Тарас Прохасько: «Донбас побудований на насильстві, тому насильство отримало в Україні легалізацію»

 

 

Гостем традиційних літвечорів у книгарні-кав’ярні «Кабінет» став чоловік, якого називають «найцікавішим явищем української літератури» – письменник, журналіст, один із видатних діячів «станіславського феномену» Тарас Прохасько. Про прозу і вчителів, насильство і внутрішній спокій, державу та життя поза нею з Прохаськом спілкувався незмінний ведучий літпроекту Юрко Кучерявий.

 


Тарас ПРОХАСЬКО: «Донбас побудований на насильстві, тому насильство отримало в Україні легалізацію»
-Я у Львові часто хвилююсь, – почав розмову Тарас Прохасько. – Коли у нас, у Делятині, йшлося з хати, з-під лісу униз, то казали, що йдеш у місто, хоча ніякого міста там фактично не було. Коли ж я вперше приїхав до Львова, зрозумів, що таке справжнє місто. Усе «містове» зі мною відбулося тут. Не бачив принципово «містовішого» міста від Львова, який є одним із моїх найголовніших вчителів. Кожна людина, зустріч залишається як досвід. Часто думав над тим, що жив би інакше, якби частіше зважав на досвіди інших людей.



– Ваша проза дозволяє долати внутрішнє насильство, пригашує брутальність… Кажуть, уже навіть вас дістало те, що відбувається навколо. Аура насильства в українському суспільстві зростає?

– Зростає. Бо зростає масове незадоволення собою. Для мене насильство – самоневдоволення і безпомічність. До насильства вдаються люди, які не люблять себе, які не можуть погодитися з тим життям, яке мають. Через насилля вони імітують досягнення чогось кращого, того, про що мріють… Жертви насильства – теж невдоволені собою і готові до насильства у відповідь. Але насильство насильством не подолаєш. Його можна притлумити лише ненасильством. Але для цього треба мати внутрішній спокій, і самому не потребувати насильства. У нас же жертви думають лише про помсту. Йдуть додому і прокручують ситуацію. Мовляв, треба було отак сказати, а ще краще – ввалити. І це множить насильство. До того ж регіон, з якого зараз походить державна ідеологія, Донбас, традиційно на насильстві побудований. Там це норма. І ці люди зараз задають тон у країні, тож ясно, що вони притягли зі собою не тільки «бабки», а й енергетику і методи поведінки. Насильство отримало свого роду легалізацію, культивування, і стало чи не правовою нормою…



– Виходить, у нас недостатньо любові і толерування?

– Любов – річ індивідуальна. Любити може одиниця. Усі любові масові – це порожній звук. Не можна любити чи ненавидіти марксистів (хоч і хочеться усім серцем). Тому що вони не зібрані всі в одному місці, щоб на них глянути і зненавидіти.



– Тобто тільки в собі плекання людяності має сенс?

– Так. Про свій досвід переживань, цих плекань, можеш розповісти комусь, хто поруч. Але не варто сподіватись на прийняття, що когось це змінить і стане дороговказом. На цьому і тримається близькість: коли ти можеш про свій внутрішній рух розповісти комусь. На жаль, нам стерлися такі штуки, пов’язані зі щоденною молитвою. А вона ж тісно пов’язана з фізіологією мислення, мозку і душі. Молитва призначена, щоб нагадувати собі щодня про важливі речі, ким ти є, як і для чого живеш.



– Ви неодноразово казали, що намагаєтесь будувати життя так, щоб воно не залежало, наприклад, від рухів держави. Але ж щось вас таки зачіпає?

– Зачіпає. Я навіть нервуюсь, дратуюся, часом шляк мене трафляє. Хоча тепер вже спокійніше на все дивлюся і знаю, що нема чого перейматися. Намагаюсь не користуватись Ощадбанком, не влажу на держпосади… Це не бзік. Просто бути дуже включеним у державу – це не є добре. Але це не означає, що я не виконую обов’язків перед державою. Я ж плачу податки. Хоч і використовують їх не за призначенням. Принаймні для мене. Бо, наприклад, міліція часто мене ображає, підозрює, затримує, перевіряє, а я ж плачу податки, фактично утримую цих людей, та часто навіть не встигаю їм на це натякнути. Старатися зробити щось для держави – то не робота. Громадяни повинні думати про менші масштаби, тоді можливо щось зробити. А для держави зробити щось майже нереально, бо її нема в житті окремої людини.



– Боротьба за державу на початку 1990-х не мала сенсу?

– Те, що сталося в 1991 році, – один із найрадісніших моментів нашої історії. Нам треба здоровіше дивитись на самих себе і країну, в якій живемо, і розуміти, що вона є такою, якими є ми. Не треба дивуватися, як воно є, бо ми ж до процесу творення долучаємося. Кажуть, Україна мусить бути супер-пупер. А вона не може бути такою, бо ми до цього не готові. Зрештою, ніхто не знає, якою повинна бути Україна. Треба розуміти й те, що націоналізм – це ідея, яку будувати на реальності не можна. Бо це лише вчення… Не треба нічого будувати, а старатися жити по-людськи, щоб вартість людини стояла на першому місці.

 

 Острів Галичина


18.11.2011 2361 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

3016
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

983
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

587
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5555
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1486
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1355

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

424

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1250

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1080

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

991
06.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

306
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

315
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1298
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

388
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

654
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5704
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

377
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

272
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

619 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1059
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

916