Наукова експедиція з Кракова прямує до села Старуня на Прикарпатті, тоді – територія Польщі. Дослідники шукають прицільно - довкола озокеритової шахти номер 4. Саме з неї 22 роки тому випадково витягли рештки доісторичних тварин. Експедиція коштує шалених грошей.

"Тоді це вартувало близько 8 тисяч злотих. Захмарна сума! У той час за такі гроші півтора року цілий музей утримували", - говорить професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

Але те, що сподіваються знайти, того варте, переконані науковці. Через 4 місяці розкопки дають результат. Знахідка справді сенсаційна - ще 3 волохаті носороги. Один з них - абсолютно цілий.

"Він вражає! Настільки він прекрасно зберігся", - говорить професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Олег Адаменко.

"Це єдиний екземпляр у світі! Абсолютно повністю збережений. Другого такого у світі немає", - пояснює професор зоології Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Генрик Кубяк.

Знахідку на повних правах поляки забирають до Кракова – мають угоду з власником копальні.

3-річна самиця, яка жила 40 тисяч років тому, – нині візитівка краківського Природознавчого музею.

"Ми нарешті побачили, який вигляд насправді мав волохатий носоріг", - говорить Генрик Кубяк.

Доісторичний велетень лежав на спині. Без копит та рогів. Тварину, ймовірно, потріпала течія: вода вимила частину внутрішніх органів. Але потім бітум та солі законсервували носорожицю.

"Шерсть, щоправда, випала зі шкіри, однак уся лежала поруч", - розповідає Генрик Кубяк.

Носоріг в експозиції – у розібраному вигляді. Скелет - окремо. Шкіра – на макеті. Законсервовані нутрощі. Кажуть, це єдиний спосіб зберігати релікт, якому 40 тисяч років.

Науковці вивчають волохатого носорога та отримують приголомшливі дані.

"У шлунку волохатого носорога знайшли рослини. Він з'їв їх у Старуні. А зараз такі трапляються хіба у Скандинавії. Уявіть лишень, як змінилися клімат і природа", - говорить професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

"Перед нами журнал, який випускався в 1935 році, який присвячений Старуні", - показує старший науковий співробітник Краєзнавчого музею Орися Кащишин.

Окрім носорогів, з копальні дістали всіляких дрібних тварин, комах, рослини. Роботи дослідникам вистачило на роки. Здобутки поляки навіть друкували в окремому журналі.

"Перший екземпляр присвячений мохам. А ось це – шостий – то присвячений водоростям", - каже Орися Кащишин.

Під час Другої світової війни поляки мало не втратили дуже цінного експоната. Есесівець Едуард Трац, якого відрядили до Польщі грабувати музеї, марив перевезти носорога до свого музею у Зальцбурзі.

"Носорога, як почалася війна, працівники музею спустили у підвал, присипали землею. І нацисти його не знайшли. Хоч справді шукали", - переказує професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

Щоправда, у Зальцбурзькому музеї – інша версія. Дивовижно, але на захист носорога у Польщі став призначений окупантами генерал-губернатор. Не допомогло навіть втручання Гіммлера. Едурд Трац задовільнився гіпсовою копією.

Століття на землі не пожаліло експонат.

"Шкіра - весь лівий бік – сильно ушкоджена. Вона сильно висохла та потріскалась", - говорить Вєслав Кжемінські.

Зараз на боці, що прихований від відвідувачів – латки штучної шкіри. Роги та копита також несправжні.

"Перший варіант рогів був чистою фантазією. Форму та розміри реставратори "змалювали" із сучасних носорогів. Але згодом ті, що бачимо зараз, переробили відповідно до нових знань. Але я не впевнений, що і тепер вони відповідають дійсності", - говорить Вєслав Кжемінські.

Та попри нелегку долю, це – найвпізнаваніша давня тварина. Її гіпсовий зліпок - у понад сотні найкращих природничих музеїв світу: Лондон, Зальцбург, Токіо, Брюссель.

Прикарпаття, 2019 рік. Те саме поле, де 100 років тому знайшли рештки тварин Льодовикового періоду.

"Я би радив, щоб ви ще один профіль зробили упоперек цих трьох", - говорить професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Олег Адаменко.

Він підказує, де шукати. Востаннє вчений ґрунтовно працював на полі на початку 2000-х – разом з польськими колегами.

"Головне – ми визначили, де шукати. Нам вдалося знайти межі того самого болота, де потонули доісторичні тварини, виявлені 100 років тому", - розповідає професор факультету геології, геофізики та охорони навколишнього середовища Науково-технічного універитету Кракова Мацей Котарба.

Мацей Котарба – польський учений зі світовим ім'ям. На початку 2000-х ініціював у Старуні роботу кількох українсько-польських експедицій.

"Вони знайшли старі карти, гірничі плани, відновили, де ця шахта", - каже Олег Адаменко.

Дослідження тривали майже 5 років. І підтвердили найсміливіші гіпотези.

"Там досі неймовірно велика можливість ще знайти цікаві рештки", - стверджує Мацей Котарба.

Але, власне, до розкопок тоді так і не дійшло – через міжнародну бюрократію.

"Це іноземній державі ніхто не дозволить робити. Це пм'ятка природи. Не так-то просто", - каже Олег Адаменко.

Пошуки у Старуні завершені. Маємо результат. Продовження теми – в ТСН у п'ятницю, 5 липня, о 19:30.

Алла Пасс, Майа Габрук, ТСН


04.07.2019 3320
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2127
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

989
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

989
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2121
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3586
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2512 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

817

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

721

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

678

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

681
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10350
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1195
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5295
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1026
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2825
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1194
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

416
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

258 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

726
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

623
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

669