Сотні російських окупантів: що відбувається у таборі для військовополонених на заході України

Журналісти потрапили в табір для військовополонених на заході України, коли в небі над країною знову летіли російські ракети.

ВВС отримала ексклюзивний доступ до російських полонених на заході України, передає Фіртка.

У цих похмурих будівлях перебувають сотні полонених російських солдатів, строковиків і найманців. Це найбільше з близько 50 місць, де їх утримують в Україні.

Під звуки роботи української ППО вдалині журналістів завели у підвал, де ми побачили десятки полонених, які ховалися від російської атаки. Обміни військовополоненими регулярно відбуваються під час цієї війни, і для Києва вкрай важливо, щоб вони тривали.

Раніше в лютому Україна заявила, що в результаті таких обмінів вдалося звільнити 1762 чоловіків і жінок. Це надзвичайно складні та делікатні операції, й на їхню організацію часто йдуть місяці.

Згідно з Женевськими конвенціями, військовополонених не можна виставляти на широкий загал. Журналістам дозволили спілкуватися з тими, з ким ми хотіли, за їхньої згоди. Але охоронці весь час були поряд, і навряд чи полонені говорили вільно. Багато хто ховав обличчя, щоб краще захистити свою особу.

У листопаді минулого року Управління верховного комісара ООН з прав людини оприлюднило звіт, в якому йшлося про порушення з боку обох сторін. Звіт базувався на розмовах з полоненими, які розповідали про випадки тортур і жорстокого поводження.

У цьому таборі охоронці показали, що з полоненими поводяться добре.

Один боєць розповів, що був найманцем. Його доставили до цього закладу трьома днями раніше, після того, як він потрапив у полон біля міста Соледар, яке минулого місяця захопили російські війська.

Деякі дивилися зухвало. Журналісти зустрілися поглядом з одним полоненим, який розповів, що потрапив у полон у Луганській області 29 грудня.

"Сподіваюся, що мене обміняють і що більше до армії я не потраплю", - сказав він.

"А якщо у вас не буде вибору?" - запитав я.

Він на секунду замовк: "У мене є роздуми щодо цього. Можна знову повернутися сюди, здатися, але добровільно".

Коли ми вийшли з укриття, стало зрозуміло, що половина полонених травмовані.

У деяких були забинтовані руки чи ноги. Інші ходили, сильно кульгаючи.

Було чутно звук пневматичного степлера, і коли наблизились до його джерела, то побачили невелику виробничу лінію, де військовополонені збирали садові меблі. Вони працювали, опустивши голови.

Як розповіли, місцева компанія уклала контракт із закладом, завдяки чому полонені також можуть заробити трохи грошей, які переважно витрачають на сигарети та солодощі.

Більшість військовополонених були вимушені виконувати такі роботи. Вибір був лише у російських офіцерів.

В обід в'язнів повели до тимчасової їдальні на верхньому поверсі. У вікні на холодному вітрі майорів український прапор.

Їли вони швидко і мовчки. Потім, стіл за столом, чітко і злагоджено, вони вставали і вигукували українською: "Дякуємо за обід!"

Тут полонені дивляться телебачення українською мовою, зокрема документальні фільми про історію України та місто Маріуполь, майже повністю зруйноване після місяців російської облоги та бомбардувань.

Під час останнього обміну військовополоненими додому повернулися і деякі з українських військових, які захищали Маріуполь.

Журналісти запитали одного ув'язненого, чи розуміє він, що дивиться.

"Більш-менш, - сказав він. - Це пізнавально". Навряд чи він міг сказати щось несхвальне.

Цілком можливо, що дехто з росіян у залі не розумів передачу, а, може, й не хотіли цього робити.

За словами персоналу, полоненим дозволяють робити один телефонний дзвінок кожні два тижні. Їхні сім'ї часто дізнаються про те, що їх взяли у полон, саме з таких дзвінків.

"Де ти? Я пів міста на вуха підняла!" - можна було почути матір одного молодого чоловіка під час телефонної розмови.

"Мамо, почекай. Я в полоні. Більше не можу сказати".

"В укропів?" - спитала вона і розплакалася.

"Все, мамо. Тихо, - сказав син, біля якого стояв охоронець. - Головне, що я живий і здоровий".

Дзвінки декого з ув'язнених залишилися без відповіді, тож їм залишалося сподіватися на наступний шанс зателефонувати - і майбутній обмін полоненими.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Радник очільника Івано-Франківська та «Шериф» серед побратимів: Назарій Кішак розповів про бойові будні


16.02.2023 Іван Муканик 1665 1
Коментарі (1)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1067
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2791
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

971
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1031
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1037 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3094 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

889

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

770

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1084
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

138
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2334
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1143
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

442
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15062
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7378
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

811
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

374
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

285
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

374
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

655
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1105