Тест на нове мистецтво, або непомітне народження стилю*

 

 

«Найсуттєвіші, обтяжені далекосяжним впливом  речі  приходять в наш світ непомітно» писав Жан-Марі К’юбільє про стиль культури, який прийшов на зміну модернізмові і заволодів усіма галузями життя сучасної цивілізації. Він мав на увазі порногламур. Так само непомітно, напередодні Різдва, в Центрі Є відкрилась виставка ужгородського художника Ярослава Ілко «Знаки. Простори. Особи. Відкритки». Проте роботи Ярослава не залишились поза увагою жорсткої критики: «це – не мистецтво!» і навіть першим у книзі відгуків був вислів-знак! емоційно брутальним.

Спробую зробити свій висновок баченому.

Рівно пів року тому (4.08.2012) у АРТбастіоні на збірній виставці Франківських художників Мирославом Яремаком була поставлена «жирна крапка» на сучасному мистецтві. Іноді його називають «концептуальним»,  або «постмодерним», яке передало естафету  «glemкапіталізму», або «порногламуру». Відомо, що зміна стилів мистецтва (архаїка – грецька класика – еллінізм …- Відродження – бароко – класицизм – романтизм – реалізм – модернізм), а тепер порногламур, відбувались  зі зміною парадигми історичного розвитку людства. Інакше говорячи, мистецтво виражало світогляд  доби, або дух доби, що знаходив відображення у стилі, добре впізнавані ознаки якого виходили за межі самого мистецтва, позначаючи собою весь об’єм  матеріальної і духовної культури, несхожої на всі попередні.

Наша цивілізація, де сучасний контекст з прийомами обробки та способів його подачі поєднується з інтенсивністю і відкритістю зв’язків між всіма сферами суспільства, тотальною науковістю, поінформованістю, всезнайством, цинізмом і т.п. знаходить себе у нових стилях масового мистецтва (реклама, глянц, шоу…), яке безсоромно реплікує з класичного мистецтва. Порногламур спрямований на споживання всіма і всього через експлуатацію емоцій, бажань, інстинктів.

Ярослав Ілко пропонує інше бачення наступаючого майбутнього. Він його форматує і фіксує, як воно вже давно форматує нас через свою знакову систему (торгові марки, ярлики, клавіатури-кнопки і т.д.) Це спроба створити своєрідну знакову абетку, якою можна виразити ІНШЕ мистецтво. Якщо порногламур спирається на  емо, то коннективізм **  бере напрямок на раціо, яке звертається до спогаду. Спогад за Вордсвортом насамперед означає рефлексивність, самоспостереження в часовому потоці, нагинання до себе, саморозщеплення, самоподвоєння…  Я розпадається на «я», що згадує, і «я», що згадується. Спогад – це пригадування форм, відчуттів, реакцій і як наслідок -  вибудовування нових осмислених зв’язків, які ведуть до нових реакцій.

Наслідком спроб встигати за епохою та ловити її миготливі прояви стала втрата цілісності  бачення, котре поступається фрагментарності, миттєвій фіксації котроїсь із граней буття (див. «Швидкий огляд баченого, або перший день після АРТбастіону»). Ілко ж, збираючи уламки колишнього постмодернізму, синтезує форму-колір-слово в знак-символ, створює сучасні (в контексті інформаційної цивілізації) образи і пише «Свої  глобально локальні тексти».

 

***

Пустою думкою осілого народу

є та, що мир триває вічно. 

Пісчані  хвилі нечутно лижуть підмурівки: 

і храмів і осель, що є  цеглинами імперій.

 

Якщо помре король, 

в якому зосередилось обличчя миру,

то розпадуться гори, барани, оселі

на матеріали, доступні новим скульпторам.

        

Вони прийдуть, ті скульптори з пустелі,

дадуть речам нове обличчя,

й упорядкують давні літери

у книги свої вічні.

Антуан де Сент-Екзюпері, «Цитадель»,  VII.

 

Чи можна назвати коннективізм,  як інші ізми (реалізм … – модернізм),  мистецтвом? 

Я думаю, що так. «Старе» мистецтво, проходячи через емоції, давало відчуття прекрасного через чуттєві органи – слух, зір, смак, нюх, тактильність. «Нове» мистецтво покликано надавати насолоду ментальній сфері людини, як краса математичної формули чи шахової  партії. Це мистецтво для посвячених у глибини взаємозв’язків всього зі всім. Воно не на поверхні, а як знак риби , який малювали перші християни для впізнання своїх у вірі, і промовлятиме до тих хто бачить. Для тих, хто дивиться, буде тільки вказівкою до дій (або не дій), тими, хто бачить.

Парадигма мистецтва – текуче явище, оскільки в ній завжди визріває нове, передвістя майбутньої зміни парадигми, але настання зміни не завжди є очевидністю і фіксація оновлення не є простою справою.

 

***

 

Мистецтво - створювати речі,

означивши світла присутність втечу,

і палки вставлені в колеса

порухом думки обертати в осі.

Вітер

 

Чи пройдемо ми цей тест?  Чи за нас створять нам мову майбутнього?***

    

* Жан-Марі К’юбільє – автор книги «Порногламур», з якої взято цитати виділені прописним шрифтом.

 **  Коннективізм – від коннект – оптимальна інформаційна мобільність. Я дякую за це слово Владисв  Залєвському від якого я відштовхнулась у пошуках назви для нового стилю .

 *** Глобальний словник J:

Коннективізм – мистецтво оптимального спілкування;

Коннектура – культура оптимальних комунікацій;

Коннективність – якість оптимальності в передачі інформації.

 

Вітер        17.01.2013

 

 


17.01.2013 Еріка Вітер 1852 4
24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

281
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

934
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2324
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

855
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1068
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2084

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

820

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1357 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1596

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1717
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

237
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

444
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

761
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

478
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

420
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

630
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1143
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

118
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

212
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

354
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

755
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

693