Скільки має коштувати новорічний подарунок і чому від цього залежить наше психічне здоров'я

Новорічні свята – це сезон подарунків: ми обираємо, даруємо та отримуємо. Кожен із цих етапів супроводжується радощами та стресом в залежності від нашого попереднього досвіду дарування, а також фінансової спроможності.

Ціна подарунків – це часто стрес і не тільки тоді, коли ми не маємо коштів, але навіть якщо маємо питання "Скільки витратити, щоби не образити?" створює психологічний тиск, який часто затьмарює свято. Про це пише УП.Життя, інформує Фіртка. 

Різдво – це не про ціну, це про потребу віри в чудо. 

Навіщо ми взагалі даруємо подарунки, чому це важливо для росту психічно зрілих людей, де серед базових потреб отримувати й дарувати є ціна і як дарувати, щоби не нашкодити.

"Українська Правда. Життя" розбирала тему з: 

  • дитячим психологом і фахівцем з волонтерства БФ "Карітас-Київ" Наталією Сиротич;
  • психологом, арттерапевтом, що працює з дітьми із зони конфлікту Олексієм Гелюхом;
  • головним спеціалістом відділу соціальної роботи з дітьми Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді Любов Лоріашвілі

Базові потреби тих, хто отримує подарунки

"Йому буде приємно" – це перше, що приходить нам на думку, якщо ми запитаємо себе навіщо ми взагалі комусь щось даруємо. 

Але насправді подарунків дитина не "хоче", а "потребує". 

Тобто отримувати подарунки – це не бонус до їжі, тепла і даху над головою, а насправді базова потреба дитини (і дорослого) для психологічної зрілості.

Дитячі психологи виділяють п'ять базових емоційних потреб, які має дитина, коли росте. 

Неможливість задовольнити ці потреби може призвести до психологічних проблем в дорослому віці. 

До прикладу, у людини може виникнути відчуття покинутості, недовіра і нестабільність відносин з іншими, соціальна ізоляція. 

Як не дивно, подарунки є частиною всіх цих п'яти емоційних потреб дитини. 

Так, наприклад, однією з таких потреб є повага (до мене ставляться з добротою і до мене ввічливі). В подарунку вона виражається тоді, коли дитина розуміє "Про мене не забули. Я добре пережила цей рік і навіть Миколай про мене не забув". 

Дитина хоче бути важливою для інших. "Ця потреба відгукується тоді, коли ми обираємо подарунок. Дитина знає, що обрали подарунок саме такий, який я хотів. Мене почули. Або навіть обрали краще, ніж я міг на це сподіватися, тоді дитина відчуває себе важливою", – пояснює Наталія Сиротич. 

Третьою потребою психологи вважають – прийняття

"Якщо ми кажемо дітям "Я тобі подарував такий дорогий подарунок, а ти далі себе так поводиш", то ми знецінюємо їм справжнє дарування. 

Подарунок – це завжди акт уваги, "я думаю про тебе, коли обираю цей подарунок". 

А поведінка дитини – це зовсім інша річ. Ми можемо не любити поведінку дитини, але ми не можемо не любити саму дитину. Це потреба у безумовному прийнятті.

"Я тебе приймаю не дивлячись ні на що", – уточнює психолог.  

Четвертою потребою є включення – це відчувати зв'язок з іншими, бути частиною чогось значимого. 

"Відчуття зв'язку з іншими дуже сильно видно на ритуалах чи традиціях пов'язаних з подарунками.

Наприклад, у моїй сім'ї заведено дарувати на Великдень обновки – це може бути нова шапка або шкарпетки, але ця традиція зберігається ще від прапрабабці. 

Моя дитина знає, що цей ритуал додає їй почуття стабільності. Світ продовжує існувати", – розповідає Любов Лоріашвілі. 

Однією із найважливіших потреб є безпека. 

Цю потребу дуже добре видно на прикладі дітей із зони конфлікту. Серед бажань у них ті самі іграшки, що мають їхні однолітки у великих мирних містах, але потребу від їх отримання вони задовольняють зовсім іншу. 

"Діти відчувають і знають, коли сім'я переживає труднощі, – пояснює Олексій Гелюх. 

Якщо вони, наприклад, бачили, як через війну батьки втратили роботу, немає достатніх коштів на їжу, а подарунки, звичайно що, тоді стають останніми в списку покупок. 

Тоді, коли вони нарешті отримають таку бажану машинку, це буде сигналом "Все налагодилося. Моя сім'я знову в безпеці".


Базові потреби тих, хто дарує 

"Подарунок – це про мене. Це моя потреба про когось дбати. Я шукаю подарунок, який їй точно сподобався б. Я чекаю на цю її радісну реакцію. 

Інше – подарунком я виражаю сама собі сигнал "я можу собі це дозволити", це додає відчуття моєї могутності як дорослої.

Мені, як мамі важливо також щоби моя дитина вміла вірити, щоби вона могла очікувати. Тому що ми чекаємо свята, ми пишемо листа, кладемо в морозилку. 

Усе це також про вміння будувати ціль і її досягати чи дочекатися. Тобто це ще також потреба у вихованні", - перераховує Любов Лоріашвілі. 

Наталія Сиротич уточнює, що даруючи комусь щось ми насправді зігріваємо себе. 

"Це ніби відлуння. Якщо дитина має потребу в увазі, то ми маємо потребу у тому, щоби цю увагу приділяти. 

Йдеться не про річ, а про присутність. Якщо це сімейна гра, чи фарби для малювання, то сигналом є "я дарую тобі річ, яка додасть тобі мою присутність, бо ми будемо разом цим гратися, – пояснює вона. 

Для дорослих я би написала нову потребу "дарувати подарунки". Тому що подарунки – це про стосунки з іншими людьми, а потреба в інших людях – це наша базова потреба і кожен подарунок наближає на кілька кроків нас один до одного".


Чому ми даруємо дітям подарунки про які мріємо самі?

Психолог Олексій Гелюх каже, що однією із потреб, яку мають батьки, коли обирають подарунки своїй дитині – це подбати про свою внутрішню дитину. 

"Наша внутрішня дитина прийшла із пострадянського простору: вона недолюблена, недоласкана, необігріта, таким чином дорослі, які дарують щось своїй дитині, вони немовби догодовують ще ту дитину, яку вони мають в середині себе", – пояснює експерт. 

На його думку, це ані добре, ані погано, це просто треба визнати для самого себе, що я несу подарунок своїй дитині, але насправді я сам в дитинстві мріяв про таку ж іграшку. 

Тоді як інші співрозмовниці "Української Правди. Життя" кажуть, що дарування, як і будь-які інші стосунки з дітьми потребують чесності. 

"Якщо ви дуже хотіли мати таку ляльку в дитинстві, то скажіть про це своїй дитині. 

Слухай, я колись так мріяла про таку, може я куплю і тобі теж сподобається нею гратися? – радить Сиротич. 

Іноді батьки купують якийсь конструктор дитині, який ще зарано для її віку й ображаються "чому це вона не хоче нею бавитися?", тому що це насправді це ти, мама чи тато, сам хотів нею бавитися".


Чи можуть подарунки травмувати?

Подарунки – це позитивні емоції. 

Однак не для всіх. Є дорослі, котрим дуже важко отримувати подарунки. Вони не вміють правильно за них дякувати та впадають в стрес, якщо подарунки несподівані.

Це означає, що подарунки насправді можуть травмувати ще в дитинстві. 

"Важливо вміти приймати подарунки, – зауважує Наталія Сиротич. 

Інколи людина подарувала щось і не чекає нічого у відповідь. 

Можливо, не варто відразу бігти щось віддаровувати. Це формується в дитинстві, коли кажуть "я тобі подарував, тож ти тепер мусиш щось зробити в замін". 

Любов Лоріашвілі наводить цікавий приклад: у дитини є улюблена іграшка і вона з нею носиться вже чотири роки, при цьому її вже страшно показати людям і батьки вирішують, що дитині ця вже не треба і дарують нову.

"Дуже часто ми собі навіть не уявляємо, якої болі може завдати таке дитині. Це втрата справжнього друга. Краще вже нову таку саму подарувати, але вона буде ще однією іграшкою, але не замість тієї, яку дитина любила, – пояснює психолог.  

Травматичними можуть бути також подарунки, які пов'язані з якимись трагічними подіями для дитини. 

Від цього ніхто не застрахований, але дуже важливо вибрати подарунок саме для цієї дитини та знати її історію дитинства, а не просто "аби було". 


Чи асоціюють діти прихильність до людей відповідно до подарованих ними подарунків?

Психологи зауважують, що діти розуміють різницю ціни на якусь річ вже пізніше. Можливо, ближче до підліткового віку. 

Для молодшого віку їм важливіші стосунки, а не речі. Хоч вони й чекають отримати щось матеріальне.

"Ви зауважували, як дитина отримавши якусь іграшку від людини, яку вона дуже любить, буде з нею носитися усюди? 

І навпаки не надто зацікавиться іграшкою від когось, кого вона зовсім не знає. 

Це через те, що ця іграшка їй нагадує цю людину, вона носить не так цього ведмедика, як спогад про того, хто їй його приніс", –пояснює Наталія Сиротич. 

Однак діти копіюють реакції дорослих. 

"Якщо батьки реагують на подарунок "Ой, яка вона молодець, такий тобі дорогий подарунок принесла", або почує з кухні: "Ну ти бачив з чим вони прийшли на день народження?", то вона подумає, що це справді важливо. 

Однак, якщо батьки одразу налаштуються реагувати, що важлива увага, а не ціна, то дитина прийматиме саме це за істину", – пояснює Любов Лоріашвілі. 


Чому люди дарують дорогі подарунки дітям?

"Дорогі подарунки з'являються в сім'ї, де батьки не мають часу на дітей.

В дитини виникає думка "я їм не важливий чи не потрібен", тому щоби швидко задовільнити цю потребу, вони просто клікають в інтернет-магазині на найдорожчу іграшку. 

Наступних три дні вона цим тішиться і каже, що в неї чудові батьки. Але насправді потреба в стосунках не задоволена зовсім, а лише створена ілюзія", – зауважує психолог Наталія Сиротич. 

Любов Лоріашвілі попереджає, що такі діти потрапляють у зону ризику. 

"Вони шукають спілкування десь збоку. Це через те, що група його чує," – пояснює експертка.

Прив'язаність з батьками слабне і вона замінюється новою групою. 

Дитині важливо, щоби їй приділяли увагу, якщо це не роблять її дорослі, вона буде шукати усюди. 

"Надмір дарунків може не те, щоби травмувати, а просто може знецінити для дитини значення цих дарунків. Вона подумає, що немає ніякої цінності в них. Захотів, зразу мені їх купили",  – попереджає Наталія Сиротич. 


Що робити, якщо в листі до Миколая останній айфон?

Зрозуміти потребу дитини, яку може задовольнити дорогий телефон. І як пояснюють психологи, це, здається, не телефонний зв'язок. 

"В підлітковому віці стає важливою потреба в прийнятті в групу і також прихильність іншої статі. Тому, цілком можливо, що айфон є якраз кодом входу в групу однолітків і задоволення потреби бути цікавим іншій статі. Тоді це дуже важливо", – зазначає Любов Лоріашвілі.

Інша справа, що якщо батьки відчувають себе неспроможними для таких дорогих подарунків, то вони також починають маніпулювати "Ти би так вчився, як дорогі подарунки обираєш". 

Наталія Сиротич додає, що замовлення дорого подарунку для батьків може бути унікальним моментом, щоби навчити дитину чекати та досягати цілі. 

"Треба сказати чесно: поки що це для нас затяжко. 

Але давай разом подумаємо, щоби ми могли зробити, щоби цього досягти? 

Можливо, від чогось відмовитися. Важливо навчити дитину чекати, але також і не відібрати бажання мріяти про недосяжні речі", – підсумовує психологиня. 


30.12.2020 14065
Коментарі ()

21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

242
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

702
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

766
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

749
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1181
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1522 2

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

130

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1357

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1614

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1885
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1445
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10628
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15578
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

337
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1567 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2196
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11362
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1198
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

491
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1376
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2226
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3562