У прикарпатському місті Надвірна відбулися незвичні та одні із найскладніших велозмагань з апхілу – гонки вгору «Цепцюра 2011»

Незвична назва бере початок від найменування однієї з гірських вершин біля райцентру. «Там є гора Городище, – розповідає «Експресу» організатор змагань Володимир Гринішак, – вона так би мовити двоголова. Ось одна із цих «голів» і називається Цепцюр».

 

А до Надвірної підкорювати гірські підйоми зібралося кілька десятків велосипедистів з усієї Івано-Франківщини. Були й гості з інших областей. Гонка вгору розпочинається з окраїни містечка. Звідсіля спортсменам треба проїхати близько чотирьох кілометрів до села Стримба.

 

...На старт, увага, вперед! Спортсмени вирушають  вгору. По ґрунтовій дорозі. Обабіч зелена трава. Вдалині  –  гори. День сонячний, теплий, тому їхати нелегко. Але всі учасники змагань щотижня по кілька разів тренуються. Долають приблизно по сто кілометрів. Отже проїхати цю наразі просту трасу для них справа звична.

 

«Для успішного заїзду та перемоги потрібні не лише вміння, спортивна витривалість та тренування, – каже головний суддя змагань Володимир Янцюк. – Успіх в апхілі залежить від двоколісного друга. Добрий гірський велосипед – велика надія на перемогу. Коштує такий приблизно від чотирьох тисяч гривень до кількох десятків тисяч доларів. Найкраще брати байки німецького виробництва. Двоколісний друг має бути легкий, адже чим більша його вага, тим важче їхати. Оптимальна вага велосипеда для апхілу  – від 11 до 14 кілограм.  Та й самі спортсмени повинні бути не особливо в тілі. Навіть гора натренованих м’язів при підйомі вгору може завадити».

 

Колеса та кермо та рами для двоколісного друга підбираються під складність траси. Із ширшим кермом простіше долати гірські схили. Та для багатьох краще, аби кермо було пряме. Підбирають велосипед і відносно росту спортсмена.

 

Для дівчат ідеально пасують байки з похилою рамою. Проте на цих змаганнях з апхілу представниць прекрасної статі нема. Для них така дисципліна не під силу. Звісно, на чільному місці під час змагань є безпека.

 

Тому гонка вгору не може починатися без шоломів та наколінників. Адже травм на трасі нікому не потрібно. Хоча підйом на велосипеді угору  не порівняти зі, скажімо, спуском з гори чи катанні по гірській місцевості. Там шансів травмуватися значно більше.

 

Розвинути велику швидкість при підйомі вгору для новачків майже неможливо. «Швидкість залежить від складності траси, – продовжує організатор змагань Володимир Гринішак. – Найскладніші відтинки гірських доріг для апхілу є в Криму. Там їх належно проїхати можуть справжні аси. А на наших змаганнях швидкість підйому вгору може становити від 18 до 28 кілометрів в годину».

 

Підготовка спортсменів для апхілу також непроста. Її можна порівняти із альпіністською справою. До речі, головний суддя змагань Володимир Янцюк таки й працює промисловим альпіністом.

 

«Аби перемогти та й просто отримати задоволення від підйому на велосипеді угору, – ділиться таємницями 15-річний спортсмен Володимир Пекар, –  треба навчитися правильно дихати, не робити велике навантаження на коліна та...розслаблятися».

 

Останнє, здається, майже неможливим, але бувалі велосипедисти вміють добре чергувати напруження та розслаблення м’язів спини, ніг та рук.

 

«Не варто впиратися всією вагою тіла і на кермо, – продовжує юнак. – Руки краще тримати зверху, лікті повинні бути максимально розслаблені. Свою вагу краще розбалансувати на педалі. Верхня частина тіла має бути нерухомою, плечі – розправлені. У такій позиції найкраще взяти швидкий темп. Великою помилкою новачки є те, що вони при натисканні на педалі, похитуються в сідлі вліво та вправо. А це зайва витрата енергії на прес та інші м’язи».

 

Апхіл для західноукраїнських спортсменів, за словами Володимира Гринішака, дисципліна ще не зовсім освоєна. Але перші результати та перемоги вже є. Так серед юніорів вгору найшвидше піднявся Валентин Булейко  з Надвірної. Друге і третє місця також дісталися господарям змагань  Михайлу Аннюку та  Богдану Бунію. Першим серед дорослих  став коломиянин  Роман Бойчук.

 

Призові місця отримали й  Любомир Випасняк з Івано-Франківська та Микола Скробач із Рогатина. Незабаром спортсмени, які долають гірські підйоми  виступатимуть на змаганнях вищого рівня на Буковині.


18.07.2011 2798 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

524
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5383
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1438
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1315
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2592
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3973

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

362

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1037

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

954
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883