Україна в Сочі-2014: Біатлоном єдиним

 

 

Медалей на зимових Олімпіадах українські спортсмени не вигравали вже вісім років. Востаннє це було в Турині у 2006 році, коли бронзові нагороди здобули біатлоністка Лілія Єфремова і танцювальна пара Олена Грушина та Руслан Гончаров у фігурному катанні.

В принципі Україна не вважалася великим зимовим спортивним краєм і в радянські часи, а тим паче нині - коли більшість зимових видів спорту перебувають у відвертому занепаді.

 

Зрештою, є всі підстави сподіватися, що на найближчих Іграх в російському Сочі рахунок призових місць буде збільшено.

 

Українські біатлоністки Олена Підгрушна, Юлія Джима, Валентина і Віта Семеренки входять до топової групи в поточному заліку Кубка світу. Вони здатні боротися за медалі як поодинці, так і командою, в естафетних перегонах.

 

Медальні розрахунки

Свого часу Україна вже їздила на Олімпійські ігри в статусі фаворита біатлонного турніру жінок.

 

Втім, у 1998-му в Наґано тричі срібна призерка чемпіонату світу-1997 Олена Зубрилова провалилася через прорахунки особистого тренера в підготовці.

 

В 2002-му похибку з процесом акліматизації в Солт-Лейк-Сіті допустив тренерський штаб на чолі з Романом Бондаруком і Василем Карленком.

 

Як наслідок, у 1998-му без нагород залишилася Зубрилова, а через чотири роки – вся команда.

 

У 2011-му з приходом Бондарука на пост генерального секретаря і виконавчого директора Федерації біатлону України Карленко після дев’ятирічної паузи знову очолив збірну. Василеві Павловичу спершу вдалося з допомогою білоруського спеціаліста Вололодимира Королькевича, який очолював жіночу команду, стабілізувати показники лідерів збірної – Олени Підгрушної та сестер Семеренко.

 

Апогеєм став 2013 рік, коли Підгрушна виграла для України перше з 1999 року золото Чемпіонату світу. Крім того, вдалим можна назвати процес омолодження команди.

 

Втім, у міжсезоння Королькевич перейшов до збірної Росії.

 

Після нього жіночу команду довірили чемпіонці світу-1986 Надії Бєловій, яка до того впродовж восьми років очолювала польську збірну, а в період з 2011 по 2013 роки тренувала молодіжну команду Росії.

 

З нею результати української збірної стали ще стабільнішими.

 

Валентина Семеренко в поточному заліку Кубка світу посідає п’яте місце. Вона виграла гонку переслідування на етапі у французькому Анессі-Ле-Ґран-Борнан і була там третьою у спринті.

 

Валентина здатна боротися за перемогу в будь-якій з чотирьох особистих гонок Олімпіади.

 

Олена Підгрушна

Олена Підгрушна - золота призерка Чемпіонату світу з біатлону 2013 року, який відбувся в Чехії

 

Олена Підгрушна наразі розділяє в генеральній класифікації Кубка світу 15-те місце з землячкою Юлією Джимою. Олена важко входила в сезон, але на початку року стала третьою на етапі в німецькому Обергофі.

 

Після того старту Підгрушна не виступала і перенесла бронхіт. Через захворювання тернополянка певний час не могла тренуватися, тому існує побоювання, чи вдасться спортсменці набрати форму до старту Олімпіади.

 

Якщо це станеться, Олена здатна боротися за перемогу в спринті, де вона є чинною чемпіонкою світу, і гонці переслідування.

 

Хворіла на початку сезону і Віта Семеренко. Вона пропустила значну частину передсезонної підготовки, важко входила у форму, через що нині в загальному кубковому заліку йде лише 32-ю.

 

Втім, є всі підстави сподіватися, що до старту Олімпіади підопічна Григорія Шамрая підійде в оптимальних кондиціях.

 

Наразі Віта – бронзова призерка чемпіонатів світу 2012 і 2013 років у спринті й володарка такої ж медалі мундіалю-2011 в індивідуальній гонці.

 

За своїм потенціалом Віта не поступається сестрі-близнючці і здатна боротися за медалі в кожному з чотирьох особистих видів.

 

Втім, мабуть, основні сподівання українців на Олімпіаді-2014 пов’язані з жіночою естафетою.

 

В загальному естафетному заліку поточного Кубка світу наша команда йде другою слідом за німкенями.

 

Україна на зимових Олімпіадах

Оксана Баюл

1994, Лілліхаммер, Норвегія

  • Оксана Баюл (фігурне катання) - золото.
  • Валентина Цербе-Нессіна (біатлон) - бронза.

1998, Наґано, Японія

  • Олена Петрова (біатлон) - срібло.

2002, Солт-Лейк-Сіті, США

  • Без нагород.

2006, Турин, Італія

  • Лілія Єфремова (біатлон) - бронза.
  • Олена Грушина і Руслан Гончаров (фігурне катання) - бронза.

2010, Ванкувер, Канада

  • Без нагород.

 

Українки виграли кубковий етап в австрійському Гохфільцені, були другими в Анессі-Ле-Ґран-Борнані і четвертими в німецькому Рупольдинґу. Там замість Підгрушної разом з сестрами Семеренками і Юлією Джимою виступала резервістка Наталія Бурдига.

 

Україна цілком могла здобути медаль жіночої естафети чотири роки тому в олімпійському Ванкувері. Втім, Віта Семеренко на заключному вогневому рубежі не впоралася з нервами, наробила промахів і програла свою третю позицію француженці Сандрін Байї.

 

Нині українки на чотири роки досвідченіші (склад команди той же, лише Оксану Хвостенко замінила Джима) і психологічно стійкіші.

 

Російська рулетка

При цьому біатлон – вид спорту, в якому чимало залежить від погодніх умов, поривів вітру та поточного стану траси.

 

Наприклад, у Ванкувері-2010 чоловічий спринт супроводжувала злива. Через неї свої оптимальні бігові і стрілецькі результати змогли показати лише ті, хто стартував на початку. Решта спортсменів боролися зі стихією і покращити час сенсаційного чемпіона Венсана Жея з Франції не змогли.

 

Серед тих, хто волею випадку ледь не пробився в трійку призерів, був і українець Андрій Дериземля. Однак він припустився двох промахів у стрільбі лежачи і став п’ятим.

 

Зараз Дериземлі - 36 років, і він їде на п’яту в житті Олімпіаду.

 

У 2007-му Андрій, здобувши бронзу в італійській Антерсельві, став першим в українській історії чоловіком, призером чемпіонатів світу з біатлону.

 

Чи має він шанс у боротьбі за нагороду зараз?

 

Якщо зважити, що найвищою в поточному сезоні позицією Дериземлі було 19-те місце у спринтерській гонці на етапі в шведському Остерсунді, то сумнівно.

 

Хоча в біатлоні завжди є місце щасливому випадку. І з огляду на це не можна абсолютно відкидати медальних сподівань стосовно Сергія Семенова, який наразі є лідером чоловічої збірної.

 

Найвищий у поточному сезоні результат Сергія – дев’яте місце в спринті на етапі Кубка світу в Гохфільцені.

 

У тій же гонці шостим став 21-річний тернополянин Дмитро Підручний, для якого поточний сезон – перший у дорослій кар’єрі. Олімпіада для Дмитра буде великим досвідом з точки зору перспективи.

 

Водночас, не відчуваючи на собі великого психологічного тиску через медальні очікування, Підручний може здивувати публіку вже зараз.

 

Примарні сподівання

Через відсутність уваги з боку держави поступово зникає в Україні й такий, здавалося б, доступний вид, як лижні перегони.

 

І це при тому, що у 1998-му за крок від олімпійської нагороди зупинилася Ірина Тараненко-Тереля, а Валентина Шевченко входила до десятки найкращих на трьох останніх Олімпіадах.

 

Занепалі ділянки

Чому біатлон став єдиним потенційно "медаленосним" зимовим видом спорту в Україні?

 

Ковзанярський спорт в Україні не може розвиватися, оскільки в державі не існує жодного придатного стадіону для підготовки ковзанярів.

 

Українські саночники проводять свої чемпіонати у латвійській Сіґулді.

 

Бобслей зник як явище, не дивлячись на те, що у середині 90-х київський завод імені Антонова виготовляв гоночні боби для тодішніх світових лідерів швейцарців.

 

У складі хокейного клубу "Донбас", який грає в Континентальній лізі, стабільно грають лише двоє українців: Руслан Федотенко та Сергій Варламов.

 

Через відсутність належної матеріально-технічної бази поступово вимирає і фігурне катання.

 

38-річна Шевченко, яка в сезоні-2003/2004 вигравала Кубок світу в дистанційних гонках, а в 2009-му брала бронзу Чемпіонату світу в 30-кілометрових перегонах ковзанярським стилем, нині є єдиною олімпійською надією України на цих перегонах.

 

Фристайлістка Надія Діденко, виконавши ідеально свої каскади елементів, зможе розраховувати на місце у фіналі в змаганні акробаток. У боротьбу за медалі Надії втрутитися важко, оскільки вона не здатна виконувати стрибки такого рівня складності, як суперниці з Китаю, Австралії та США.

 

На минулій Олімпіаді Діденко зупинилася за крок від фіналу, посівши 13-те місце.

 

Ольга Волкова з Миколаєва, яка вигравала бронзу на Чемпіонаті світу-2011, не поїде до Сочі, оскільки не встигла відновитися після важкої хвороби.

 

Також при певному збігу обставин до чвертьфіналу в паралельному слаломі у сноубордингу здатна пробитися Аннамарі Чундак з Ужгорода.

 

На минулій Олімпіаді вона здивувала навіть спеціалістів, пробившись у 19-річному віці до 1/8 фіналу.

 

Нині, маючи пристойний досвід, Аннамарі здатна перевершити свій результат.

 

Тарас Романюк для ВВС Україна


05.02.2014 1298 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1727
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

857
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

942
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2030
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3527
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2436 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

767

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

670

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10308
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5227
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

969
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2766
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1152
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

365
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

680
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

587
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

632
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

986 2