У австрійських будинках Коломиї вичерпався термін придатності

 

Виходячи на вулицю, мешканцям міста частіше випадає нагода зустрітися з «летючою» штукатуркою.

 

Адже у Коломиї почастішали випадки падіння елементів декору будинків, останнім з яких став нещасний випадок на вулиці Театральній – у місцевому Держкомземі упав балкон, але не сам, а з людиною.

 

Постраждав від падіння депутат Коломийської районної ради, який не тільки добряче перелякався, але й отримав тілесні ушкодження – перелом стегна та забиття грудної клітки.

 

Поки за цим фактом прокуратура проводить розслідування, 33-річний чоловік перебуває в одній з палат Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Опісля цього випадку, падіння частин будинків не припинилося: днями над головами коломийців «пролетів» карниз, який відпав від будинку, що на площі Шевченка, у приміщенні якого нині знаходиться магазин «Кая». На щастя, постраждалих немає, проте такі події змусили владні структури замислитись над цією проблемою.

 

У міському відділі містобудування та архітектури переконані, що такі випадки – знак згори, тому час братися до справи. Головний архітектор Юрій Процюк остаточною причиною обвалу вважає старі австрійські будівлі, у яких вичерпався термін придатності. «Вік будинків робить своє. Аби якось протидіяти таким ситуаціям, варто проводити поточні ремонти. Деякі карнизи, які не мають складного автентичного декору, можна замінити на полегшену структуру, – зазначив Юрій Процюк. – Якщо ж повертатися до балкону, який впав, то там була технічно неправильно виконана робота. Ззовні він був оббитий вагонкою, проте всередині ніхто не бачив, що там робиться. А там постійно була волога, таким чином просто прикрили критичний стан балкону».

 

У Коломиї налічується приблизно півсотні аварійних приміщень, повідомляють у ратуші міста. Проте зайнятися їхнім ремонтом чиновники не поспішають, усе списують на нестачу коштів. За їхніми підрахунками, ремонт одного балкону містові обійдеться у 10 тисяч гривень, а це на нинішній день немалі кошти. Хоча роботи обіцяють проводити. Головний архітектор Коломиї стверджує, що ніхто не приховував те, що балкон аварійний, про це йшлося навіть у попередженні, наклеєному на дверях. Очевидиця нещасного випадку Юлія Василівна розповідає, що сама перелякалася після побаченого. «Мене охопив страх, коли я побачила, що сталося. Чоловік лежав та кричав від болю, – розповідає жінка. – Тисячі разів йшла мова про те, що балкон чекає така доля».

 

Про те, що і будинок на площа Шевченка матиме схожий сценарій, переконаний власник магазину «Кая» Андрій Блєнов.

 

– Увесь будинок, де і знаходиться наш магазин, у жахливому стані. Щодня з нього обсипається штукатурка, а підвали – давно затоплені, у них постійно стоїть вода, – розповідає Андрій Блєнов. – Фасад у дрібних тріщинах та не припиняє руйнуватися. Коли у 2001 році проводили ремонт по цілій Коломиї, біля нашого будинку встановлювали бруківку. Майстри пошуміли вібратором, а по стінах пішли тріщини.

 

Обійшовши довкола увесь будинок, ми переконалися, що він справді перебуває у жахливому стані. Неозброєним оком можна помітити, що на інші карнизи чекає така сама доля. Пан Блєнов стверджує, що карниз над магазином до цього випадку неодноразово падав. «Не потрібно бути фахівцем, аби це зрозуміти. Можна побачити, як виглядає та частина карнизу, що залишилася», – розповів чоловік.

 

Поки чиновники у своїх кабінетах тільки вирішують, як діяти з аварійними приміщеннями, будівлі тим часом динамічно обсипаються. Попередні два випадки дивом не закінчилися трагедією – всі залишилися живими. Проте «будівельний» сценарій міг піти іншим чином. Головний архітектор Юрій Процюк каже, що міська рада зараз шукає методи впливу, насамперед на мешканців Коломиї. Адже більшість людей робить ремонт фасадів, не проконсультувавшись з відділом містобудування та архітектури, тим самим наносячи шкоду будівлі. «На сесії міської ради прийняли рішення про необхідність розробити правила благоустрою у новій редакції, – поділився планами Юрій Процюк. – Бо положення теперішніх правил є неактуальними. За наданою інформацією, зараз у Кабінеті Міністрів розробляються типові правила благоустрою України, на базі яких ми й робитимемо редакцію. До нас прийшла підказка згори, що цим питанням потрібно зайнятися. А прокуратура нехай вже визначає, хто нестиме відповідальність». У відділі повідомили, що у відповідних договорах між балансоутримувачем та орендарем чітко прописано, хто повинен проводити поточний та капітальний ремонти. Тому коломийці теж повинні над цим питанням задуматися.

 

Нещасні випадки з «летючими» елементами декору можуть трапитися у будь-яку хвилину. Австрійські будівлі вже не мають колишнього стану якості. Варто лише пройтися середмістям, щоб побачити тріщини на будівлях та обвалені елементи декору. Аби не потрапити під «дощ» із штукатурки чи цегли, потрібно провести капітальний ремонт. Напевне, коломийським будівлям він зараз неабияк потрібний.



25.07.2012 2344 1
Коментарі (1)

Юрій 2012.07.25, 15:39
До Гдичинського - він був у Австрії і знає як пензлик тримати
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

266
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13500 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1522
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

838
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6055
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1692

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

611

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1436

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1246

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1144
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

495
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

630
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

575
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

853
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5897
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13479
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

206
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

512
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

455
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

765 2