Таємниці витверезників Івано-Франківська

 

/data/blog/100745/21ddbc631e596a531ae385e61003b950.jpeg

 

Історія пізньорадянського Франківська мало цікавить серйозних дослідників. Тут дисертацію не напишеш і наукове ім’я не зробиш. Але період був цікавий. Сьогодні поговоримо про місця, куди будівничі соціалізму воліли не потрапляти.

 

Перший візит

Старожил — поняття відносне і швидкоплинне. Колись ними вважали людей, які пам’ятали життя за Австрії, потім за Польщі, дійшла черга й до радянських часів. Мій співрозмовник 1957 року народження. Раніше працював інженером на одному з підприємств об’єднання «Прикарпатліс». Цей добродій тричі примудрився потрапити у витверезник, причому настільки яскраво описує свої тамтешні пригоди, ніби вони трапилися вчора. Зі зрозумілих причин справжнє ім’я просив не розкривати, тож сховаємо його за літерою «В». А далі надаємо слово оповідачу.

«Вперше я потрапив до витверезника восени 1978 року, разом з колегою — паном С. Хоча, який там пан, тоді всі були товариші. На перехресті теперішніх Грушевського і Вагилевича є великий будинок облспоживспілки, у лівому крилі якого працювало кафе. Не пам’ятаю його офіційної назви, але в народі всі звали його «Кривий», оскільки наріжна кам’яниця мала заокруглену форму.

 

Саме там ми пиячили одного п’ятничного вечора. Сиділи довго, «перемогли» не одну пляшку горілки і трохи розслабились. Якась поважна жінка зробила зауваження, що ми надто голосно розмовляємо. Свято ми продовжили, але не так, як хотілося. Невдовзі з’явився наряд міліції, який запакував нас у ГАЗон з будою.

Привезли до витверезника на Млинарській, яка тоді була Вагилевича. У приймальному покої попросили пред’явити документи. І я, і колега на той час були членами КПРС, тож витягли партквитки. Їх одразу забрали. Далі лікар наказав пройтися коридором, а в кінці тричі присісти. Я впав на другому присіданні…

Завели в палату. Як у лікарні — залізні ліжка, постільна білизна. Хоча заклад належав не Мінздраву, а МВС — його ще за Берії ментам підпорядкували. Єдина відмінність від санаторію — грати на вікнах, залізні двері та сержант у коридорі. Нас роздягли до трусів і шкарпеток та поклали «в люлю».

Коли вранці прокинувся із важкою головою, то з подивом зауважив, що на деяких ліжках спали по двоє «пацієнтів». Вночі довезли ще багатьох, тож місць на всіх не вистачило. Вечір п’ятниці завжди вважався найбільш «врожайним».

Потім нас викликали до чергового міліціонера, записали де працюємо і повернули документи. Сказали, що повідомлять на роботу, і відпустили. Ще вручили квитанцію про оплату перебування і штраф за порушення громадського порядку. Сума була солідна, здається, 29 рублів.

 

Перевертень у погонах

Коли на роботу приходить «привіт з витверезника», нічого доброго чекати не слід. Чим це загрожувало? Та багато чим!

1) Одразу б скликали партійні збори трудового колективу. Перед ними порушник мусив писати заяву, де вказував, що з будь-яким рішенням зборів згідний. Зазвичай рішення було одне — виключення з партії. А це означало кінець кар’єрі.

2) Позбавили місячної премії.

3) «Зрізали» 13 зарплату.

4) Посунули далеко назад у квартирній черзі.

5) Не дали профспілкову путівку.

Однак найстрашнішим було не це. Тоді портрети пияків, з обов’язковим вказуванням П.І.Б. та місця роботи, вивішували на двох інформаційних дошках. Одна називалась «Комсомольський прожектор» і висіла на стіні поштамту, інша — «Вони потрапили у витверезник» — стояла навпроти ЦУМу. Франківськ був маленьким містом, де всі один одного знали, тож більшої ганьби годі будо вигадати. До того ж на дошки вішали не офіційні зображення з паспорту, а фото, зроблені у витверезнику — неголених, у брудному одязі, не рідко із синцями та подряпинами. Міняли цей «іконостас» раз на 10 днів. Пам’ятаю, як там «висів» футболіст із франківського «Спартака» та відомий архітектор.

Така перспектива мене не тішила і я швидко почав думати, як би зам’яти справу. Через знайомого, який знав півміста, вийшов на майора міліції з облуправління. Офіцер сказав, що справа складна але не безнадійна. Ціна питання — 160 рублів. З кожного. Особисто я з офіцером не зустрічався, всі переговори вели через знайомого, може, він і собі щось накинув. Але діватися було нікуди і я швидко розрахувався.

Майор переказав, що на роботу прийде папір з витверезника, а через кілька днів надішлють спростування — ніби вийшла помилка, «вибачаємось, товариш В у нас ніколи не був». Так воно і сталося.

А ось мій друг С, який тоді працював на «Автоливмаші», вирішив схитрувати. Першого дня він посереднику 30 рублів, наступного — ще 20, а потім зупинився. Майор образився і спростування мій друг так і не дочекався. З партії його поперли. З тих пір колега затаїв велику образу на комуністів і після перебудови почав активно боротися з режимом. Згодом навіть став депутатом міськради якогось там демократичного скликання.

Ну а я, на радощах, ще виставив майору у ресторані «Карпати» і на всяк випадок узяв його телефон. Невдовзі він мені згодився.

 

Схема працює!

Не пройшло і року, як я знов загримів у витверезник. Цього разу напився у ресторані «Україна» — в самісінькому центрі міста. Йшов додому, нікого не чіпав, але, напевно, сильно хитався. Хапнули мене під пам’ятником Леніна.

Далі знайома машина «Спецмедслужба», похмура будівля на Млинарський і знайома процедура освідчення. Тільки тепер я вже впав на першому присіданні.

 

Очунявши, я вже знав що робити. Майор усе «порішав», але грошей з мене не взяв — попросив організувати книжкову шафу із письмовим столом. Оскільки я працював на підприємстві, де робили меблі, це мені нічого не коштувало.

Завдяки тому майору я допоміг уникнути неприємностей багатьом своїм алкозалежним друзям. Потім він перевівся у Калінінград. Я йому ще контейнер допомагав завантажувати.

 

Зі святом

Третій і останній раз я потрапив у витверезник на свій день народження — 17 лютого 1980 року. Із другом ми довго «водили козу» і, нарешті, зупинились в їдальні «Старовинна кухня» на перехресті Шашкевича і Грушевського. Там не можна було пити свою горілку, але що нам з того — дістали пляшку і вперед!

 

Напевно, хтось із персоналу нас здав, подзвонивши куди слід. Зайшли троє здоровенних сержантів міліції і махають нам, мовляв, збирайтесь. Втім я настільки знахабнів, що попросив: «Хлопці, дайте, ми цю пляшку доп’ємо, а тоді забирайте». Там ще десь третина лишалась і шкода було кидати. Але вони гумору не зрозуміли, грубо скрутили і кинули в машину.

У витверезнику мене вже знали і привітались, як із добрим знайомим. Ще й друг став просити: «Та пробачте йому, у хлопа сьогодні день народження». Черговий міліціонер подивився у паспорт, важко зітхнув і відпустив мене до дому.

А колега залишився до ранку».

…Сьогодні співрозмовник «Репортера» більше 50 грамів за вечір собі не дозволяє. А всі витверезники в Україні закрили ще 1 січня 2000 року. Тепер буйних п’яничок забирають до райвідділів, а тихеньких ніхто не чіпає.

 

РЕПОРТЕР


01.03.2016 1184 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3052
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3382 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

867

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

250
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

271
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719