У Калуші музейники шукають захоронення жертв репресій (фото)

 

 

Минулого тижня калуські музейники розпочали пошукові роботи з виявлення захоронень жертв терору і репресій в роки Другої світової війни і після неї. Ймовірним місцем, куди скидали закатованих людей, є криниці поблизу Центру науково-технічної творчості, де колись була в'язниця.


За словами керівника Калуської організації «Меморіал» Богдана Яневича та старшого наукового співробітника краєзнавчого музею Івана Тиміва, є непоодинокі свідчення очевидців, які стверджують, що біля музею «Калуська в'язниця», який розташований у підвалі ЦНТТУМ, були криниці, куди скидали тіла закатованих. Одну з таких криниць знайшли з допомогою креслень калуської тюрми та повітового староства. Другу шукають за вказівками свідків, інформує Фіртка з посиланням на Калуш FM.


"У приміщенні теперішньої музичної школи за Польщі та часів німецької окупації був суд, а за радянського часу – НКВС та МДБ, – розповідає Богдан Яневич. – Звісно, що тут проводили допити і дізнання. У двір в'язниці, де тепер розміщені гаражі СБУ, також колись звозили вбитих повстанців для опізнання рідними. Є свідчення, що тіла закатованих складали і між приміщенням Центру та пагорбом, де колись було повітове староство".


Керівник «Меморіалу» зауважує, що досі пошуків місць масових захоронень жертв репресій у Калуші не проводили. Але оскільки три роки тому калуські музейники отримали дозвіл на створення музею «Калуська в'язниця» у підвалі ЦНТТУМ, то відповідно виникла потреба дослідити і територію поблизу. Так, уже є рішення міської ради про сприяння пошуковим роботам та їх фінансування. Підніматимуть цей пласт товариство «Меморіал» та КП «Пам'ять» Івано-Франківської ОДА.


"Пошукові роботи розпочали на початку квітня. За допомогою екскаватора викопали шурф і таки віднайшли ту криницю, яка була вказана у схемах, – ділиться Богдан Яневич. – Тепер ведеться обстеження і дослідження її залишків, тривають очищувально-відновлювальні роботи. У процесі ми виявили залишки керамічних і скляних виробів, фрагментів кахлю ХIХ-початку ХХ століття, які йдуть вперемішку з будівельними відходами, якими засипали в середині минулого століття цю криницю. Серед знахідок є і гільзи від стрілецької зброї".


Богдан Яневич також сподівається, що найближчим часом комунальні підприємства міста огородять територію, де ведуться розкопки, та для зручності їх проведення зроблять накриття. Що стосується подальшого планування пошукових та археологічних робіт, то музейники в цьому питання радитимуться як з керівництвом міста, так і з представниками зацікавлених громадських організацій. А оскільки при краєзнавчому музеї поки що нема відділу археології і ця робота ведеться більше на громадських засадах, то до неї пропонують долучитися на волонтерських засадах усім охочим. Ті, хто виявить бажання взяти участь у розкопках, можуть звертатися у музейно-виставковий центр до Івана Тиміва, Богдана Яневича та депутата міськради Віктора Павліва.

 


16.04.2016 603 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

302
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13613 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1544
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

850
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6101
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1705

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

625

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1450

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1263

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

510
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

641
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1562
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

588
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

865
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5910
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13531
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

224
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

527
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

470
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

777 2