ТОП-7 природних чудес Івано-Франківщини

 

/data/blog/117904/aeef3433f8f5f4624791a5d91bf79e84.jpg

 

На жаль, Івано-Франківська область не може похвалитися неприступними замками чи вишуканими палацами. Ні, щось таке є, але саме «щось», тож конкурувати з сусідніми Закарпаттям чи Львівщиною Прикарпаттю дуже непросто. Головними козирями тут можуть бути лише природні об’єкти – подивитись на них їде безліч туристів.

Багато областей Західної України давно склали свої переліки, випустили буклети й путівники, в яких вихваляють свої цікавинки. Наприклад, закарпатці до своїх природних чудес віднесли Говерлу (1). Напевно, хтось із прикарпатців обуриться, мовляв, вона ж наша, бо всі сходження починаються від Заросляка?! Та насправді, найвища гора України (2061 м) стоїть якраз на межі областей, тому вона і наша, і їхня.

olena-myhalchuk-goverla

У 2007 році з ініціативи тодішнього віце-прем’єра Миколи Томенка стартував проект «7 природних чудес України». Кожна область представляла найцікавіші об’єкти, а потім в інтернеті проводилось голосування, на підставі якого й визначали переможців. Тоді до чудової сімки потрапив Дністровський каньйон (2). І хоча той каньйон, крім нашої, тягнеться ще через три області – Тернопільську, Чернівецьку і Хмельницьку – але починається він на Франківщині. Аби переконатися, що то дійсно «чудо», варто хоча б раз у житті зібратись на кількаденний сплав Дністром.

kanyon

Майже кожен туристичний тур неодмінно включає в себе Яремче. На вулицях цього курортного містечка завжди багатолюдно, але що приваблює туди численних гостей – кілька базарів з сувенірами, дерев’яний ресторан «Гуцульщина» чи залишки однойменного пансіонату? Ні! Ресторанів, базарів та санаторіїв у Карпатах вже не бракує. Яремче вибилось на перший план історично, завдяки вдалому розташуванню, залізниці, а також водоспаду «Пробій» (3). Хоча деякі скептики вважають його не водоспадом, а звичайними порогами річки Прут.

yaremche

Залишимо дискусію для фахівців і згадаймо Манявський водоспад (4) – його «автентичність» точно ніхто не поставить під сумнів. Цей красень із трьома каскадами є одним із найвищих у Карпатах – цілих 18 метрів, що дорівнює шестиповерховому будинку. Популярності водоспаду додає близькість однойменного скиту. Єдиний мінус – дорога туди настільки погана, що туристів доводиться возити бортовими автомобілями.

4-vodospad

Ще одним популярним місцем є скелі Довбуша (5), біля села Бубнище, що на Болехівщині. За легендою, там переховувався легендарний ватажок карпатських оприш­ків. Історики припускають, що печери видовбали за тисячу років до Довбуша – для давнього язичницького капища. Хоча людське втручання там мінімальне – навіть без печер скелі все одно б перетворились на туристичний об’єкт. Численні автографи на кам’яних схилах яскраво демонструють, що відвідувачів тут не бракувало ще з часів Австро-Угорської імперії.

bubnyshche

Наступне «чудо» не користується такою популярністю серед туристів, як попередні. Втім, до цього переліку воно потрапило завдяки своїй унікальності. Йдеться про грязьовий вулкан (6) у селі Старуня Богородчанського району. Його теж висували на всеукраїнський конкурс, але тоді вулкан «пролетів». Ось уривок з подання: «Старунський грязевий вулкан – геологічна пам’ятка природи – унікальний не лише у Карпатському регіоні, але й у світі. Вперше вулкан проявив себе у 1977 році після землетрусу в горах Вранча у Румунії. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром до 50 м з’явились перші кратери, з яких вихлюпувалися грязі та газ. Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів».

starunya-vasyl-fitsak

Замикає чудову сімку Княждвірський ботанічний заказник (7). Там у лісі ростуть ягідні тиси – більше цих дерев у природі ви ніде не побачите, хіба що у скверах. На Прикарпатті колись їх було повно, гуцули навіть платили данину тисовою деревиною. Однак через велику промислову цінність австрійці їх масово вирубували і вже на кінець ХІХ століття майже знищили.

7-knyazdvir

Здавалося б, яка проблема відновити популяцію – посадив тисячу саджанців і маєш цілий тисовий ліс. Однак на практиці все не так просто, адже за рік дерева тису ягідного додають лише 1 мм в діаметрі, тож ж на їхнє відтворення пі­дуть століття.

Поки що про заказник мало хто чув, але поруч міститься туристична Коломия, і все більше операторів після музею Писанки везуть гостей на пікнік у Княждвір.

Фото Говерли: Олена Михальчук
Фото водоспаду “Пробій”: Андрій Твардовський

Джерело: Репортер


12.10.2016 2039 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1650
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

829
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

934
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2016
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3521
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2419 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

757

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

662

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

635

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

653
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10297
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1145
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5214
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

959
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2754
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1143
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

350
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

670
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

577
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

625
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

980 2