Щоб народити здорову дитину, батькам потрібно кинути курити

 

/data/blog/36258/fd06159c236bcbf887e4d06148fdea8e.JPG

За останні десятиріччя минулого століття в усьому світі проведено чимало досліджень, які розвинули та поглибили уявлення про шкідливий вплив куріння під час вагітності, адже з роками кількість жінок-курців збільшується. Про те, до яких наслідків може призвести ця згубна звичка у передпологовий і післяпологовий періоди і чим вона загрожує новонародженим, «Відомості» спілкувалися з лікарем Центру планування сім’ї КЗ ЛКПБ, кандидатом меднаук, завідувачем Волинської філії кафедри акушерства та гінекології Інституту післядипломної освіти Назарієм Адамчуком.

— Ученими доведено, що коли жінка палить, до організму плода щохвилини потрапляє близько 18% нікотину, а виділяється лише 10%, — розповідає Назарій Васильович. — Таким чином, у крові плода накопичується нікотин, і його рівень стає вищим, ніж у матері. Доведено, що вдихання тютюнового диму, незалежно від вмісту нікотину, призводить до вираженої гіпоксії плода, обумовленої окисом вуглецю, який вільно проникає через плаценту матері у кров плода, зв’язує гемоглобін, утворюючи карбоксигемоглобін. Було доведено, що одна цигарка прискорює частоту серцевих скорочень плода та пригнічує його дихання, а навіть дві цигарки, викурені щоденно протягом останніх 10 тижнів вагітності, зменшують частоту дихальних рухів на третину. Якщо мати щоденно палить по 15-25 цигарок упродовж усієї вагітності, у майбутньої дитини відмічають виражені зміни серцево-судинної системи. Варто зазначити, що патологічні зміни у вагітної та плода можуть формуватися не лише під час активного куріння жінки, але й у результаті пасивного проникнення елементів тютюнового диму, якщо, наприклад, палить чоловік чи оточуючі.

Також лікар наголошує на ризику розвитку безпліддя у жінок-курців. Адже, за його словами, саме у цієї категорії осіб порушені процеси повноцінної овуляції, запліднення, їм потрібно більше року для настання бажаної вагітності. До того ж, як виявилося, тютюнопаління шкідливо впливає і на фертильність чоловіків.

— У курців кількість і рухомість сперматозоїдів менші порівняно з некурцями, — розповідає Адамчук. — Останні дослідження свідчать, що несприятливий вплив паління на сперму призводить до того, що у багатьох подружніх пар народжуються дівчатка, а не хлопчики. Дослідники вважають, що клітини сперми, які містять Y-хромосому, більш чутливі до токсинів, що надходять із тютюновим димом.

— Чи може стати куріння причиною такої патології, як позаматкова вагітність? — цікавимось у лікаря.

— Так, зв’язок між цим існує, — відповідає. — Це пояснюється пригніченням рухової функції війчастого епітелію фаллопієвих труб, що утруднює просування яйцеклітини по трубі, разом із підвищеними м’язовим тонусом і амплітудою скорочення маткових труб під впливом дії нікотину. До того ж у таких осіб часто спостерігаються порушення клітинного та гуморального імунітету і, як наслідок, на 33% частіше розвиваються запальні процеси в органах малого таза. Чимало досліджень підтверджує, що рівень мимовільних абортів є суттєво вищим у жінок, які палять. Це слід брати до уваги, навіть якщо враховані інші чинники, які збільшують ризик викиднів. Окрім цього, куріння асоціюється з передчасним розривом плідних оболонок, що підвищує ймовірність передчасного відшарування плаценти. У той же час жінки, які позбулися згубної звички впродовж вагітності, мають нижчий ризик розвитку зазначеної патології порівняно з тими, хто продовжував палити. Це пояснюється зниженням рівня міді й аскорбінової кислоти у сироватці крові курців, що погіршує еластичність плідних оболонок. Деякими дослідниками виявлено зв’язок між курінням і підвищенням ризику внутрішньоматкової інфекції, ознаками порушення імунітету і гострого запалення пупкового канатика, що знову ж таки може призвести до передчасних пологів.

— Чим небезпечне куріння матері для майбутньої дитини?

— На сьогодні паління вважають однією з причин затримки розвитку плода, — пояснює лікар. — У вагітних, які курять, імовірність народити немовля з недостатньою масою тіла збільшується у вісім разів. При цьому недостатня маса тіла дитини при народженні асоціюється з більш високим ризиком смерті та захворювань у перші роки життя. Серед уроджених вад розвитку, асоційованих із палінням, перше місце посідають щелепно-лицеві аномалії. Багатьма дослідниками встановлено, що причиною розвитку таких вад можуть бути генетичні чинники: тип алелі трансформувального фактора росту (TGF-α) може змінюватися під дією тютюнопаління. Також встановлений можливий зв’язок між курінням і вадами розвитку кінцівок, серця й ін. У жінок, які палили упродовж вагітності, ризик появи дитини з клишоногістю вищий на 34%, а якщо шкідлива звичка поєднується зі спадковим фактором, ризик клишоногості зростає у 20 разів. Згідно з проведеними в Україні дослідженнями, дітям матерів-курців притаманні виражене погіршання показників йодного обміну та зниження активності щитоподібної залози. Слід зазначити, що народжені жінками-курцями малюки частіше хворіють порівняно з тими, матері яких не палили. Такі діти також більш вразливі до респіраторних інфекцій, бронхіту, пневмонії. Куріння під час вагітності може позначитися на здоров’ї не лише дітей, але й онуків. Так, навіть якщо мати взагалі не палить, ризик захворювання на бронхіальну астму в онуків бабусі, яка курила впродовж вагітності, зростає у 1,8 разу. Вчені пояснюють цей факт імовірними порушеннями в імунній системі матері ще до її народження. Було доведено, що дітям, яких народили жінки-курці, вже у ранньому віці властиві неуважність, імпульсивність і надмірна активність. При цьому навіть рівень розумового розвитку в таких дітей нижчий середнього. Найчастіше розвивається так званий синдром «непосиди Філа» — діти, як правило, агресивні та схильні до обману. Встановлено також, що у малюків, матері яких палили впродовж вагітності, ризик розвитку аутизму зростає на 40%, що пояснюється недостатнім кровопостачанням мозку плода.

Лікар зауважив, що куріння упродовж вагітності пов’язане з підвищенням ризику синдрому раптової дитячої смерті (СРДС).

— Разом із тим ризик СРДС збільшується і за умов, коли курить лише батько, — каже Назарій Адамчук. — Якщо дитина перебуває близько восьми годин у кімнаті, де іноді палять, то такий ризик зростає у вісім разів порівняно з немовлятами, батьки яких не курять, пишуть Відомості-UA.com.


01.06.2013 3496 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1067
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2791
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

970
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1031
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1037 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3093 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

886

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

770

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1084
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

138
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2334
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1142
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

442
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15062
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7378
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

811
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

374
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

285
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

374
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

655
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1105