Щоб очистити душу, слід обмежувати тіло

 

Владика Софроній про те, як правильно дотримуватися суворого посту, про що думати і як поводитися

 

Для православних християн усього світу триває 40-денний Святий Великий піст. Протягом 40 днів віруючі мають обмежуватися у їжі та розвагах, а свої думки присвячувати Богові й очищенню душі. На запитання черкащан, як поводитися у період постування, що можна, а чого не можна, православним християнам відповідає Митрополит Черкаський і Канівський Софроній.

 

– У чому суть посту?


– Піст – це утримання, постійний контроль своїх думок та вчинків. Це час для аналізу і висновків, щоб ми задумалися над своїм життям. Обмеження ж у їжі полегшує це завдання і допомагає налаштуватися на відповідний лад, бо з порожнім шлунком не дуже поспіваєш та повеселишся.

 

– Що категорично забороняється церквою у період посту?


– Заборонено усе гріховне. Постуючи, бажано не дивитися телебачення і не слухати радіо, уникати потоку інформації, який ми не можемо контролювати, адже часто у ньому багато непотребу. Слід забороняти собі розваги, танці, скоромну їжу, обмежувати себе у висловах, утримуватися від подружнього життя. Звичайно, контролювати себе дуже важко, тому церква робить усе, аби допомогти людині. У цей період бажано хоча б раз на тиждень відвідувати храм.


– У році є чотири пости, чим вони відрізняються?


– Вони різняться за своєю суворістю. Великий і Успенський піст однаково суворі, Різдвяний та Петрів вважаються полегшеними, адже під час них дозволяється їсти у вівторок, четвер і суботу варену їжу. У Великий та Успенський піст це можна собі дозволити лише у суботу і неділю. Найбільш принципово церква ставиться до Великого посту, бо він готує нас до усвідомлення і сприйняття подвигу Христа. Під час Великого посту рекомендується хоча б двічі причаститися та сповідатися.


– Що і коли можна їсти під час Великого посту?


– Піст, за яким ми живемо, написаний для монастирів, тож в ідеалі постувати слід на воді та хлібі. Ми не маємо спеціального уставу для світських людей, а простим віруючим дуже важко 40 днів дотриматися такого суворого обмеження. Тому звичайним черкащанам можна дозволити собі їжу, приготовлену на олії, в усі дні, окрім середи і п'ятниці, коли бажано взагалі нічого не їсти. У ці дні постують насухо. Проте, коли зайде сонце, можна з'їсти щось сире: морквину чи капусту. Риба у Великий піст дозволяється лише на Благовіщення і Вербну неділю. Напередодні Вербної неділі увечері можна дозволити собі навіть ікру. Іншу морську живність можна споживати протягом усього посту.


– Чому у піст дозволяють їсти рибу, адже це також жива істота?


– Так, проте вона не має крові. Православним християнам категорично заборонено їсти кров. Із Біблії відомо, що душа тварин у їхній крові, тому, споживаючи її, ми з'їдаємо й їхню душу. Через це категорично не лише у піст, а й звичайний час не можна їсти м'ясо кроля. Його вбивають ударом по потилиці, тому кров залишається у м'ясі тварини. Так само не можна вживати кров’янку. Відповідно до заборони Апостольського собору, не можна їсти риби, яка не має луски, наприклад сома.


– Ченці завжди їдять пісну їжу?


– Вони ніколи не їдять м'яса, але молоко і яйця вони можуть споживати у дні, коли це дозволено.


– Чи можна у період посту курити?


– Куріння взагалі заборонене, бо це пристрасть, залежність, якої людина не може позбутися, тому це великий гріх.


– Кому церква дозволяє не дотримуватися посту?


– Дітям до семи років, вагітним жінкам, тим, хто годує немовлят груддю, і літнім людям, але їм також категорично заборонено споживати м'ясо, дозволяються лише молочні продукти.

 

ВЧ


25.11.2012 4004 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1291
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

564
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

916
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1982
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3493
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2387 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

743

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

645

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

623

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10279
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1125
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5193
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

931
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2735
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1130
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

325
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

649
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

561
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

612
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

965 2