Село і люди. Можливості

Сервус, товариство!

Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини мають дачі або городи, чи будиночки в селах, звідки більшість нас родом. Я не виняток, вважаю, що мені пощастило мати “до кого поїхати в село” та зайнятись трудотерапією впродовж вихідних. 

Трохи передісторії

Два роки тому задумався над тим, щоб переїхати жити в село. Тоді для себе окреслив кілька викликів, які відвернули мене одразу від мого задуму: 

  • Примітивна інфраструктура: погані дороги та транспортне сполучення; 
  • Відсутність 4G інтернету, неможливість “бути на зв’язку”;
  • Відсутні можливості для зайнятості молоді;
  • Небажання жителів сіл змінювати своє середовище. 

Якщо умови для себе ми можемо створити у межах  подвір’я, то вплинути на ремонт дороги до села вкрай важко. Як і практично неможливо домогтись якісного пасажирського сполучення. Зі свого досвіду скажу, що оператори мобільного зв’язку теж не поспішають ставити вежі 4G зв’язку, навіть якщо їх дуже просити, а кабельний інтернет не у кожному селі є. У нас - немає. 

Факт того, що жителі сіл більш консервативні - нікуди не забереш. Зазвичай старшим людям, більшість яких й живе в селі, важко пристосуватись до інновацій, які можуть полегшити їм життя: від обробітку землі до створення додаткових джерел заробітку. Не кажучи про кооперативи та об’єднання для досягнення кращих результатів в тому ж таки сільському господарстві. Проте, є вже перші випадки вдалих кооперацій на селі, котрі дають позитивний результат. Яскравий приклад - село Чесники на Рогатинщині. 

Та це, на жаль, не дуже впливає на “середню температуру по палаті”...

Зміни почались...

Але не все так просто. Тому є про що писати. Сьогодні село, стикнувшись з чудовими можливостями, отримало шанс на відродження.

Більшості людей на  карантині перебувають вдома, не мають можливості виїхати на вихідні чи працювати дистанційно. У Facebook ми бачимо багато жартівливих постів на ту тему,  креативні ідеї українців у їхньому прагненні “вийти на свіже повітря”.

Краще почуваються люди, котрі живуть в приватному секторі та мають можливість проводити час на подвір'ї, поратись на прибудинкових територіях. Ну і зовсім не мають часу сумувати люди, котрі живуть в селі. Чому? Бо робота є завжди - підтвердять жителі сіл!

Можливості

Села стають для мешканців міст центром рекреації на час карантину. Сприяє цьому також економічна криза, котра стимулює людей інвестувати кошти та працю у вирощування городини, щоб в тяжчі часи прогодувати сім’ї. Благо, українці завжди вміли працювати на землі, тому всі мають елементарні базові навички та нікому не доводиться вчитись цьому ремеслу. 

Село стає саме тим місцем, яке зараз може дати українцям істотні переваги та посприяти виходу з карантину. Чисте повітря є чи не найбільшою перевагою села: ви завжди можете вийти в ліс чи поле, вдихнути на повні груди та насолодитись красою довкола. Весняні пейзажі особливо зачаровують.

Для більшості ж людей, село залишається джерелом поповнення харчових запасів. А цього року, як ніколи, спостерігаю істотне пожвавлення на городах: люди садять картоплю та інші овочі, сіють зелень. Звернув увагу, що почали обробляти городи, котрі вже довгий час були занедбані. Картина, яка мене сильно вразила - кількість транспорту, що їхав з Франківська за місто у п’ятницю після Великодня: про карантин, таке враження, уже всі забули. Це очевидний показник того, що люди “повертаються до села”. І це прекрасно. 

Для заробітчан зараз постало питання чим зайнятись в Україні поки влада намагається створити “рабство”. 

Село для них стає чудовою можливістю стартувати, започаткувати власну справу, займатись тим, чим  зазвичай займаються на чужині. Тільки тепер уже вдома на своїй землі, маючи можливість бути з рідними. Це також чудова нагода відродити наші села руками самих селян: поїздили по світу, тепер “свою хату” час будувати. Багато зараз успішних сіл якраз починали відроджуватись, коли жителі повертались із заробітків та започатковували власну справу, показуючи добрий приклад сусідам, котрі підхоплювали ініціативу. 

Для людей, котрі живуть у квартирах цінно мати власний будинок. І село дає таку можливість. Село може стати чудовим місцем для міських інтровертів, котрі шукають можливість ізолюватись від суспільства, на чистому повітрі. Для тих, хто не має свого будинку за містом зараз є чудова нагода придбати. Мій товариш Іван Паламарчук досліджував це питання та створив підбірку таких можливостей в мальовничих місцях області, з котрими можна ознайомитися тут. 

Одного разу мені вдалось змінити свій погляд на життя у селі й тепер я зауважую дуже багато цікавих речей, котрі пов’язані з селами в Галичині. Тому в цьому блозі я ділитимусь з вами цікавими фактами, ідеями та історіями про села та можливості, які зараз з'являються. Точно розкажу вам про кількох файних людей з наших країв, котрі вже щось роблять в  селі. Покажу, як праця в селі виглядає і хто з того що має. Робитиму колоритні фото, які не залишаться поза вашою увагою. 

Якби-сти мали якісь думки чи ідеї, то пишіть мені сюди. Також мені цікаво десь поїхати й побачити щось нове, познайомитись з кимось цікавим і просто помилуватись красивим нашим краєм. 

Будьте здорові!


03.05.2020 Саїк Олег 28343
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1271
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2564
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2131
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2195
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6594 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2475 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

368

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1182

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1305

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1440
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

303
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

167
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

601
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

69
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26534
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

568
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10485 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

68
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

100
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

423
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

570
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

638