Страх темряви, самотності чи монстрів: як допомогти дитині впоратися з емоціями

Страх темряви, залишення на самоті або вигаданих монстрів — одні з найпоширеніших переживань у дітей. Утім, батьки не завжди розуміють, як правильно реагувати на такі емоції.

Дитяча психологиня Ірина Волощук радить не ігнорувати дитячі страхи, але й не перебільшувати їх, пише Фіртка.

За її словами, найперше — варто не боротися зі страхом, а допомогти дитині зрозуміти його природу.

«Коли дитина поруч із вами й просить побути з нею, бо їй страшно залишатися самій — навіть якщо ви вдома і світло ввімкнене — зверніть увагу не лише на сам факт страху, а на його джерело. Запитайте: “Чого саме ти боїшся?”», — пояснює психологиня.

У відповідь дитина може поділитися своїми уявленнями — наприклад, про монстрів чи привидів, які «можуть вибігти й щось зробити».

У таких ситуаціях, за словами Волощук, важливо дотримуватися двох правил:

– не знецінювати страх, не казати, що «цього не існує» чи «це дурниці»;

– не панікувати й не драматизувати — «ой, як же вона з цим живе!»

Натомість варто спокійно визнати емоцію дитини:

«Так, коли в тебе виникають такі думки — зрозуміло, що тобі страшно».

Психологиня радить поставити ще одне запитання: «А якби в тебе не було цієї думки — ти б боялася?» Це допоможе дитині побачити: страх виникає не сам по собі, а через певні уявлення.

«Часто діти бояться не монстрів, а самого страху. Вони бояться боятися», — зауважує Ірина Волощук.

Далі можна звернути увагу на момент, коли дитина не відчувала страху, — наприклад, під час гри або коли чистила апельсини. Це допоможе показати, як змінюються її думки й стан.

«Ти думала про фруктовий салат — і не боялася. Бо не думала про монстрів. Страх викликає не сам монстр, а думка про нього», — пояснює фахівчиня.

Як інструмент, психологиня радить запропонувати дитині гру: подумати про страшне — й описати, які відчуття з’являються в тілі.

А потім змінити думку — згадати приємний спогад, наприклад, про відпочинок на морі. Це допомагає перемикнутися й відчути позитивні емоції.

Інструмент перемикання уваги, за словами Ірини Волощук, працює не лише для дітей, а й для дорослих.

«Коли ми починаємо думати: “А раптом станеться це, і це, і ось ще це” — ми поводимось як ті самі діти, що бояться монстра. Тільки наші “монстри” — у майбутньому.

Так, ви можете сказати: “Монстрів не існує, а те, що я думаю, справді може статися”. Але для дитини її “монстр” реальний на 100%, навіть більше — для неї це ще страшніше.

Дорослі мають більше інструментів впливу, а дитина — ні. Тому і ми маємо працювати зі своїми страхами, ставати свідомими. Більшість страхів — це думка про майбутнє, яка формує образ, а образ викликає емоцію.

Я маю простий принцип: якщо помічаю, що мій страх стосується майбутнього — я кажу собі: “А, ні. Це ще не відбулося. Мене це не цікавить”. Якщо щось справді станеться — я тоді вирішуватиму, що робити. Те, що ще не сталося, — це ілюзія. Я не можу на це вплинути», — підсумовує психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1362
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1041
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2059
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3544
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1334
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1319

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1128

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1289
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

343
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

397
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1494
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2981
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1485 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522