У місті Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку (фото)

 

Дев'ять років знадобилося на те, щоб в Коломиї з'явився пам'ятник Франкові...

 

На відзначенні 156-ої річниці від дня народження видатного українського письменника та поета, громадського й політичного діяча Івана Франка у Коломиї відкрили йому пам’ятник у сквері на вул. В Чорновола. Синьо-жовту стрічку під «Вічний революцьонер», який співав хор товариства «Просвіта», перетнули голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, міський голова Коломиї Ігор Слюзар та сотенний УПА, почесний громадянин Коломиї Мирослав Симчич.

 

З Коломиєю Каменяра пов’язує чимало. Сюди він приїхав уперше 1 березня 1880 р., а 4 березня вранці письменника затримали жандарми і відправили до поліцейської камери міської ратуші. І. Франка звинувачували в прихильності до соціалістичних ідей та в причетності до замаху на війта села Москалівки біля Косова. Невдовзі за браком доказів він був визнаний невинним.

 

Саме в Коломиї, з'явилася на світ новела «На дні», чимало віршів. Упродовж свого життя Франко ще не раз навідувався у місто понад Прутом з просвітницькими місіями: 7 жовтня 1883 р. письменник приїздив до Коломиї на декілька годин до М. Павлика; 7 серпня 1884 р. Франко побував у Коломиї разом з гостями із Києва – письменником О. Кониським та студентом Київського університету Ф. Миколайчиком. Тоді Франко виступав у Коломиї перед студентами з закликом приступити до видання літературно-наукового журналу; 2 лютого 1891 р. він був присутній на першому народно-радикальному вічі; 29 жовтня 1893 р. Франко був у Коломиї на нараді представників радикальної партії з навколишніх повітів; 19 травня 1896 р. у залі міської ратуші на вічі письменник закликав селян голосувати лише за тих кандидатів, які зобов'язуються захищати інтереси народу.

 

У Коломиї вперше були надруковані твори І. Франка «Іван Вишенський» (1892), повість «Для домашнього вогнища» із присвятою Панасові Мирному (1893), брошура «Що таке поступ?» (1903) з критикою марксизму. Тут перевидано низку його книжок.

 

Від часу виникнення ідеї і до встановлення монументу минуло дев’ять років. Кошти на пам’ятник збирали всією громадою. В Коломиї навіть проводили акцію, коли свою одноденну заробітну плату на монумент перерахували всі працівники освітянської галузі. Але не обійшлося й без меценатів. Зокрема міський голова Ігор Слюзар зачитав імена тих хто найбільше долучився до прискорення такої знакової для міста події: «Найбільшу суму з навчальних закладів міст на створення пам’ятника перерахували працівники Коломийського медичного коледжу, за що їм особлива подяка. Не можу не назвати імен тих людей, які долучилися до збору коштів на встановлення монумента найбільше – голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, Герой України Василь Ткачук, депутат Івано-Франківської обласної ради Богдан Гдичинський, голова Коломийської РДА Михайло Негрич і два керівники навчальних закладів: Коломийського медичного коледжу – Ігор Федик та директор Коломийського педагогічного коледжу – Валерій Ковтун. Від імені коломийської громади я дякую меценатам, але разом з тим всю цю роботу неможливо було б зробити лише за кошти меценатів. До цього долучилася вся міська рада теперішнього шостого демократичного скликання».

 

З вітальним словом до громадськості звернувся і голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк. Він від свого імені та від голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича подякував за ініціативу спорудження монумента всій коломийській громаді. «Іван Якович Франко – геній не тільки українського народу. Це – геній світового суспільства. Це людина, яка володіла 14-ма іноземними мовами, писала всіма цими мовами, і коли на честь 120-річчя Франка було вирішено видати його праці, то лише одна третя частина його праць увійшла до 50-томного збірника. Іван Франко не просто геніальний письменник, поет, драматург. Він – геніальний вчений, історик, літературознавець, економіст, фінансист, політик, який страшно любив Україну і та любов оберталась проти нього великим стражданням. Він не просто сидів, він терпів на кожному кроці, його не любили вороги України за ту правду, яку він говорив, його переслідували насамперед за правду. І те, що сьогодні у Коломиї є пам’ятник Іванові Франкові – слава Вам, слава коломиянам, слава Україні!», – сказав М. Вишиванюк.

 

Представники громадськості та влади поклали вінки до бронзового Каменярева. Як і годиться, пам’ятник освятили владика Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Микола Сімкайло та єпископ Коломийсько-Косівський УПЦ КП Іоанн Бойчук. У своєму зверненні до громади кир Микола Сімкайло наголосив, що такого пам’ятника, як у Коломиї, не має жодне місто України. «В монументі автори зуміли передати дух, красу, переживання і любов Івана Франка до України. Нині необхідно вчити дітей творів наших українських геніальних письменників. Таких, як Іван Франко. І те, що в Коломиї з’явився такий гарний пам’ятник видатному поету – це ще один стимул до вивчення його творчості та нагадування нам усім про героїв українського народу, що боролися за незалежність нашої держави та її процвітання», – сказав владика Коломийсько-Чернівецької єпархії Микола Сімкайло.

 

Над монументом працювали львівський скульптор, професор Львівської академії мистецтв Василь Гурмак та коломийський скульптор Василь Андрушко, а також архітектор Олег Пріль. За словами Василя Андрушка, робота була цікава і водночас складна, адже треба було передати не просто обличчя і фігуру Франка, але й втілити в життя цілу композицію.Франко, ніби рухається назустріч людям сходячи сходинками з віків у сьогодення і своїм вдумливим поглядом закликає до роздумів та нескореної боротьби за Україну, якими було пронизане все життя Каменяра.

 

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

Довідково
 

Дослідники творчого шляху Великого Каменяра стверджують, що Іван Франко десять разів відвідував Коломию. Перше його знайомство з цим «мальовничим містечком над Прутом» відбулося 1 березня 1880 року.

А вже через три дні по дорозі до Нижнього Березова, в Яблунові, Івана Франка та його товаришів за підозрою у соціалістичній пропаганді заарештували австрійські жандарми і заточили в коломийській ратуші, де розміщалася магістратська тюрма. У в’язниці він пробув три місяці.

Саме в Коломиї Каменяр написав „Гімн" („Вічний революціонер"), покладений на музику Миколою Лисенком, „На суді", „Вій, вітре, горою над сею тюрмою", „Всюди нівечиться правда", „Товаришам із тюрми" та інші вірші із циклу „Думи пролетарія".
У 1912-му Іван Франко у Народному домі (тепер приміщення ощадної каси) читав коломиянам свою безсмертну поему „Мойсей". У Коломиї були вперше надруковані його твори „З вершин і низин", „Захар Беркут", „Перехресні стежки".

 

Фото: Оксана Островська


29.08.2012 3980 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.08.29, 11:56
Ніби так нічого.Не те,що Шевченку в парку Івано-Франківська.
ворон 2012.08.29, 18:54
Ці ПРдуни примажуться до чого хочеш. і скажуть, що потрібно, лиш би лиш бути біля корита !
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

268
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13507 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1526
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

513
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

766 2