Станиславівські оголошення: монстр на голові

 

Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за «меседжами», які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

Для сучасної людини капелюх – звичайний предмет одягу, з яким не пов’язані жодні умовності чи обмеження. Щоправда, порядний галичанин усе ж зніме його, коли заходить до церкви чи минає храм.

Для наших предків капелюх був статусним аксесуаром, мірилом життєвого успіху й індикатором вихованості. Аж до середини ХХ ст. капелюх був невід’ємною частиною іміджу чоловіків і жінок, а виходити на вулицю з непокритою головою вважалося поганим тоном. Як бачимо з оголошення, в Станиславові дамські й дитячі капелюшки можна було придбати у крамниці пані Целестини Смутнової, що діяла з 1893 р. Станом на 1907 р. вона знаходилася у будівлі Міщанського банку по вул. Сапєжинській, 15 (нині вул. Незалежності).  

Якщо вірити рекламі, тут пропонували великий вибір капелюшків на осінньо-зимовий сезон – від найдешевших до найбільш вишуканих. В асортименті крамниці були й оригінальні моделі з Відня і Парижа. Власниця обіцяла низькі і сталі ціни, адже магазин намагався продавати дешево, щоб мати хороший збут.

В ті часи були модні капелюшки з багатим декором. Їх прикрашали квітами, пір’ям, різноманітними додатками у вигляді плодів, ягід, стрічок, мережива, навіть пташок і гнізд. Вишуканий капелюшок коштував недешево й свідчив про добробут своєї власниці і її високе становище в суспільстві. Містом ходили легенди про модниць, які розорювалися самі й робили банкрутами чоловіків і коханців через свою надмірну любов до капелюшків. У 1912 р. газета «Кур’єр Станиславівський» розповіла напівлегенду про чарівну актрису, яка замовляла по 150-200 капелюшків у рік.

Місцева преса кепкувала з модниць, називаючи великі капелюшки «лелечими гніздами» і «крилатими чудовиськами». «Сучасна мода вдягла нашим дамам на голови монстра просто вражаючої ширини й немислимих розмірів – справжнє крилате чудовисько» – писав уже згаданий «Кур’єр Станиславівський» у 1909 р. Газета згадує й про випадок у місцевому парку, коли якийсь юнак жартівливо застиг у молитовній позі перед панянкою у величезному капелюшку, ніби вона була якоюсь екзотичною богинею. Дівчина засоромилася і втекла.

Певні незручності, пов’язані з капелюхами, відчували й станиславівські джентльмени. Справа в тому, що вихований чоловік повинен був знімати капелюха кожного разу, коли вітався з дамою, навіть узимку в тридцятиградусний мороз. «До ревматизму, головного болю, застуди чи навіть запалень може призвести вітання взимку зі зняттям головного убору» – засуджувала преса цей варварський звичай і просила дам не вимагати вітатися з ними таким чином. Більше того, жінок закликали рішуче оголосити протест і навіть започаткувати відповідну акцію. Але дами – які жорстокі! – мовчали.

Вихований пан також знімав капелюха, коли заходив до кав’ярні, крамниці, офіційної установи, що теж у багатьох викликало невдоволення. «Чи то принизить купця, якщо, купуючи у нього, ми не знімемо капелюха? Чи образить касирку, якщо маючи в руці сумку й два чи три пакунки, ми вдягнемо капелюх, щоб зручніше було дістати гаманець? Чи то буде браком поваги до урядової установи, якщо у юрбі на пошті ми отримаємо лист, посилку чи підпишемо документ у капелюсі?» І всі визнавали справедливість цих претензій, але ніхто не хотів порушувати норми етикету й видаватися невихованим. Тож джентльмени мучилися і … продовжували знімати капелюхи.

 

Курс

 


31.08.2015 1090 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2276
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1064
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1021
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2171
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3621
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2558 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

867

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

757

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

705

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

697
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10372
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1221
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5341
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1068
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2860
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1220
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

446
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

317 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

756
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

652
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

699