Шукайте жінку: скільки кандидаток треба партіям у Франківську та в області

У кожній п’ятірці партійного виборчого списку має бути щонайменше двоє кандидатів кожної статі. Тобто гендерний мінімум для жінок і чоловіків становить 40%. Про це йдеться у Виборчому кодексі України, який нардепи ухвалили напередодні Нового року. Партійним осередкам на Франківщині, що матимуть намір заповнити весь список з 42 кандидатів в Івано-Франківську міську раду, доведеться знайти не менше 17 жінок. 

Партійна система обов’язково діятиме на виборах до всіх рад, де кількість виборців перевищує 90 тисяч. До цього переліку потрапляють усі облради та 30 міських рад. 

На останніх місцевих виборах в 2015 році квоту в мінімум 40% у виборчому списку до Івано-Франківської міської ради мала лише партія “Батьківщина” – 79% жінок. Близько 30% списку жіночими іменами заповнили партії “Свобода” (33%), “УКРОП” та “УНП” (30%), “Самопоміч” (28%). Найменше жінок у списку партії представила тодішня “БПП” – 14%. 

Якщо на минулих місцевих виборах санкцій щодо недодержання гендерної квоти не було, тепер же ЦВК вперше в історії України не зареєструє список партії, якщо виявить порушення квотного принципу.

Для партій, котрі висуватимуть кандидатів до рад населених пунктів з кількістю виборців меншою за 90 тисяч, гендерна квота залишилася на рівні 30% без зазначення порядку у списку.

Рух ЧЕСНО поцікавився в керівників місцевих осередків політичних партій, чи вистачає у їхніх командах жінок, які мають намір балотуватися до рад на Франківщині.

“У нас є районні депутати-жінки, також голови ОТГ, обрані від нашої партії, є депутатки сільських рад. У деяких радах нашу партію представляє половина жінок. Заповнити гендерну квоту – не проблема. Якщо дозволять балотуватися до кількох рівнів рад – буде простіше. Наприклад, маємо діючу голову ОТГ, паралельно вона може балотуватися до обласної та районної рад. Одна людина замінить трьох. Якщо ні – шукатимемо на місцях”, – каже Микола Палійчук, голова Івано-Франківської обласної організації політичної партії “УКРОП”

“Що стосується обласної ради, то пріоритет з дотриманням квоти матимуть районні організації. Також, ураховуючи велику заставу для партій на прийдешніх місцевих виборах, розглядаємо можливості об’єднання з іншими невеликими партіями, які не зможуть самостійно піти на вибори”, – додає Палійчук

Проте законодавство підготувало для партій ще один виклик. Як роз’яснили Руху ЧЕСНО в ЦВК, згідно з новими правилами Виборчого кодексу, один кандидат/ка може балотуватися лише в одному окрузі – тобто в одну раду. Якщо в 2015 році одні й ті ж кандидатки від партії могли йти в облраду, міськраду, балотуватися на мера, то тепер один кандидат - одне балотування. А це означає, що одні й ті ж представниці партії не можуть закрити гендерну квоту партії в радах різних рівнів.

Голова Івано-Франківської обласної організації ВО “Свобода” Михайло Королик запевняє, що їхня політсила – одна з небагатьох, хто на минулих місцевих виборах дотрималася квоти. 

“Тоді на гендерну квоту було закладено третину від усього списку. Не бачу проблеми в цьому і зараз. У нас велика політична сила, маємо предостатньо кандидатів двох статей. Цікаво, як будуть представляти цю гендерну квоту політсили, що існують переважно на папері, хіба по оголошеннях набиратимуть”, – коментує Королик. 

Свободівець наголошує, що бачить негатив лише у малих списках.

"Нам було б добре, якщо б їх збільшили, адже багато людей в організації мають активну позицію і чимало з них, через обмежені списки, не зможе балотуватися", – пояснює Королик.

Позитивний у прогнозах заповнити списки у ради різних рівнів достатньою кількістю кандидаток-жінок і голова Івано-Франківської територіальної організації політичної партії “Європейська Солідарність” Остап Дзеса. Політик коментує, що позитивно сприймає такі зміни у Виборчому кодексі:

“Жінки – більш дисципліновані і виконавчі. Я вже не одну каденцію депутат і часто трапляється, коли підходить до кінця депутатської каденції, то важко зібрати кворум. Всі починають бігати, думати. Жінки не такі. Коли в нас були жінки, такого негативного прикладу не було”. Дзеса запевняє, що попри малу кількість представниць жіночої статі на минулих місцевих виборах у списках “БПП”, у партії “ЄС” є достатній актив і серед нього шукатимуть потрібну кількість жінок. 

Отже партійні осередки, навіть якщо розвивали жіноче крило, наразі стоять перед серйозним викликом пошуку значно більшої кількості кандидаток в ради різних рівнів. Хоча законотворці ще можуть внести зміни до Виборчого кодексу.

Особливо важко зібрати жінок в регіонах буде новим політсилам, які вийшли на політичну арену лише минулого року до парламентських виборів. Голова Івано-Франківської обласної організації політичної партії “Голос”, нардеп Ярослав Юрчишин розповів ЧЕСНО, що наразі партія шукає кандидаток. Політик каже: говорити про конкретні персоналії на Франківщині поки не готовий, однак запевняє, що гендерної квоти на місцях партія дотримається. Щоправда, як пояснив Юрчишин, “Голос” ще визначається у ради яких рівнів буде кандидувати, тому питання про точну кількість жінок постане згодом. 

Скільки ж треба кандидаток

З огляду на те, що станом на березень 2020 року кількість депутатів у радах великих міст та облрадах залишається незмінною, Рух ЧЕСНО полічив, яка мінімальна кількість кандидаток має бути у списках партій, котрі вирішили охопити всі округи у великих містах, а таких є 30. 

 

Що стосується міст обласного значення, то кількість жінок, яку повинні залучити партії, теж має зрости.

Як видно на графіках, для того, аби висунути лінійку кандидатів в Івано-Франківській міській раді партіям потрібно мати в команді 17 кандидаток, в Івано-Франківській обласній раді – 34 кандидатки. 

Зазначимо, що подання списку кандидатів, який покриватиме всю чисельність ради, наприклад 42 із 42, не є обов’язковою умовою. Партія може висунути, скажімо, 15 кандидатів, охопивши лише частину округів.

Кого обирають виборці

Гендерну квоту ввели для того, щоб у радах збільшити кількість жінок. Але вибори 2015 року доводять, що партії кандидували жінок, але виборці їх не обирали.

Так, до прикладу, “Батьківщина” у Івано-Франківській міській раді в 2015 році представила у списку 79% жінок і навіть перевиконала квоту, яку передбачав закон, а в раду не потрапила жодна представниця партії. Також не отримали жодного мандата представниці списків партій “УКРОП” та “БПП”. У списках партії “Свобода” мандат отримали лише 14% жінок. 

Виборчий кодекс змінив правила гри на місцевих виборах у великих містах та до облрад не тільки в частині гендерної квоти. Законотворці збільшили округи, а кількість депутатів залишилася незмінною, і тепер у бюлетені виборець уперше сам зможе обрати кандидата чи кандидатку від партії, котру він підтримує. 

Ще однією перепоною на шляху до обрання депутатом стало збільшення в 40 разів сум застави на виборах у великих містах та до облрад. Так, застава партії в Івано-Франківську міську раду буде 340 тис. грн, в Івано-Франківську обласну раду – майже 2 млн грн. 

Нардепи внесли поправки щодо зменшення цього розміру, але на сьогодні парламент їх ще не розглянув.

Рух ЧЕСНО 


04.03.2020 5480 3
Коментарі (3)

Петро 2020.03.11, 10:32

Так жінкам більше довіряють))) https://genderindetail.org.ua/season-topic/polityka/

Таня 2020.03.16, 14:28

Чому для заголовку ставите фотографію, ніб депутат-жінка це голі ноги? Що за сексизм???

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1433
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

931
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1290
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4615 13
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3367
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7555 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

138

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

370

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

692

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

504
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

444
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

558
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17582
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1358
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8926 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8395 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

814
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

328
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

272
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

1051
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

751
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

749