У Івано-Франківську вдруге визначили лауреатів літературної премії ім. Ярослава Дорошенка

 

Днями у Івано-Франківську відбулося урочисте вручення літературної премії ім. Ярослава Дорошенка. Ця нагорода заснована з ініціативи обласної організації Національної спілки письменників України з метою вшанування пам’яті відомого українського поета та громадського діяча.

 

„Існує дуже багато різноманітних літературних премій, але досі не було літературної відзнаки за окремий жанр. Оскільки Ярослав Дорошенко відомий насамперед як поет-сонетяр, ми й зупинилися на варіанті премії в жанрі сонету. Ця премія надає внутрішнього поруху як самому жанру сонету, так і українській поезії взагалі, підтримує та стимулює авторів до написання творів у такому складному жанрі”, – розповідає голова Івано-Франківського осередку Національної спілки письменників України Євген Баран.

 

Літературну премію ім. Ярослава Дорошенка присуджують у двох номінаціях – за книгу сонетів і за публікації сонетів у літературній періодиці. Лауреати отримують диплом лауреата, медаль та грошову відзнаку.

 

Минулого року першими лауреатами премії були Нестор Чир з м. Надвірна і Олександр Гордон зі Львова.

 

У цьому році географія претендентів на нагородження премією була досить великою. Комісія отримала подання від письменницьких організацій таких міст, як Суми, Сімферополь, Миколаїв, Умань. Літературна комісія дуже детально розглядала твори, які були подані на здобуття поетичної відзнаки. І цього року лауреатами премії ім. Ярослава Дорошенка стали відомі поети Петро Поліщук із Умані та наш земляк Василь Рябий із Коломиї.

 

Поет Петро Поліщук прибув до Івано-Франківська на вечір пам’яті Ярослава Дорошенка із Уманського району, що на Черкащині. Він розповідає, що здавна пише сонети: „Сонет це канонічна форма, він обов’язково має бути 14-рядковим і це обов’язково має бути  п’яти- або шестистопний ямб і нічого іншого. Звичайно, є ще одна обов’язкова умова – художність твору, адже поезія без художності – це уже не поезія. До написання віршів я ставлюся дуже вимогливо і дуже самокритично. І визнання того, що вони справді чогось варті, відзначення моїх віршів цією літературною нагородою, для мене є надзвичайно приємним. Тим більше приємно отримувати літературну відзнаку тут, на Західній Україні”.

 

Василь Рябий теж добре відомий шанувальникам української поезії своїми вінками сонетів. Саме у них найбільше самовираження автора. Вінки сонетів Василя Рябого неодноразово виходили друком у таких літературних часописах, як „Дивослово”, „Березіль”, „Січеслав”, „Буковинський журнал”, „Українська літературна газета”, „Слово Просвіти”.

 

„Ярослава Дорошенка я завжди сприймав як порадника і як вчителя, – каже Василь Рябий. – Коли я дізнався, що мої вірші відзначені саме літературною премією ім. Я.Дорошенка, це, звичайно, було для мене дуже приємним”.

 

Літературознавці неодноразово відзначали самобутність сонетів Василя Рябого. Адже, незважаючи на класичну форму цього літературного жанру, сонети письменника мають вкраплення модерну, а це свідчить про те, що автору вдалося створити свій мікросвіт сонету, який є не тільки 14-рядковим, як ми звикли сприймати цей жанр, але ще й з кодою.

 

Літературну премію ім. Ярослава Дорошенка активно підтримує міська влада Івано-Франківська, особливо міський голова Віктор Анушкевичус та його заступник Михайло Верес.

 

Під час вручення літературної відзнаки, заступник міського голови Михайло Верес сказав: „На сьогодні у нас налагоджена дуже тісна співпраця із Івано-Франківським осередком Спілки письменників України, ми проводимо чимало спільних заходів. Ми розуміємо, що письменника, книгу, поетичне слово потрібно підтримувати. Саме тому минулого року і була заснована премія ім. Ярослава Дорошенка”.


05.11.2012 2248 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10866 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1326
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

679
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5820
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1588
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1444

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

520

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1333

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1160

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1061
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

410
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

503
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1441
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

484
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

750
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5795
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

528
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

375
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

694 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1140
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

997