Україна в Сочі-2014: Біатлоном єдиним

 

 

Медалей на зимових Олімпіадах українські спортсмени не вигравали вже вісім років. Востаннє це було в Турині у 2006 році, коли бронзові нагороди здобули біатлоністка Лілія Єфремова і танцювальна пара Олена Грушина та Руслан Гончаров у фігурному катанні.

В принципі Україна не вважалася великим зимовим спортивним краєм і в радянські часи, а тим паче нині - коли більшість зимових видів спорту перебувають у відвертому занепаді.

 

Зрештою, є всі підстави сподіватися, що на найближчих Іграх в російському Сочі рахунок призових місць буде збільшено.

 

Українські біатлоністки Олена Підгрушна, Юлія Джима, Валентина і Віта Семеренки входять до топової групи в поточному заліку Кубка світу. Вони здатні боротися за медалі як поодинці, так і командою, в естафетних перегонах.

 

Медальні розрахунки

Свого часу Україна вже їздила на Олімпійські ігри в статусі фаворита біатлонного турніру жінок.

 

Втім, у 1998-му в Наґано тричі срібна призерка чемпіонату світу-1997 Олена Зубрилова провалилася через прорахунки особистого тренера в підготовці.

 

В 2002-му похибку з процесом акліматизації в Солт-Лейк-Сіті допустив тренерський штаб на чолі з Романом Бондаруком і Василем Карленком.

 

Як наслідок, у 1998-му без нагород залишилася Зубрилова, а через чотири роки – вся команда.

 

У 2011-му з приходом Бондарука на пост генерального секретаря і виконавчого директора Федерації біатлону України Карленко після дев’ятирічної паузи знову очолив збірну. Василеві Павловичу спершу вдалося з допомогою білоруського спеціаліста Вололодимира Королькевича, який очолював жіночу команду, стабілізувати показники лідерів збірної – Олени Підгрушної та сестер Семеренко.

 

Апогеєм став 2013 рік, коли Підгрушна виграла для України перше з 1999 року золото Чемпіонату світу. Крім того, вдалим можна назвати процес омолодження команди.

 

Втім, у міжсезоння Королькевич перейшов до збірної Росії.

 

Після нього жіночу команду довірили чемпіонці світу-1986 Надії Бєловій, яка до того впродовж восьми років очолювала польську збірну, а в період з 2011 по 2013 роки тренувала молодіжну команду Росії.

 

З нею результати української збірної стали ще стабільнішими.

 

Валентина Семеренко в поточному заліку Кубка світу посідає п’яте місце. Вона виграла гонку переслідування на етапі у французькому Анессі-Ле-Ґран-Борнан і була там третьою у спринті.

 

Валентина здатна боротися за перемогу в будь-якій з чотирьох особистих гонок Олімпіади.

 

Олена Підгрушна

Олена Підгрушна - золота призерка Чемпіонату світу з біатлону 2013 року, який відбувся в Чехії

 

Олена Підгрушна наразі розділяє в генеральній класифікації Кубка світу 15-те місце з землячкою Юлією Джимою. Олена важко входила в сезон, але на початку року стала третьою на етапі в німецькому Обергофі.

 

Після того старту Підгрушна не виступала і перенесла бронхіт. Через захворювання тернополянка певний час не могла тренуватися, тому існує побоювання, чи вдасться спортсменці набрати форму до старту Олімпіади.

 

Якщо це станеться, Олена здатна боротися за перемогу в спринті, де вона є чинною чемпіонкою світу, і гонці переслідування.

 

Хворіла на початку сезону і Віта Семеренко. Вона пропустила значну частину передсезонної підготовки, важко входила у форму, через що нині в загальному кубковому заліку йде лише 32-ю.

 

Втім, є всі підстави сподіватися, що до старту Олімпіади підопічна Григорія Шамрая підійде в оптимальних кондиціях.

 

Наразі Віта – бронзова призерка чемпіонатів світу 2012 і 2013 років у спринті й володарка такої ж медалі мундіалю-2011 в індивідуальній гонці.

 

За своїм потенціалом Віта не поступається сестрі-близнючці і здатна боротися за медалі в кожному з чотирьох особистих видів.

 

Втім, мабуть, основні сподівання українців на Олімпіаді-2014 пов’язані з жіночою естафетою.

 

В загальному естафетному заліку поточного Кубка світу наша команда йде другою слідом за німкенями.

 

Україна на зимових Олімпіадах

Оксана Баюл

1994, Лілліхаммер, Норвегія

  • Оксана Баюл (фігурне катання) - золото.
  • Валентина Цербе-Нессіна (біатлон) - бронза.

1998, Наґано, Японія

  • Олена Петрова (біатлон) - срібло.

2002, Солт-Лейк-Сіті, США

  • Без нагород.

2006, Турин, Італія

  • Лілія Єфремова (біатлон) - бронза.
  • Олена Грушина і Руслан Гончаров (фігурне катання) - бронза.

2010, Ванкувер, Канада

  • Без нагород.

 

Українки виграли кубковий етап в австрійському Гохфільцені, були другими в Анессі-Ле-Ґран-Борнані і четвертими в німецькому Рупольдинґу. Там замість Підгрушної разом з сестрами Семеренками і Юлією Джимою виступала резервістка Наталія Бурдига.

 

Україна цілком могла здобути медаль жіночої естафети чотири роки тому в олімпійському Ванкувері. Втім, Віта Семеренко на заключному вогневому рубежі не впоралася з нервами, наробила промахів і програла свою третю позицію француженці Сандрін Байї.

 

Нині українки на чотири роки досвідченіші (склад команди той же, лише Оксану Хвостенко замінила Джима) і психологічно стійкіші.

 

Російська рулетка

При цьому біатлон – вид спорту, в якому чимало залежить від погодніх умов, поривів вітру та поточного стану траси.

 

Наприклад, у Ванкувері-2010 чоловічий спринт супроводжувала злива. Через неї свої оптимальні бігові і стрілецькі результати змогли показати лише ті, хто стартував на початку. Решта спортсменів боролися зі стихією і покращити час сенсаційного чемпіона Венсана Жея з Франції не змогли.

 

Серед тих, хто волею випадку ледь не пробився в трійку призерів, був і українець Андрій Дериземля. Однак він припустився двох промахів у стрільбі лежачи і став п’ятим.

 

Зараз Дериземлі - 36 років, і він їде на п’яту в житті Олімпіаду.

 

У 2007-му Андрій, здобувши бронзу в італійській Антерсельві, став першим в українській історії чоловіком, призером чемпіонатів світу з біатлону.

 

Чи має він шанс у боротьбі за нагороду зараз?

 

Якщо зважити, що найвищою в поточному сезоні позицією Дериземлі було 19-те місце у спринтерській гонці на етапі в шведському Остерсунді, то сумнівно.

 

Хоча в біатлоні завжди є місце щасливому випадку. І з огляду на це не можна абсолютно відкидати медальних сподівань стосовно Сергія Семенова, який наразі є лідером чоловічої збірної.

 

Найвищий у поточному сезоні результат Сергія – дев’яте місце в спринті на етапі Кубка світу в Гохфільцені.

 

У тій же гонці шостим став 21-річний тернополянин Дмитро Підручний, для якого поточний сезон – перший у дорослій кар’єрі. Олімпіада для Дмитра буде великим досвідом з точки зору перспективи.

 

Водночас, не відчуваючи на собі великого психологічного тиску через медальні очікування, Підручний може здивувати публіку вже зараз.

 

Примарні сподівання

Через відсутність уваги з боку держави поступово зникає в Україні й такий, здавалося б, доступний вид, як лижні перегони.

 

І це при тому, що у 1998-му за крок від олімпійської нагороди зупинилася Ірина Тараненко-Тереля, а Валентина Шевченко входила до десятки найкращих на трьох останніх Олімпіадах.

 

Занепалі ділянки

Чому біатлон став єдиним потенційно "медаленосним" зимовим видом спорту в Україні?

 

Ковзанярський спорт в Україні не може розвиватися, оскільки в державі не існує жодного придатного стадіону для підготовки ковзанярів.

 

Українські саночники проводять свої чемпіонати у латвійській Сіґулді.

 

Бобслей зник як явище, не дивлячись на те, що у середині 90-х київський завод імені Антонова виготовляв гоночні боби для тодішніх світових лідерів швейцарців.

 

У складі хокейного клубу "Донбас", який грає в Континентальній лізі, стабільно грають лише двоє українців: Руслан Федотенко та Сергій Варламов.

 

Через відсутність належної матеріально-технічної бази поступово вимирає і фігурне катання.

 

38-річна Шевченко, яка в сезоні-2003/2004 вигравала Кубок світу в дистанційних гонках, а в 2009-му брала бронзу Чемпіонату світу в 30-кілометрових перегонах ковзанярським стилем, нині є єдиною олімпійською надією України на цих перегонах.

 

Фристайлістка Надія Діденко, виконавши ідеально свої каскади елементів, зможе розраховувати на місце у фіналі в змаганні акробаток. У боротьбу за медалі Надії втрутитися важко, оскільки вона не здатна виконувати стрибки такого рівня складності, як суперниці з Китаю, Австралії та США.

 

На минулій Олімпіаді Діденко зупинилася за крок від фіналу, посівши 13-те місце.

 

Ольга Волкова з Миколаєва, яка вигравала бронзу на Чемпіонаті світу-2011, не поїде до Сочі, оскільки не встигла відновитися після важкої хвороби.

 

Також при певному збігу обставин до чвертьфіналу в паралельному слаломі у сноубордингу здатна пробитися Аннамарі Чундак з Ужгорода.

 

На минулій Олімпіаді вона здивувала навіть спеціалістів, пробившись у 19-річному віці до 1/8 фіналу.

 

Нині, маючи пристойний досвід, Аннамарі здатна перевершити свій результат.

 

Тарас Романюк для ВВС Україна


05.02.2014 1346 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1148
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2843
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3153 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

302
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123