Сопілкар із фронту

 

/data/blog/76065/64ffec50ff0e65d0c46f4dd159d6b6f5.jpg

 

Мишко Адамчак, музикант гурту «КораЛЛі», сопілкар із позивним Лемко – 28-річний доброволець у складі медичного батальйону «Госпітальєри». Він вивозить поранених з передової. Часто співає їм, аби відволікти від болю. Сопілку Лемко завжди возить з собою – і на фронті, і в мирному житті.

        

Недавно Мишко приїхав у рідний Івано-Франківськ у відпустку. Було помітно, що останнім часом він багато недосипав. Спершу питаємо про його лемківський родовід, далі говоримо про фронт.

Його коріння з села Тилява (Tylawa) Кроснянського повіту, це на півдні Польщі, за 4 км від польського-словацького кордону. Там народилися і жили дідусі та бабусі Мишка перед тим, як їх переселили під час операції «Вісла». «Мені вдалось декілька разів там побувати - дуже мальовнича місцевість. Там навіть збереглась стара прадідова хата», - починає свою розповідь Мишко.

Родина Адамчаків

 

З дитинства Мишко з братом Юрком, сестрою Марічкою та їх матір’ю відвідували різні фестивалі, як-от «Лемківська ватра» та «Дзвони Лемківщини», були учасниками хору «Бескид». Потім з братом та друзями створили свій гурт «КораЛЛі» і вже з ними виступали, в тому числі і в Ждині (Польща). Одного разу навіть виграли конкурс у номінації «Лемківська пісня».

На передовій у с. Піски та Первомайське Донецької області Мишко Адамчак пробув два місяці, з кінця січня до кінця березня. Потрапив на фронт добровільно, закінчивши курси медично-тактичної військової підготовки. Раніше працював гірськолижним рятувальником, тому навики надання першої домедичної допомоги має. Зараз виконує обов’язки водія та парамедика.

Саме там знайшов багато друзів з різних куточків України і переконався, що в найтемніший час видно найсвітліші душі... А госпітальєри є янголами-рятівниками тих, хто захищає Україну від ворожих нападників.

«Реанімобілі часто виходять з ладу, — говорить Мишко. — На передовій можуть працювати тільки повнопрохідні джипи. Вони обладнані медичними і технічними засобами, щоб полагодити їх в разі потреби, щоб витягнути з канави чи ями. Автомобілі дуже часто розбиваються, колеса пробиваються, ходова виходить з ладу, осколки потрапляють всередину. Через обстріли часто вибухають реанімобілі».

Прийшла допомога

Він з сумом констатує, що обстріли не припиняються, незважаючи на оголошене перемир’я. Тому ніякого перемир’я не визнає. Під час бою захищає себе так, як усі: бронежилетами і касками. «Там дуже важливо бути морально і психологічно готовим і мати холодний розум, - наголошує водій-парамедик. - Треба наперед налаштувати себе. Трапляється всяке. Було, що ми приїхали, а бійці вже були вбиті на полі бою…»

Їх завжди виїжджає четверо: лікар, парамедик, водій і боєць. Це так звана «вогнева підтримка». Багато коштів йде на заправку та обслуговування автомобілів. Адже щодня доводиться долати десятки кілометрів. Від передової до найближчого госпіталю — 50 кілометрів. На жаль, державної підтримки немає, тримаються виключно завдяки допомозі волонтерів.

«Часом буває так, що основним «потребуючим допомоги» майже на цілий день стає рідний залізний кінь - реанімобіль. Тоді приділяєш йому стільки часу й уваги, скільки потрібно. Навіть старанно миєш і чистиш ввечері, наприкінці усіх лікувальних процедур. Бо ж потім захочеш повноцінної віддачі. І він не підведе», - посміхається юнак.

Госпітальєри дякують за кожен внесок у спільну справу! Нещодавно хлопці пригнали їм реанімобіль від української громади в Ірландії, та ще й з цілою купою харчів і медикаментів. Це перший реанімобіль з правостороннім кермом. Але в умовах фронту до цього швидко призвичаюєшся – Мишко вже встиг проїхатися ним околицями. Найближчим часом реанімобіль буде укомплектований усім необхідним обладнанням для надання медичної допомоги. Хлопці вірять, що джип принесе багато користі і допоможе врятувати не одне людське життя.

З відомою актрисою Ірмою Вітовською

«Коли випадає вільний час, ми намагаємось багато читати, слухати музику, я граю на гітарі та сопілці, хлопці співають, - розповідає Мишко. - На передову часто приїздять капелани, ми молимось разом з ними, багато спілкуємось, співаємо. Нещодавно мені потрапила до рук книга Василя Шкляра «Елементал». Напевно, саме ця схожість з ситуацією, описаною на перших сторінках, вкупі з неймовірним сюжетом посприяли прочитанню книги за півтори ночі. Звичайно ж, у значний ущерб сну (знову ж таки, аналогічно з постійною недостачею сну в героя книги), втім про це анітрохи не шкодую».

Перебуваючи в Івано-Франківську, хлопець спіймав себе на думці, що декілька днів поспіль, коли він сідав за улюблений штурвал, його рука інстинктивно тягнулася ввімкнути мигалки та сирену, а нога - вдавити педаль газу в підлогу. Так, як це робив на передовій.

За кермом

«Ех, треба повертатися!» - завершає розмову Мишко. — Якесь недобре заколотилося над Україною у той 2014-й. Непростий час для всього українського. Великі знаки питання у кожній тверезій українській голові. Увесь час бабця казали нам: «Нема біди, діти. Нема біди, бо нема війни...» І щось, мабуть, у тому було».

***

Останній проект, в якому Мишко Адамчак взяв участь, називається «Музика воїнів». За задумом ініціаторів проекту, його учасниками є як музиканти, які воюють, так і ті, хто не воює. Вони розміщують відеоролики з цікавими мелодіями в Ютубі.

Мишко подав на участь мелодію гуцульського танцю «Аркан», який є головним елементом обряду посвячення гуцульського двадцятирічного хлопця у легіні. Перекази свідчать, що вперше гуцульський танець «Аркан» виконали витязі, які зійшли з гір. За словами Мишка, саме цей карпатський мотив зараз є актуальним і дуже символічним, він допоможе накинути аркан на шиї ворогів України і перемогти їх.

 

Юлія БОЄЧКО, Галицький Кореспондент


07.05.2015 Юлія Боєчко 1234 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2269
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1063
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1020
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2169
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3620
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2557 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

864

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

748

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

704

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

696
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10371
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1219
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5341
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1067
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2857
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1218
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

445
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

315 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

755
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

651
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

699