Товар без упаковки і гірчиця замість засобу для миття: 6 кроків до екожиття

 

 /data/blog/86342/7a8785c7fc6c4472a7f63b13f17f0907.jpg

 

Якщо вам набридли гори відходів, брудне повітря та водойми, болотяні, а не сніжні зими, тоді приєднуйтеся до нового способу ведення домогосподарства.

 

Почати змінювати ситуацію на краще можна з простих поведінкових змін, радить Марічка Федорук з ініціативної групи Ecolifestyle.

 

Місцеві продукти

Що ближче знаходиться виробник продукції, яку ви купуєте, то менший вуглецевий слід ви залишаєте. Адже для доставки товарів, в основному, використовують транспорт, який викидає багато вуглецю в атмосферу, що є однією з основних причин глобального потепління. Це також дозволить зекономити на покупках, тому що у вартість продуктів, зазвичай, закладена ціна транспортування.

Транспорт

Щоб зменшити викиди вуглецевого газу, варто якомога менше використовувати особистий автотранспорт. Найкраще користуватись велосипедом або громадським транспортом. Якщо у випадку з двоколісним все зрозуміло, то громадський транспорт допомагає зменшити викиди вуглецю завдяки тому, що замість кількох десятків особистих авто пасажири використовують один засіб (автобус, тролейбус чи трамвай). Такий свідомий спосіб пересування також зменшує витрати на транспортування і робить вільнішими вулиці міст.

Побутова хімія

Відмовитись від побутової хімії буде корисно не лише для вашого здоров’я та гаманця, а й для навколишнього середовища. Наприклад, аби повність змити миючий засіб з посуду необхідно не менш як 15 секунд. В іншому випадку ви споживаєте мікрочасточки засобу разом з їжею. Пральний порошок лишається на поверхні випраної білизни ще кілька днів. Міські очисні споруди не здатні повністю очистити воду від сучасних миючих засобів, і ті пізніше потрапляють не лише у водойми, але й назад до наших кранів. Пральні порошки, які потрапляють до водойм, провокують стрімкий ріст водяних рослин. А це зменшує об’єм кисню, вбиваючи мешканців озер та річок, утворюючи водяні пустелі. Тому для миття посуду найкраще використовувати гірчицю чи соду, а для миття ванної кімнати – оцет, соду і домашній засіб на основі лимонної кислоти з додаванням ефірних олій.

Зменшення пластику

Пластик шкідливий не лише для планети, але й для нас. Він не розкладається, виділяє токсичні речовини в ґрунт на сміттєзвалищах і в повітря – під час спалювання. Пластику найбільше з-поміж усіх інших видів сміття, а на його вивіз та переробку витрачається надзвичайно багато коштів і ресурсів. Тому краще замінити пластикові пакети на торбинки з тканини, пластикові пляшки – на скляні чи металеві.

Не так вже й складно завжди носити з собою маленьку торбинку для покупок і модну флягу для води. Складніше постійно пояснювати, чому тобі не треба безкоштовних пластикових пакетиків і чому каву чи квас просиш наливати в флягу, а не в пластиковий стакан.  При виборі товарів також потрібно звертати увагу на упаковку. Якщо не вдається знайти продукт без неї, тоді варто обрати упаковку з картону чи в скляній тарі. Пам’ятайте – ми голосуємо гривнею, тому що менше купуватимемо пластику, то менше його будуть продавати.

Відходи

7% території України займають сміттєзвалища і лише 3% відходів переробляються. Для зменшення кількості сміття існують дієві способи: купувати товар без упаковки, віддавати відходи на переробку, не купувати зайвого. Зменшити площу сміттєзвалищ на третину допоможе зминання пляшок, коробок, пакетів від соку і молока.

Не можна викидати в загальний бак батарейки, енергозберігаючі лампи, ртутні термометри. Вони є надзвичайно токсичними, тому їх необхідно здавати в спеціальні пункти прийому. В Івано-Франківську існують спеціальні контейнери для збору пластику і пункти прийому склотари та макулатури. Кинутий недопалок проплаває в морі від одного до п'яти років. Вироби з нейлону розчиняться через тридцять-сорок років, а консервна банка – через п'ятсот. Пройде тисяча років, і тільки після цього зникне скляна пляшка. Тому ці речі не варто залишати в горах чи лісах. Вас вже не буде, а пляшка й далі лежатиме там, де ви її залишили.

Поліетилен не розкладається і не перегниває, його можна назвати «вічним сміттям». Час гниття шкірки банану: 2 – 4 тижні, поліетиленового пакету – понад 500 років, тому не викидайте органічне сміття в пакетах, краще викидати його в окреме відро з кришкою, а потім використовувати як добриво або виносити окремо в загальний контейнер. Товар без упаковки обійдеться дешевше, адже її вартість входить до ціни товару. Папір не є небезпечним, але потребує переробки, задля збереження лісів.

Економія ресурсів

Це не означає обмежувати себе в чомусь. Економити ресурси означає не використовувати зайвого. Навіщо тече вода, поки ви чистите зуби? Жоден іспанець не витрачав би її так даремно, бо в них великі проблеми з пересиханням водойм. В Україні поки що з цим все гаразд, але чи надовго – це залежить тільки від нас. Вимикайте зайве світло і не лишайте зарядні пристрої в розетках. Так ви зекономите від 15 до 30 % електроенергії. Складно повірити в це, доки не спробуєш. Зарядні пристрої, коли ми їх залишаємо ввімкненими після використання, споживають електроенергію для нагрівання самих себе, таким чином ми марнуємо власні кошти і пошкоджуємо прилади.

Такі перші кроки найважливіші й найскладніші. Просто пам’ятайте, що ви це робите, в першу чергу, для себе і своїх близьких. Ми всі є частиною світової екосистеми. Власним прикладом ви залучаєте до глобальних змін ведення домашнього господарства, а першопрохідцям ніколи не було легко.

 

УФРА


10.09.2015 1358 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1502
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3023
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1061
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1105
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1129 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3332 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1031

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

852

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

388
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

239
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2419
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1195
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1209
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

500
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

241
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

300
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

334
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

421
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

712