Супрун пояснила, як зменшити споживання солі

Надлишок солі – одна з ключових небезпек для здоров'я людини.

Про це повідомила в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці в Facebook, пише «Слово і Діло».

За її словами, щодня з їжею люди вживають багато солі, не помічаючи цього.

«Денна норма солі для людини, котра не має серйозних проблем зі здоров'ям, становить 6 грамів. Це близько однієї чайної ложки, але зазвичай ми перевищуємо її майже вдвічі. Для дітей норма ще менша: від 1 до 3 років – 2 г на день, від 4 до 6 – 3 г, а від 7 до 10 років – 5 г», – йдеться в повідомленні.

В. о. міністра опублікувала на своїй сторінці Стратегію скорочення солі, яку розробив Інститут медицини США.

Чиновниця закликала вживати домашню їжу і бути обережніше з фаст-фудом. Супрун пояснила, що сендвічі з ресторанів фастфуду або інші закуски можуть містити майже денну норму солі.

«Особливо багато її в піці, хот-догах, спагетті з соусом, копченому м'ясі та стравах із кетчупом. Якщо їсте щось з цього, стежте за своїм раціоном протягом дня і намагайтеся уникати солоної їжі», - повідомила Супрун.

Високий вміст солі може бути в продуктах, які не здаються солоними на смак. Наприклад, це мафіни, енергетики, спортивні напої або зернові сніданки. Слід уважно читати вміст цих продуктів на етикетках. Якщо сіль або натрій зазначені на початку - їх тут забагато. Супрун радить відмовитися від таких продуктів.

Супрун порекомендувала їсти більше овочів і фруктів і віддавати перевагу свіжим продуктам. В.о. міністра радить заповнити половину своєї тарілки фруктами і овочами. Організму потрібно значно більше калію, ніж натрію. Фрукти і овочі добре задовольняють цю потребу. Напівфабрикати або вже готові страви містять набагато більше солі, ніж їхні інгредієнти. На думку чиновниці, слід перевіряти етикетки і обирати продукти, що містять не більше 300 мг солі на порцію.

«Ви також можете бути здивовані, що є продукти, які містять багато натрію, але не мають солі в складі. Це тому, що вони містять інші форми натрію, наприклад, глутамат натрію, цират натрію, або питну соду (гідрокарбонат натрію). Купуючи свіжі продукти на ринках у фермерів або місцевих маркетах, не забувайте про сезонність. Порівнюйте продукти і товари різних виробників. Один і той же товар у різних брендів може містити різну кількість солі. Особливо це стосується копченого м'яса, снеків, сирів і випічки», - зазначила Супрун.

Також Супрун радить почати із зменшення порцій - «так ви автоматично зменшите і кількість калорій, і кількість солі. Можна керуватися досить простим правилом: чим більше в страві калорій, тим більше в ній солі».

За інформацією в.о. міністра, дослідження доводять, що людина здатна змінювати свої харчові звички, отже, і привчити себе насолоджуватися несолоною їжею.

«Спробуйте міксувати страви зі своєю звичнною кількістю солі і зменшеною. Згодом ви перестанете помічати різницю. Смакові рецептори майже не здатні розрізнити зменшення солі на чверть. Позбутися від солі і, одночасно, надати стравам нових смаків допоможуть спеції, сухі і свіжі трави, часник, імбир, цитрусові, вино і оцет. Також краще споживати йодовану сіль, оскільки у багатьох українців спостерігається помірний дефіцит йоду», - пояснила в.о. міністра охорони здоров'я.

Супрун порекомендувала не солити страви двічі: «якщо під час приготування страви додаєте до неї солоні інгредієнти, можна не солити власне саму страву додатково. Це перш за все стосується домашніх соусів і консервування».

Традиційні продукти з високим вмістом солі слід замінити більш корисними альтернативами. Замість бульйонних кубиків - домашній бульйон, білий хліб чиновниця рекомендує замінювати на цільнозерновий, а готові солоні приправи і соуси - приготованими власноруч.


11.05.2019 1293 2
Коментарі (2)

Олександр 2019.05.11, 13:21

В країнах світу уже давно винайшли спосіб вирішення цієї проблеми. При приготуванні їжі використовують сіль зі зменшеним вмістом натрію з добавками калію. Таким чином вирішуються декілька проблем, а саме - нормалізується вживання натрію, зменшується дефіцит калію в харчуванні, а також понижується поріг смакової чутливості до натрієвої солі і людина перестає пересолювати їжу. 
Особливо така сіль буде корисною для людей з підвищеним артеріальним тиском. Адже натрій притягує воду та збільшує кількість позаклітинної рідини, яка тисне на стінки судин.

 

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

342
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1653 3
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1843 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2670
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2395 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7634

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

405

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1110

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1182

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1970
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

345
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

723
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

968
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43472
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

1000
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2015
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35218 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

343
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

557
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

697
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1024