Світ напередодні глобальної кризи

 

 
Поки ринки намагаються прийти в себе від потрясінь минулого тижня, найбільші авторитети в світі економіки та фінансів дають прогнози один похмуріший за інший. Звичайно, фактичну заборону на операції з цінними паперами в ряді країн Європи, підретушована в потрібному напрямку статистика із США і Китаю, а також заява ФРС про незмінність облікової ставки змогли збити перший напад паніки на фондових і валютних біржах світу, але не усунули її причин. Так бочка масла, вилита з корабля під час шторму, на якийсь час може створювати навколо нього зону спокою, але коли ця тонка плівка знову розривається, хвилі почнуть розхитувати судно з потрійною силою.



Відомий вчений-економіст, професор Нью-Йоркського університету Норіель Рубіні, що передбачив кризу 2008 року, попереджає: "До минулого року політики могли діставати нових "кроликів з капелюха" у вигляді активів для відновлення економіки, нульові ключові ставки, кредитні пом'якшення, фінансове стимулювання, надання ліквідності на суму в трильйони доларів і порятунок банків та фінансових установ - все було випробувано Більше таких "кроликів" немає"…



Президент Світового банку Роберт Зеллік був налаштований ще песимістичніше. Виступаючи на щорічному обіді Азіатського співтовариства в Сіднеї, він заявив, що світ знаходиться на порозі нового і зовсім іншого шторму, ніж фінансова криза 2008 року, оскільки сьогодні глобальна економіка "розхитана до неможливості", а до того ж "втрачена впевненість в економічній політиці деяких ключових країн", маючи на увазі перш за все США. Зате "на перший план виступає Китай".



Як кажуть, "sapienti sat" - "розумному достатньо". Дуже схоже на те, що глобальна фінансова еліта готова вже у відкриту "зливати" США і долар. Зрозуміло, робити вона це буде так, щоб мінімізувати власні ризики і збільшити прибутки.



І коли один з операторів цієї еліти, а саме Джордж Сорос, що вклав в євро гігантські активи, критикує канцлера ФРН Ангелу Меркель за рішення, що знижують курс євровалюти, мотиви його критики більш ніж зрозумілі.



Коли Уоррен Баффет після дострокової сплати податків за 2011/12 рік закликає американський уряд підвищити податки на багатих, оскільки йому соромно віддавати державі тільки 17% своїх доходів в той час, як "звичайні" американці віддають від 33% до 41%, - це теж більш ніж зрозуміло. Володар 50 млрд. дол. може дозволити собі розлучитися з набагато більшою сумою, ніж 7 млн. дол щорічно. Зате яке паблісіті! Результат гарантований, кращий за будь-яку рекламну кампанію. Адже Баффет теж давно "злив" свої долари, а тому не хоче звинувачень в "антипатріотизмі".



Але все це - суєта суєт. А суть полягає, мабуть, зовсім в іншому - всі раптом побачили, що "через кризу" неминуче доведеться пройти: іншої дороги просто немає. Вона трапиться раніше чи пізніше на кілька місяців, а можливо, навіть і років, - але станеться обов'язково. Вона понесе за собою "дуті" активи - більше або менше на кілька трильйонів або навіть десятків трильйонів доларів, але "врятувати все" не вдасться. Тобто, "друга хвиля" глобальної фінансово-економічної кризи, реальність якої на початку року заперечували багато аналітиків, вже увійшла в режим самореалізації, і спроби урядів зупинити її новими вливаннями грошової маси нагадують спроби гасити пожежу гасом.



"Кризова пила" біржових курсів в режимі "різке падіння - частковий відскік вверх", в принципі, може працювати досить довго (тут завжди на пам'ять приходять часи Великої Депресії), але в нинішній ситуації, швидше за все, для неї буде відпущено не більше року- двох, а то й кількох місяців. Все-таки сьогодні світова економіка працює куди більш щільно і швидко, ніж 80 з невеликим років тому.



Запасатися реальними активами, на зразок "фабрик, заводів, газет, пароплавів", за великим рахунком, вже пізно. З тушонкою, борошном, милом, сіллю і сірниками, напевно, ще можна встигнути і навіть не дуже поспішати при цьому. Золото вже пробиває планку в 1800 доларів за тройську унцію (у середині січня було "всього лише" 1300, а напередодні кризи 2008 року - близько 900).



Цілком можливо, що найближчим часом відбудуться нові і вельми відчутні потрясіння - насамперед тому, що досить значна і впливова нині частина американської "еліти" теж буде "злита" разом з США і доларом, а подібна перспектива цю частину абсолютно не влаштовує. І в неї, поза всяким сумнівом, вистачить здібностей і сил так "замутити воду" і усередині США, і за їх межами, щоб в цій мутній воді виловити потрібну рибу. Або хоча б спробувати зробити це. Тому що альтернатива, вибачте, більш ніж сумна: повна втрата влади і власності.



Питання про те, зачепить чи ні Україну прийдешня криза, навіть не варто задавати - ще й як зачепить! Адже в умовах падіння світового виробництва і споживання наші металургія, хімія та інші сировинні товари впадуть в ціні не на відсотки, а в рази. Власне виробництво в основному зруйновано і закрито як "нерентабельне", тому ні заробити буде ні на чому, ні купити нічого.



Вибори? Забудьте!

 

Пенсії, соціальний захист? Не смішіть…

 

 

http://nctv.in.ua/


18.08.2011 1616 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

337
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13830 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1580
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

872
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6143
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1725

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

640

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1468

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1279

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1168
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

522
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

661
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1581
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

604
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

882
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5926
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13667
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

252
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

550
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

487
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

794 2